Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 sierpnia 2019, 14:45

Pojedyncze serie, od których można zacząć. Przewodnik po komiksach dla początkujących

Spis treści

Pojedyncze serie, od których można zacząć

Niektórzy znakomici bohaterowie dopiero wkraczają na polski rynek albo mieli dotąd przygody rozproszone po cudzych seriach, np. jako występy gościnne. Poniżej przedstawiam kilka luźnych pozycji startowych, które nie wymagają znajomości całego wiki, by po nie sięgnąć.

Moon Knight. Z martwych. Tom 1. – scen. Warren Ellis, rys. Declan Shalvey

Moon Knight to psychopatyczna, nasycona mistycyzmem – albo chorobą psychiczną, zależy którego scenarzystę spytać – odpowiedź Marvela na Batmana. Bohater naprawdę nazywa się Marc Spector, został śmiertelnie ranny podczas misji w Egipcie i poprzysiągł wierność lunarnemu bóstwu, Konshu – od tej chwili strzeże wędrujących nocą. Ta wiedza wystarczy, by sięgnąć po album Ellisa i Shalveya. To sześć luźno powiązanych ze sobą historyjek, w których Moon Knight, samotny mściciel, zaprowadza porządek. Świetnie napisane, samodzielne i pięknie narysowane.

Punisher Max. Tom 1 – scen. Garth Ennis, rys. Levis LaRosa i Leandro Fernandez

Znamy Punishera, lubimy Punishera, a od czasu, kiedy Netflix wypuścił serial – lubimy go jeszcze bardziej. Seria etatowego bluźniercy Gartha Ennisa najlepiej uchwyciła brutalny, bezwzględny i psychopatyczny charakter Franka Castle’a – mściciela, który stracił rodzinę i ruszył na niekończącą się krucjatę. Punisher zmaga się tu z mafią, demonami przeszłości, CIA i ogólnym zepsuciem w mieście. Czeka nas ostra akcja, krew, zaglądanie do głowy bohatera. I to wszystko bez znieczulenia.

Saga o Potworze z bagien. Tom 1 – scen. Alan Moore, rys. Stephen Bissette, John Totleben

Nim Alan Moore podpalił komiksowy przemysł przy pomocy Watchmen, zaczął zmieniać oblicze komiksu właśnie tu, w Sadze o Potworze z Bagien. Dziś nie czyta się już tego tak dobrze jak kiedyś, ale to wciąż wartościowa seria, która w niepokojący sposób pokazuje genezę bohatera, miesza science fiction z horrorem, a wszystko okrasza unikatową, gęstą atmosferą.

Jessica Jones. Wyzwolona. Tom 1 – scen. Brian Michael Bendis, rys. Michael Gaydos

Brian Michael Bendis jest nie tylko jednym ze zdolniejszych – choć też potwornie wyeksploatowanych – scenarzystów, jakich Marvel miał w swojej stajni, ale też tym, który uparł się pokazać bardziej mroczne, dojrzalsze oblicze komiksu superbohaterskiego. Bo perypetie Jessiki Jones zawarte w tym tomie to pełnokrwisty kryminał noir, gdzie moc bohaterki ma drugorzędne znaczenie. Liczy się nastrój, sprawa do rozwiązania i ciężkie, brudne życie, które trzeba było odpowiednio opisać, mimo zakazów, jakimi obłożono komiksy – i Jessica Jones z nimi brawurowo zrywała.

Vision – scen. Tom King, rys. Gabriel Hernandez Walta, Michael Walsh

Vision przewinął się przez filmy o Avengers, ale pomijając Czas Ultrona, grał raczej drugie skrzypce. W komiksach odgrywał od dawna ogromną rolę, ale jeszcze nikt nie potraktował go tak jak Tom King w krótkiej, solowej serii. Ten komiks to Marvel w nieco innym wydaniu. Android Vision tworzy sobie idealną rodzinę i próbuje wieść normalne życie. Na zewnątrz wygląda to wspaniale, ale od kuchni – już odrobinę mniej. Seria łączy grozę, czarny humor, nutę starej szkoły science fiction i mnóstwo gorzkich, cynicznych przemyśleń o stanie człowieka.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czytasz komiksy?

Tak, często
42,7%
Zdarza mi się
26,8%
Tak, ale rzadko
13,9%
Nie, nigdy
16,6%
Zobacz inne ankiety
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko

Popkultura uwielbia szaleństwo. Trudno o bohaterów bardziej charakterystycznych niż ci, którzy zwariowali. Część z nich to seryjni mordercy, inni, jak Michael Scott czy Alicja Liddell, pozostają po Jasnej Stronie Mocy. Pokazujemy tych najciekawszych.

Najlepsze komiksy o Batmanie
Najlepsze komiksy o Batmanie

Batman wykreowany przez Pattinsona prawdopodobnie długo będzie porównywany do najlepszych występów Bena Afflecka, Christiana Bale’a i Michaela Keatona. Ale w końcu wszystko zaczęło się nie od filmów, a komiksów.

Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę
Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę

Egranizacje filmowych hitów zwykle kończą się większą lub mniejszą katastrofą. Dlatego twórcy z Eidos poszli swoją drogą i ich Strażnicy Galaktyki są inni od komiksowych i z filmów. Ich wersja spodobała się i Marvelowi, i graczom. Jak tego dokonali?