Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 3 maja 2020, 12:08

Wyprawa Krzysztofa Arciszewskiego do Brazylii. Wydarzenia z polskiej historii godne gier

Spis treści

Wyprawa Krzysztofa Arciszewskiego do Brazylii

Niezwykle bogaty życiorys szlachcica Krzysztofa Arciszewskiego nie jest tematem, któremu poświęca się wiele czasu na lekcjach historii. Zapewne dlatego, że większość przygód spotkała go na obczyźnie. Arciszewskiego skazano u nas na banicję za zabójstwo i wygnano z kraju, a później z kolei naraził się on królowi Zygmuntowi III Wazie, co długo uniemożliwiało mu powrót.

Po opuszczeniu Polski Arciszewski studiował inżynierię wojskową i tajniki artylerii w Holandii oraz w Paryżu, a także uczył się nawigacji, walczył też w wojnie trzydziestoletniej. Wieść głosi również, że spacerował po dnie Morza Północnego, używając skafandra do nurkowania jako pierwszy człowiek w historii, choć akurat ta informacja nie została w stu procentach potwierdzona.

Kolonizacja z polskim akcentem

Nas najbardziej interesuje działalność Arciszewskiego od 1629 roku. Będąc na służbie holenderskiej, udał się z siedmiotysięczną ekspedycją do Brazylii, by walczyć przeciwko Hiszpanii i Portugalii. Wsławił się tam takimi podbojami, że szybko awansował do stopnia majora, a później generała. Przez pewien czas był nawet naczelnym wodzem sił holenderskich w Brazylii i wicegubernatorem zdobytych terenów. Arciszewski brał udział w desantach wojsk, szturmował i zdobywał twierdze, zajmował wyspy. W międzyczasie obserwował zwyczaje tubylców, z którymi przyszło mu też walczyć ramię w ramię.

Wszystko to stanowi niezły materiał na taktyczne RPG, być może z małą domieszką zarządzania terytorium i starciami okrętów na morzu. Głównym punktem rozgrywki byłyby natomiast oblężenia oraz obrona kolonialnych twierdz, taktyczne bitwy na nieznanych terenach i umiejętność zjednywania sobie tubylców. A obok militarnych i ekonomicznych wątków znalazłaby się też naukowa działalność Arciszewskiego – badanie nieznanego lądu i Indian – powolne zapełnianie okazałego kodeksu świeżymi informacjami, by w końcu wysłać swoje dzieło do Europy, tak jak rzeczywiście zrobił to nasz strateg.

Pomysły, jakie mogłaby wykorzystać gra:

  1. dowodzenie okrętami podczas bitew morskich;
  2. prowadzenie potyczek oraz szturm i obrona twierdz z wykorzystaniem mocno ograniczonych zasobów;
  3. stopniowe odkrywanie mapy, zakładanie nowych osad i zarządzanie nimi.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej sięgasz po grę, jeśli ma polskie akcenty?

Tak, lubię swojski klimat.
64%
Nie, jest mi to obojętne.
36%
Zobacz inne ankiety
Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry
Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry

Lubimy polskie gry - lubimy też gry, które osadzone są w znanych nam realiach. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się słowińskim produkcjom. A co przez nie rozumiemy - zobaczycie w tekście!

Gry stają się lekturami szkolnymi i to najwyższy czas!
Gry stają się lekturami szkolnymi i to najwyższy czas!

Właśnie się dowiedzieliśmy, że This War of Mine stało się lekturą nieobowiązkową dla uczniów szkół średnich. To pierwsza jaskółka, która może być jedynie elementem gry wyborczej, ale i tak jest ruchem w dobrą stronę.

Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji
Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji

W 2020 roku bez wątpienia będzie głośno o Cyberpunku 2077 i Dying Light 2. Polska branża gier to jednak dużo więcej niż tylko te dwa pewniaki. Oto najciekawsze rodzime produkcje, na które również warto czekać!