Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 sierpnia 2019, 14:45

Watchmen. Przewodnik po komiksach dla początkujących

Spis treści

Watchmen

  1. Scenariusz: Alan Moore, rysunki: Dave Gibbons

Istnieją dzieła, bez których popkultura nie byłaby tym samym. Należy do nich Watchmen Alana Moora. Jeden z najbardziej intrygujących albumów komiksowych w historii. I materiał na tyle wdzięczny, że doczekał się kontrowersyjnej ekranizacji w reżyserii Zacka Snydera. W kolejce czeka też serial HBO.

Co to jest?

To mroczna, rewizjonistyczna historia superbohaterska ze scenariuszem Alana Moore’a. Opowiada o grupie emerytowanych superbohaterów rodem ze „złotej ery”. Spotykają się po latach, by odkryć, kto zabił jednego z nich – Komedianta. W skład ekipy wchodzą takie ikoniczne persony jak Ozymandiasz, Rorschach czy Doktor Manhattan. Jeśli myślicie jednak, że po prostu po latach zbiorą się do kupy i nakopią temu złemu – to jesteście w błędzie. Muszą zmierzyć się z ułomnościami swoimi i społeczeństwa. Oraz z pokomplikowaną narracją Alana Moore’a, który nie oszczędzał ówczesnego świata.

Dlaczego warto to przeczytać?

Bo to jeden z najważniejszych komiksów w historii gatunku. Przełomowy, pokazujący, jak mroczne i dojrzałe mogą być historie o superherosach. Jak zakotwiczyć ich w naszej rzeczywistości i uczynić wiarygodnymi. To opowieść pełna ukrytych znaczeń i nawiązań. Przyznaję, narracja bywa ociężała – Powrót Mrocznego Rycerza literacko lepiej zniósł próbę czasu – ale to wciąż intrygujące dzieło, które warto znać. Nieszablonowi bohaterowie, niepokojąca historia, świetne rysunki i złożone idee – to wszystko tu jest.

Od czego zacząć?

Sprawa wydaje się dość prosta. Watchmen zawiera się w jednym grubym tomiszczu, co jakiś czas wznawianym na polskim rynku. Później rozmaici scenarzyści dopisywali prequele o poszczególnych postaciach – np. J. Michael Straczynski poświęcił album Manhattanowi – a DC wypuszcza w odstępach 12-częściową kontynuację Doomsday Clock, ale zasadnicze dzieło jest samodzielne i jako takie można je spokojnie czytać w oderwaniu od całej reszty.

NAŚLADOWCY

Wielu próbowało naśladować Alana Moore’a. Straczynski ze swoim Rising Stars. Grant Morrison w The Invisibles czy Garth Ennis w The Boys. Wszystkie te pozycje, choć nie tak przełomowe, warte są sprawdzenia – zwłaszcza że to zazwyczaj samodzielne tytuły, które wystarczy zacząć od pierwszego numeru i nie przejmować się niczym więcej. Dodajmy, że The Boys niedawno doczekało się serialu na Amazonie, który warto poznać.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czytasz komiksy?

Tak, często
42,7%
Zdarza mi się
26,8%
Tak, ale rzadko
13,9%
Nie, nigdy
16,6%
Zobacz inne ankiety
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko

Popkultura uwielbia szaleństwo. Trudno o bohaterów bardziej charakterystycznych niż ci, którzy zwariowali. Część z nich to seryjni mordercy, inni, jak Michael Scott czy Alicja Liddell, pozostają po Jasnej Stronie Mocy. Pokazujemy tych najciekawszych.

Najlepsze komiksy o Batmanie
Najlepsze komiksy o Batmanie

Batman wykreowany przez Pattinsona prawdopodobnie długo będzie porównywany do najlepszych występów Bena Afflecka, Christiana Bale’a i Michaela Keatona. Ale w końcu wszystko zaczęło się nie od filmów, a komiksów.

Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę
Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę

Egranizacje filmowych hitów zwykle kończą się większą lub mniejszą katastrofą. Dlatego twórcy z Eidos poszli swoją drogą i ich Strażnicy Galaktyki są inni od komiksowych i z filmów. Ich wersja spodobała się i Marvelowi, i graczom. Jak tego dokonali?