Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 lipca 2020, 16:05

ADOM – nikt nawet nie zauważy, że to gra. Gry w pracy – w co i jak grać?

Spis treści

ADOM – nikt nawet nie zauważy, że to gra

ADOM, a właściwie Ancient Domains of Mystery, to produkcja, która nieźle dała mi popalić. Gra nie oszczędza naszych nerwów – ten roguelike nie wybacza błędów, bezlitośnie zabija i zmusza do rozpoczynania zabawy od początku. Zaznaczmy jednak, że chodzi tu nie o późniejszą wersję graficzną, tylko o tę ASCII, czyli zbudowaną z tablicy znaków.

Tak wygląda typowy loch w ADOM-ie. - Szef idzie! Gry w pracy – podpowiadamy w co i jak grać - dokument - 2020-07-31
Tak wygląda typowy loch w ADOM-ie.

ADOM po raz pierwszy ukazał się w 1994 roku i już wtedy robił wrażenie produkcji niezwykle archaicznej i prymitywnej. Ale niech nie zwiedzie Was wygląd – to potwornie skomplikowana, trudna i długa pozycja. Na PC uruchamiamy ją w czarnym okienku przypominającym środowisko MS DOS. Tworzymy postać, wybierając jej klasę i umiejętności, po czym okazuje się, że jesteśmy małpą. To znaczy – nie dosłownie małpą, tylko nasz avatar reprezentowany jest w świecie gry przez znak zwany małpą (@). Poruszamy się więc naszą małpą po mapie, odwiedzamy miasta, przyjmujemy questy i wkrótce wyruszamy do pierwszego lochu, w którym zabija nas mucha, mrówka czy cokolwiek, na co zazwyczaj nie zwracamy uwagi.

ADOM jest grą turową, toteż świetnie nadaje się do zabawy w pracy. Okienko wygląda niepozornie (zawsze możecie powiedzieć, że coś Wam się zepsuło), a sama gra jest na tyle obszerna (w dodatku poziomy generowane są losowo), że w zasadzie nigdy jej nie skończycie. Warto przy tym zaznaczyć, że w 2012 roku Thomas Biskup, twórca ADOM-a, powrócił do tego projektu za sprawą kampanii crowdfundingowej. Zebrano ponad 90 tysięcy dolarów, co pozwoliło powiększyć grono deweloperów do czterech osób i stworzyć grafikę (na marginesie, jej autorem jest Polak – Krzysztof Dycha). Efekt możecie kupić na Steamie za 53,99 zł.

ADOM po latach doczekał się wersji z grafiką. W każdym momencie można jednak przełączyć się na widok ASCII. - Szef idzie! Gry w pracy – podpowiadamy w co i jak grać - dokument - 2020-07-31
ADOM po latach doczekał się wersji z grafiką. W każdym momencie można jednak przełączyć się na widok ASCII.

Klasyczną wersję gry ściągnięcie z oficjalnej strony za darmo i to właśnie ją Wam polecamy. Tytuł uruchomicie dosłownie na wszystkim – starych Windowsach, systemach MS DOS, OSX, Linux, NetBSD, a nawet... AmigaOS. Pamiętajcie jednak, że klasyczna wersja ADOM-a objęta jest licencją postcardware. Oznacza to, że gdy ściągnięcie grę za darmo, musicie wysłać kartkę pocztową jej twórcy. Serio. Sam Thomas na jednym z pierwszych ekranów w grze zawarł informację: „Uwielbiam otrzymywać kartki z tak wielu krajów, jak to tylko możliwe. Naprawdę to rozważcie – to skromna cena, jeśli ADOM jest dla was źródłem takiej zabawy, jaką stanowi dla mnie”. Aktualny adres Thomasa znajdziecie w grze. Nie zapomnijcie go pozdrowić od społeczności GOL-a!

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grasz w pracy?

Nie mam pracy :(
12,9%
Jeszcze się uczę, ale w szkole/na studiach gram!
21,2%
Tak, dość często
29,3%
Nie, przecież kocham swoją robotę
24,4%
Tylko parę razy
12,2%
Zobacz inne ankiety
Praca dla gracza – jak zmienić pasję w poważny zawód?
Praca dla gracza – jak zmienić pasję w poważny zawód?

Co może zrobić młody gracz, który połowę swego wolnego czasu poświęca na budowanie domków w Minecrafcie? Czy granie w gry może stanowić profesję? A jeśli tak, to jak to zrobić, żeby i pograć, i zarobić?

Wakacje bez peceta? Podpowiadamy w co warto zagrać na smartfonie
Wakacje bez peceta? Podpowiadamy w co warto zagrać na smartfonie

20 gier i jeden bonusowy temat – taką paczkę przygotowaliśmy z myślą o tych z Was, którzy na wakacjach chcieliby pograć, ale nie mają na czym. Wybraliśmy najciekawsze mobilne produkcje, dbając o to, żeby dla każdego znalazło się coś miłego.

10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę
10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę

Wszyscy czasem w nie gramy, nie wszyscy się tym chwalimy – niesłusznie. Przygotowaliśmy listę dziesięciu godnych uwagi gier przeglądarkowych, z którymi możecie miło spędzić czas zimowej szarówki.