Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 5 stycznia 2018, 11:30

Miłek z Czarnego Lasu – Romuald Pawlak. Nie tylko Wiedźmin – polska fantastyka godna gier

Spis treści

Miłek z Czarnego Lasu – Romuald Pawlak

Gatunek: literatura młodzieżowa

Ostatni promyczek światła i nadziei, o jakim wspominam, zanim zacznie się ponownie jazda w stronę mroku, krwi i niepokoju (czasem także moralnego). Taka, z pewnymi wyjątkami, jest nasza fantastyka, dlatego warto te wyjątki witać z otwartymi ramionami. Romuald Pawlak, choć nieraz eksplorował ciemne strony natury ludzkiej, ma też na koncie sporo książek humorystycznych – na przykład Czarem i smokiem – oraz młodzieżowy przebój, Miłka z Czarnego Lasu.

Sytuacja jest tu trochę podobna do przypadku Pól dawno zapomnianych bitew – głównonurtowe media mało o tej książce mówią, ale zdążyła już ona zdobyć sporą bazę czytelników oraz kilka prestiżowych nagród (w tym dla Najlepszej Książki dla Dzieci 2008 roku według Polskiej Sekcji IBBY). W produkcji znajduje się obecnie serial animowany, który pokaże, jak bohaterowie Romualda Pawlaka sprawdzają się w ruchu.

Miłek z Czarnego Lasu to prosta, bezpretensjonalna historia o zagubionej wiewiórce, która trafia pomiędzy zwierzątka z tytułowego gąszczu i próbuje odnaleźć się w nowym miejscu. Mimo niepozornej, bajkowej wręcz formy książka Pawlaka traktuje czytelnika serio i potrafi opowiedzieć o poważnych, często niewygodnych problemach w przystępny sposób.

JAKA TO GRA WIDEO?

W internecie można znaleźć pierwsze kadry z animacji. Gdyby gra miała zostać utrzymana w podobnym stylu, to idealnie nadawałaby się na rozbudowaną platformówkę z elementami pozycji przygodowej – coś jak Ori and the Blind Forest lub mniej mroczny odpowiednik Night in the Woods.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czytasz polską fantastykę?

Tak
88,4%
Nie
11,6%
Zobacz inne ankiety
Filmowe ekranizacje, po których sięgniecie po książki
Filmowe ekranizacje, po których sięgniecie po książki

Macie tak, że po obejrzeniu dobrego filmu rodzi się w Was potrzeba dowiedzenia się czegoś więcej o jego fabule czy postaciach? Ja mam – zwykle w przypadku udanych ekranizacji. Dlatego po seansie lubię sięgnąć do źródła.

Najlepsze filmowe ekranizacje książek
Najlepsze filmowe ekranizacje książek

Są książki, których zekranizować się nie da. Nawet jeśli się da, kinowy seans pozostawia uczucie niedosytu, a często i rozczarowania. Istnieją jednak takie dzieła literackie, które na ekranie wyglądają tak samo dobrze albo i lepiej niż na papierze.

Świat Wiedźmina to Twój skarb, Netflixie. Nie schrzań tego
Świat Wiedźmina to Twój skarb, Netflixie. Nie schrzań tego

Netflix zapowiedział kolejny serial w uniwersum Wiedźmina i tym razem nie zamierza opierać się na książkach. Czy mamy zacząć się bać? Nie wiem, ale pewne obawy możemy rozwiać (albo i nie) już teraz.