Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 marca 2018, 17:33

autor: Amadeusz Cyganek

Tropico 5 – karaibska dyktatura. W co grać na starym laptopie?

Spis treści

Tropico 5 – karaibska dyktatura

Z oddali wszystko wygląda naprawdę ładnie... - 2018-03-16
Z oddali wszystko wygląda naprawdę ładnie...
Minimalne wymagania sprzętowe:
  1. System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8
  2. Procesor: Intel Core 2 Duo 2 GHz
  3. Pamięć RAM: 4 GB
  4. Karta graficzna: GeForce 400 / AMD Radeon HD 4000 / Intel HD 4000

Miłośnikom strategii ekonomicznych tej serii raczej nie trzeba przedstawiać – to bowiem jedyna w swoim rodzaju możliwość wcielenia się w El Presidente i zarządzania bananową republiką z wszelkimi tego konsekwencjami. To do nas należy wybór, w którym kierunku poprowadzimy stworzoną przez siebie wyspiarską republikę – czy w stronę autorytarnego, w pełni podporządkowanego władcy państwa, czy też zaoferujemy swoim obywatelom całą masę swobód. Oczywiście musimy także zadbać o odpowiednie stosunki dyplomatyczne oraz zwracać uwagę na stan konta w szwajcarskim banku, gdzie odkładamy środki na spokojną emeryturę z dala od politycznych problemów.

Historia serii rozpoczęła się w 2001 roku wraz z dwuwymiarowymi, szalenie klimatycznymi odsłonami tego cyklu. Ja na warsztat wezmę natomiast najnowszą, bo piątą część, która pojawiła się w roku 2014 – to już tytuł prezentujący rozgrywkę w pełnym trójwymiarze. To, czym warto zająć się na początku, to wyłączenie synchronizacji pionowej, co daje kilka klatek zapasu. Podobnie jak w przypadku Euro Truck Simulatora 2 należy zapomnieć o wysokich detalach – produkcja ta w takiej konfiguracji i w rozdzielczości 1366x768 jest zwyczajnie niegrywalna.

...ale z bliska już niekoniecznie. Za to jest płynnie, a to chyba najważniejsze. - 2018-03-16
...ale z bliska już niekoniecznie. Za to jest płynnie, a to chyba najważniejsze.

W trakcie zabawy trzeba pogodzić się z jedną, w sumie niezbyt dającą się we znaki niedogodnością – to krótkotrwałe „zwieszki” po kliknięciu w budynek czy po wejściu w menu budowy. Można jednak do tego przywyknąć.

Obniżenie poziomu detali do średniego także nie przynosi fantastycznego efektu – jeżeli znajdujemy się na początku rozwoju naszego państewka, to 20 FPS-ów jest do osiągnięcia. Im jednak dalej w las i im więcej budynków stawiamy, tym gorzej prezentuje się płynność, która spada do około 10–12 FPS-ów. Całkiem przyzwoicie wypada za to płynność rozgrywki przy ustawieniu detali na najniższym poziomie – moim zdaniem gra i tak wygląda bardzo, bardzo przyjemnie dla oka. Wtedy możemy liczyć na utrzymanie 30–31 FPS-ów przy incydentalnych spadkach płynności do 25 klatek na sekundę.

Gry na słabego laptopa – w co grać na starym kompie?
Gry na słabego laptopa – w co grać na starym kompie?

To już piąty raz, gdy prezentujemy Wam listę niezłych gier, które możemy odpalić na wysłużonym laptopie. Sprawdźcie, jakie produkcje przygotowaliśmy dla Was tym razem – nie zabrakło nowych gier czy sandboxów.

Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał
Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał

Wiele osób uważa, że jedyną receptą na powolny komputer jest kupno nowego. To nieprawda – istnieje wiele sposobów na to, by wycisnąć z poczciwego peceta całkiem solidną dawkę młodzieńczego wigoru. Co ważne – większość z nich jest całkowicie darmowa!

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III
Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.