Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 lipca 2020, 16:05

Plemiona, Travian i Ogame – gra w przeglądarce. Gry w pracy – w co i jak grać?

Spis treści

Plemiona, Travian i Ogame – gra w przeglądarce

Na studiach miałem nader specyficzną przyjaciółkę. Gdy kończyliśmy wieczorem wykłady, zazwyczaj skrzykiwaliśmy się w kilka osób, by wspólnie udać się do pubu i świętować kolejny piękny dzień w Krakowie. Aneta, bo powiedzmy, że była to Aneta, zazwyczaj nie mogła nam towarzyszyć. Mówiła: „Muszę wracać do domu, bo idzie atak”. Nie mieliśmy wtedy jeszcze smartfonów z szybkim dostępem do internetu – aby grać w przeglądarkowe gry, potrzebne było stałe łącze. Aneta łapała więc tramwaj i po powrocie logowała się na stronie plemiona.pl. Trudno ocenić, jak bardzo ten nałóg uchronił ją przed innymi, poważniejszymi chorobami.

Tribal Wars 2 to kontynuacja kultowych Plemion. - Szef idzie! Gry w pracy – podpowiadamy w co i jak grać - dokument - 2020-07-31
Tribal Wars 2 to kontynuacja kultowych Plemion.

Plemiona, ich następca – Tribal Wars 2, czy chociażby Settlers Online lub kultowe Travian i Ogame – to wszystko gry przeglądarkowe, przy których wielu z nas w tym czy innym momencie swego życia zmarnowało mnóstwo czasu. Zazwyczaj rozgrywka wygląda podobnie – mamy swoją bazę, wioskę lub miasto, w których stawiamy budynki, które z kolei przynoszą określony przyrost surowców, które następnie wydajemy na dalsze budynki oraz jednostki do obrony i atakowania innych graczy.

Całość ma strukturę nigdy niekończącej się rozgrywki, rozbudowy i ekspansji. Gracze organizują się w klany lub gildie, bo wspólnie łatwiej prowadzić wielkie wojny. Swego czasu Travian, Ogame, a w Polsce szczególnie Plemiona potrafiły przyciągnąć tysiące osób. Dziś odrobinę (ale tylko odrobinę) porzuciliśmy te produkcje na rzecz gier mobilnych. Nie znaczy to jednak, że gatunek wymarł. Ma się całkiem dobrze i kolejne pokolenia topią w tego typu tytułach swój czas i pieniądze.

Klasyka gatunku. Travian istnieje do dzisiaj i gra w niego wiele osób. - Szef idzie! Gry w pracy – podpowiadamy w co i jak grać - dokument - 2020-07-31
Klasyka gatunku. Travian istnieje do dzisiaj i gra w niego wiele osób.

Gry przeglądarkowe nadają się do tego, by grać w nie pracy, ponieważ nie wymagają instalacji i w każdej chwili można zamknąć okno bez żadnych konsekwencji – stan rozgrywki jest w czasie rzeczywistym zapisywany w chmurze. Jeśli więc szef idzie, wciskacie krzyżyk i po sprawie. Tym bardziej że proces budowy armii czy budynków zajmuje zazwyczaj mnóstwo czasu i wcale nie trzeba doglądać swojej wioski w każdym momencie.

Przydatne rozszerzenia

Społeczność korzystająca z dobrodziejstw współczesnych przeglądarek stworzyła mnóstwo ciekawych rozszerzeń. Przykładowo istnieje rozszerzenie PanicButton do Chrome’a, które pozwala ukryć wszystkie otwarte obecnie karty za pomocą jednego kliknięcia lub jednego klawisza. Gdy szef zostawi nas już w spokoju, możemy zakładki przywrócić.

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grasz w pracy?

Nie mam pracy :(
12,9%
Jeszcze się uczę, ale w szkole/na studiach gram!
21,2%
Tak, dość często
29,3%
Nie, przecież kocham swoją robotę
24,4%
Tylko parę razy
12,2%
Zobacz inne ankiety
Praca dla gracza – jak zmienić pasję w poważny zawód?
Praca dla gracza – jak zmienić pasję w poważny zawód?

Co może zrobić młody gracz, który połowę swego wolnego czasu poświęca na budowanie domków w Minecrafcie? Czy granie w gry może stanowić profesję? A jeśli tak, to jak to zrobić, żeby i pograć, i zarobić?

Wakacje bez peceta? Podpowiadamy w co warto zagrać na smartfonie
Wakacje bez peceta? Podpowiadamy w co warto zagrać na smartfonie

20 gier i jeden bonusowy temat – taką paczkę przygotowaliśmy z myślą o tych z Was, którzy na wakacjach chcieliby pograć, ale nie mają na czym. Wybraliśmy najciekawsze mobilne produkcje, dbając o to, żeby dla każdego znalazło się coś miłego.

10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę
10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę

Wszyscy czasem w nie gramy, nie wszyscy się tym chwalimy – niesłusznie. Przygotowaliśmy listę dziesięciu godnych uwagi gier przeglądarkowych, z którymi możecie miło spędzić czas zimowej szarówki.