Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 marca 2018, 17:33

autor: Amadeusz Cyganek

Planescape Torment: Enhanced Edition. W co grać na starym laptopie?

Spis treści

Planescape Torment: Enhanced Edition

Grunt to dowiedzieć się, skąd w ogóle bohater znalazł się w kostnicy. Dopiero potem można ratować świat. - 2018-03-16
Grunt to dowiedzieć się, skąd w ogóle bohater znalazł się w kostnicy. Dopiero potem można ratować świat.
Minimalne wymagania sprzętowe:
  1. System operacyjny: Windows XP / Vista / 7
  2. Procesor: 1 GHz
  3. Pamięć RAM: 512 GB
  4. Karta graficzna: kompatybilna z OpenGL 2.0

W świecie gier istnieje przynajmniej dwóch Bezimiennych, których fani gatunku RPG powinni szanować bez jakichkolwiek wątpliwości. Pierwszym z nich jest bohater serii Gothic, drugim zaś – główny protagonista tytułu, który nie bez kozery został wpisany do kanonu gatunku. Mowa o Planescape Torment, czyli produkcji, oferującej absolutnie unikatową, świetnie opowiedzianą historię człowieka, który okazał się nieśmiertelny. W trakcie podróży po naprawdę oryginalnie wykreowanych lokacjach poznajemy całe mnóstwo postaci pobocznych oraz przeprowadzamy tysiące rozmów mających pomóc w odkryciu prawdy o samym sobie.

Warto podkreślić, że mamy do czynienia z absolutnie nieliniową historią, której przebieg zależy od podejmowanych przez nas decyzji. Wielu uważa ten tytuł za szczytowe osiągnięcie gatunku RPG – pamiętajmy, iż gra powstała w czasach, gdy na rynku debiutowały tak znakomite dzieła jak Baldur’s Gate czy Icewind Dale. Niestety, jak na dłoni widać, że oryginalnej wersji mocno zaszkodził nieubłagany upływ czasu.

Centrum Sigil nie jest może najbardziej przyjazne, ale oferuje sporo różnorodnych atrakcji. - 2018-03-16
Centrum Sigil nie jest może najbardziej przyjazne, ale oferuje sporo różnorodnych atrakcji.

Dlatego też studio Beamdog postanowiło przywrócić ten tytuł do świata żywych, tworząc remaster, który skupia się głównie na kwestiach technicznych. Historię oraz interfejs pozostawiono bez jakichkolwiek zmian – zwiększono natomiast rozdzielczość i przystosowano grę do współczesnych systemów operacyjnych oraz pecetów. Na szczęście twórcom udało się także zachować bardzo niewysokie wymagania sprzętowe.

Jakakolwiek zmiana rozdzielczości w przypadku tej produkcji jest zbędna – ilość klatek nadal pozostaje na stałym, wysokim poziomie około 50 FPS-ów.

Dzięki temu gra praktycznie przez cały czas utrzymuje tempo 50 klatek na sekundę – nie ma tu mowy o żadnych spowolnieniach czy „zwieszkach”. Wszystko działa jak należy, a każdy z graczy może cieszyć się tą niesamowicie wciągającą historią w nieskrępowany sposób.

Gry na słabego laptopa – w co grać na starym kompie?
Gry na słabego laptopa – w co grać na starym kompie?

To już piąty raz, gdy prezentujemy Wam listę niezłych gier, które możemy odpalić na wysłużonym laptopie. Sprawdźcie, jakie produkcje przygotowaliśmy dla Was tym razem – nie zabrakło nowych gier czy sandboxów.

Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał
Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał

Wiele osób uważa, że jedyną receptą na powolny komputer jest kupno nowego. To nieprawda – istnieje wiele sposobów na to, by wycisnąć z poczciwego peceta całkiem solidną dawkę młodzieńczego wigoru. Co ważne – większość z nich jest całkowicie darmowa!

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III
Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.