Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 sierpnia 2019, 14:45

Superman. Przewodnik po komiksach dla początkujących

Spis treści

Superman

To ptak? To samolot? Nie! To Superman! Człowiek ze Stali, jeden z najpotężniejszych superbohaterów wszech czasów. Przez grubo ponad tysiąc zeszytów – plus kilkaset odcinków rozmaitych serii pobocznych – prawdopodobnie powiedziano o nim wszystko. A jednak w ostatnich latach przeżywa renesans popularności, mimo że filmy raczej mu nie pomagały.

Co to jest?

Superman. Clark Kent. Prawdopodobnie nie ma na świecie dziecka z dostępem do telewizji i internetu, które nie słyszałoby o Człowieku ze Stali. Jego przygody w różnych wariantach tworzyło wielu zdolnych scenarzystów. W skrócie to opowieść o kosmicie, który trafił na Ziemię jako dziecko i tutaj w obronie dobra korzysta ze swoich nadludzkich zdolności, takich jak niezwykła siła czy umiejętność latania.

Dlaczego warto to przeczytać?

Bo z jednej strony mamy tu kilka klasycznych historii, którym kino jeszcze nie zdążyło oddać sprawiedliwości. Z drugiej sporo tu miejsca na popis wyobraźni – inaczej ciężko pisze się o kimś obdarzonym niemal boską mocą. A poza tym dobrze jest czasem przeczytać coś, co daje choć odrobinę nadziei na lepsze jutro i nie jest unurzane w mroku, krwi i nieszczęściu. Bo to powinny oferować komiksy o Supermanie.

Od czego zacząć?

Obok klasycznych historii (przedstawionych w następnym podpunkcie) polski czytelnik powinien spojrzeć na następujące pozycje:

Superman tom 1 – Superman i Ludzie ze Stali – scen. Grant Morrison rys. Rags Morales, Andy Kubert

W 2011 roku DC zaczęło od zera wszystkie swoje serie i tak powstał projekt The New 52. Jego częścią był właśnie Superman (w Stanach Action Comics). Ten cykl proponowała młodsze, nieco bardziej zadziorne wcielenie Clarka Kenta, stającego przed nowymi problemami – i niezwiązanego małżeństwem z Lois Lane. Zmiany nie wszystkim się podobały, dlatego serię zamknięto, a jej miejsce zajął...

Superman: Syn Supermana (oraz Superman Action Comics: Ścieżka zagłady) scen. Peter J. Tomasi, Patrick Gleason, rys. Dough Mahnke, Patrick Gleason, Jorge Jimenez

Wydawane u nas w ramach inicjatywy Odrodzenie. To dwie serie, które się ze sobą przeplatają i uzupełniają. Action Comics skupia się na bardziej widowiskowych wydarzeniach, a Syn Supermana – na życiu osobistym Clarka. I to właśnie tutaj bije serce nowych historii o Człowieku ze Stali. To lekka, zabawna seria, która – zmierzając do niesamowitych zdarzeń – wciąż nie traci ducha osobistej opowieści.

Najważniejsze tytuły

Superman zasługuje na osobny ranking, dlatego poniżej znajduje się zaledwie kilka tytułów z tej bogatej biblioteki.

Superman: Czerwony Syn – scen. Mark Millar, rys. Dave Johnson, Killian Plunketti inni

Jednotomowa, niepokojąca wizja poświęcona rozważaniom, co by było, gdyby Superman nie bronił amerykańskiego stylu życia, bo został za młodu odnaleziony i wychowany po drugiej stronie żelaznej kurtyny i teraz służy budowaniu lepszego jutra – przynajmniej według komunistów. Pozycja tyleż interesująca, co frapująca.

All-Star Superman – scen. Grant Morrison rys. Frank Quitely, Jamie Grant

Granta Morrisona list miłosny do Supermana. Clark Kent przyjął o jeden promień słoneczny za dużo. Zyskał dzięki temu nowe, potężniejsze moce, ale równocześnie jego ciało nie wytrzymuje przeciążenia. Dlatego postanowił pożegnać się ze światem w iście heroicznym stylu i zostawić na ziemi jak najwięcej nadziei. Mimo nieuchronnego widma śmierci jest w tym komiksie coś optymistycznego i podniosłego, wręcz inspirującego. Ale przecież taki powinien być Człowiek ze Stali. Do samego końca.

Kingdom Come – scen. Mark Waid rys. Alex Ross

Tym razem propozycja crossoveru, w którym spotykają się nowi i starzy herosi. Stara gwardia odsunęła się w cień, ale porządki młodych wilków trykociarstwa nie wszystkim pasują – bywają zbyt okrutne i chaotyczne. Dlatego Wonder Woman namawia niektórych wiarusów do powrotu. To historia z gatunku „ten jeden ostatni raz”. I działa. Dzieło Marka Waida wchodzi mocno, jak cios rozpędzonego Supermana.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czytasz komiksy?

Tak, często
42,9%
Zdarza mi się
26,9%
Tak, ale rzadko
13,6%
Nie, nigdy
16,6%
Zobacz inne ankiety
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko

Popkultura uwielbia szaleństwo. Trudno o bohaterów bardziej charakterystycznych niż ci, którzy zwariowali. Część z nich to seryjni mordercy, inni, jak Michael Scott czy Alicja Liddell, pozostają po Jasnej Stronie Mocy. Pokazujemy tych najciekawszych.

Najlepsze komiksy o Batmanie
Najlepsze komiksy o Batmanie

Batman wykreowany przez Pattinsona prawdopodobnie długo będzie porównywany do najlepszych występów Bena Afflecka, Christiana Bale’a i Michaela Keatona. Ale w końcu wszystko zaczęło się nie od filmów, a komiksów.

Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę
Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę

Egranizacje filmowych hitów zwykle kończą się większą lub mniejszą katastrofą. Dlatego twórcy z Eidos poszli swoją drogą i ich Strażnicy Galaktyki są inni od komiksowych i z filmów. Ich wersja spodobała się i Marvelowi, i graczom. Jak tego dokonali?