Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 lipca 2017, 11:30

autor: Michał Jodłowski

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.

Spis treści

Zamiłowanie do elektronicznej rozrywki i starszawy laptop przeznaczony do pracy biurowej czy odtwarzania multimediów to nie najlepsze połączenie, o czym nieraz dane było mi się przekonać. Myli się jednak ten, kto myśli, że na podobnym sprzęcie nie sposób pograć w produkcje, które ukazały się w ostatnich latach. Wprost przeciwnie! Trzeba tylko wiedzieć, czego szukać. W trzeciej odsłonie serii tekstów poświęconych dobrym grom na słabe laptopy przyglądamy się kilku interesującym pozycjom, z których przynajmniej część można by uruchomić nawet na urządzeniu o statusie eksponatu muzealnego.

W każdym przypadku celem jest przynajmniej w miarę płynna, komfortowa rozgrywka, nawet kosztem obniżenia jakości grafiki do poziomu wywołującego krwawienie gałek ocznych. Oczywiście względem poszczególnych gatunków stosowane są różne kryteria płynności i komfortu – na przykład w odniesieniu do gry akcji jest to 30 i więcej FPS-ów, zaś w przygodówkach dopuszczalne są niższe wartości.

Przypominam, że aktualizacja sterowników i dostosowanie ustawień zasilania w laptopie potrafią zrobić zauważalną różnicę – mowa nawet o kilku FPS-ach. W drugim przypadku należy na czas grania w panelu sterowania zmienić ustawienie zasilania na wysoką wydajność, a następnie wybrać analogiczną pozycję (w przypadku kart grafiki GeForce będzie to „preferuj maksymalną wydajność”) w panelu kontrolnym sterowników graficznych. Naturalnie należy pamiętać, że takie zabiegi znacznie skrócą czas pracy laptopa na baterii, dlatego dobrze jest korzystać z profili aplikacji/zasilania bądź pamiętać o ich ręcznej zmianie po skończeniu grania.

Gry zostały uruchomione z zadowalającym wynikiem na laptopie Asus R500VD-SX491H o poniższych parametrach:

  • system operacyjny: Windows 8.1 64-bit;
  • procesor: Intel Pentium B970 (2,3 GHz);
  • karta grafiki: GeForce 610M (2 GB) + zintegrowany Intel HD;
  • pamięć RAM: 4 GB DDR3;
  • maksymalna rozdzielczość ekranu: 1366x768.
TWOIM ZDANIEM

Miewasz problemy z odpaleniem gier na swoim sprzęcie?

Tak, często.
22,4%
Tak, czasami.
35,3%
Nie, nigdy.
27,5%
Gram na konsoli.
14,9%
Zobacz inne ankiety
Gry na słabego laptopa – w co grać na starym kompie?
Gry na słabego laptopa – w co grać na starym kompie?

To już piąty raz, gdy prezentujemy Wam listę niezłych gier, które możemy odpalić na wysłużonym laptopie. Sprawdźcie, jakie produkcje przygotowaliśmy dla Was tym razem – nie zabrakło nowych gier czy sandboxów.

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik
Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik

Assassin's Creed Origins i Wiedźmin 3 na laptopie? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z laptopami do gier, które zadaliście i których nie zdaliście, ale o nich pomyśleliście.