Praca dla gracza – jak zmienić pasję w poważny zawód?
Co może zrobić młody gracz, który połowę swego wolnego czasu poświęca na budowanie domków w Minecrafcie? Czy granie w gry może stanowić profesję? A jeśli tak, to jak to zrobić, żeby i pograć, i zarobić?
Spis treści
Z tego artykułu dowiecie się, gdzie może pracować gracz, co gracz może robić w pracy, a nawet – gdzie jej szukać. Jeśli zastanawiacie się, czy gry mogą służyć do czegokolwiek poza rozrywką, sprawdźcie kolejne strony.
Udało nam się przeprowadzić kilka ważnych rozmów z przedstawicielami szeroko rozumianej branży gier – przepytaliśmy producentów, dziennikarzy, piarowców, a nawet naukowców pracujących w uczelnianych katedrach. Posłuchajcie ich opowieści, bo doświadczenie, jakie zdobyli, nierzadko wpływało nie tylko na ich kariery i życie, ale również na rozwój branży i popularyzację gier w Polsce. Tych kilka rad i anegdot może okazać się pomocnych przy rozmowie o pracę, tworzeniu CV albo po prostu poprawić Waszą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Niektóre zawody mogą Was zdziwić, dlatego to również okazja do odkrycia zupełnie nowych zjawisk czy gałęzi tej ogromnej branży, tak w Polsce, jak i na świecie.
Jak powstał ten artykuł?
Przepytaliśmy kilka osób z szeroko rozumianej branży gier i na podstawie ich wypowiedzi powstał przekrój zawodów, które mają dużą styczność z grami. Odezwaliśmy się m.in. do zespołów tworzących gry, wydawców, firm testujących czy nawet e-sportowców. Dziękuję wszystkim specjalistom i przedstawicielom najróżniejszych gałęzi tej branży za podzielenie się swoją wiedzą.
Spis treści
- Dziennikarstwo – o grach może pisać każdy?
- Produkcja gier – robimy Wiedźmina w garażu
- Organizacja, edukacja i instytucje – gra jako wytwór kultury
- Groznawstwo – kolokwium z gier
- E-sport – fragowanie za pieniądze
- Lokalizacja gier – patriotyzm, za który ci płacą
- Tester gier – nerwy ze stali
- Public relations – gra pod krawatem
- Wideo i YouTube – parcie na szkło