Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 sierpnia 2019, 14:45

Spawn. Przewodnik po komiksach dla początkujących

Spis treści

Spawn

  1. Scenariusz i rysunki: Todd McFarlane (początkowo)

Black Panther wcale nie był pierwszym czarnoskórym superbohaterem na wielkim ekranie. Po prostu wszyscy poprzedni (może pomijając Blade’a), łącznie ze Spawnem, mieli mniej szczęścia do dobrych filmów. Szkoda, zwłaszcza tego ostatniego, bo to jeden z najbardziej zasłużonych tytułów minionych dekad.

Co to jest?

Rekordzista sprzedaży wśród komiksów niezależnych i potencjalny rekordzista, jeśli chodzi o czas wydawania komiksów niezależnych. Powoli zbliża się historyczny 300 numer. Ale wróćmy do początków. Spawn to wydany w Image Comics komiks łączący superbohaterstwo, urban fantasy, akcję i horror. Rolę tytułowego piekielnego pomiotu przyjmuje pułkownik Al Simmons, rządowy zabójca, który ginie podczas misji i zawiera pakt z diabłem, by wrócić do ukochanej żony. To zaś odpala spiralę wydarzeń, które przerastają pojęcie człowieka do niedawna śmiertelnego.

Dlaczego warto to przeczytać?

Wprawdzie początki zestarzały się bardzo brzydko pod względem narracyjnym, ale nawet te pierwsze zeszyty łączą sensację z nutką intrygującej tajemnicy i pokazują drapieżnego bohatera innego niż wszyscy. A w dodatku podpisywał się pod tym wszystkim zadziorny Kanadyjczyk Todd McFarlane, midasowe dziecię lat 80. i 90., którego rysunki zmieniły oblicze komiksu. Większość maszkaronów w Spawnie wyglądała, jakby miały wyskoczyć z kadru i nas zjeść. Historie bywały upiorne, inspirujące i poprowadzone z wyobraźnią, a przy tym dość romantyczne – przynajmniej kiedy autorzy nie popadali w grafomanię. Na liście twórców znajdziemy tuzy przemysłu, łącznie z Gaimanem, Millerem czy Gregiem Capullo, który tu zdobywał szlify, by później podbić DC. Podobną drogę przebył nasz rodak, Szymon Kudrański.

Od czego zacząć?

Najlepiej od początku, bo to jednak dość ciągła historia. Była wydawana w Polsce przez TM-Semic, potem przez Mandragorę i można te zeszyty odnaleźć w antykwariatach. Alternatywą jest rozpoczęcie lektury od komiksu Spawn: Endgame (numer 185), który wprowadza nowego Spawna – Jima Dowinga. Ostatecznie jednak opowieść okazuje się powiązana z losami Ala Simonsa. Ale z drugiej strony – to właśnie tam zadebiutował Kudrański.

CO TO JEST IMAGE COMICS?

Image Comics to wydawnictwo założone przez gwiazdy Marvela i DC – Todda McFarlane’a, Jima Lee, Marca Silvestriego, Roba Liefelda, Jima Valentino, Whilce Portacio, Erika Larsena i Chrisa Claremonta. Przebojem wyszarpało sobie spory kawał rynku, a jego rewolucyjność polegała między innymi na tym, że prawa do posiadanych postaci pozostawały przy ich twórcy. Marvel i DC tego nie gwarantowały.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czytasz komiksy?

Tak, często
42,9%
Zdarza mi się
26,9%
Tak, ale rzadko
13,6%
Nie, nigdy
16,6%
Zobacz inne ankiety
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko

Popkultura uwielbia szaleństwo. Trudno o bohaterów bardziej charakterystycznych niż ci, którzy zwariowali. Część z nich to seryjni mordercy, inni, jak Michael Scott czy Alicja Liddell, pozostają po Jasnej Stronie Mocy. Pokazujemy tych najciekawszych.

Najlepsze komiksy o Batmanie
Najlepsze komiksy o Batmanie

Batman wykreowany przez Pattinsona prawdopodobnie długo będzie porównywany do najlepszych występów Bena Afflecka, Christiana Bale’a i Michaela Keatona. Ale w końcu wszystko zaczęło się nie od filmów, a komiksów.

Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę
Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę

Egranizacje filmowych hitów zwykle kończą się większą lub mniejszą katastrofą. Dlatego twórcy z Eidos poszli swoją drogą i ich Strażnicy Galaktyki są inni od komiksowych i z filmów. Ich wersja spodobała się i Marvelowi, i graczom. Jak tego dokonali?