Przygodowe gry akcji w otwartym świecie. 60 najlepszych gier na PS3, które trzeba znać
Spis treści
Przygodowe gry akcji w otwartym świecie
NA STRONIE ZNAJDZIESZ
Grand Theft Auto V
- Rok wydania: 2013
- Gra dostępna także na platformach: PC, PS4, XONE, X360
- Ocena w serwisie GRYOnline.pl: 10/10
Olbrzymia skala przy jednoczesnym przywiązaniu do najdrobniejszych detali, jakie znajdziemy w Grand Theft Auto V, wręcz powala. W piątej numerowanej odsłonie popularnego cyklu Rockstar Games zabiera nas na sporej wielkości słoneczną wyspę (stanowiąca stan) San Andreas, gdzie oprócz wielkiego miasta wzorowanego na Los Angeles znajdziemy także malownicze góry, doliny, rzeki, miasteczka i nawet wojskową bazę.
Te rozległe tereny nie tylko tętnią różnorodnym życiem, w postaci obecności ludzi i zwierząt, nie brakuje tu także tradycyjnej dla serii olbrzymiej liczby aktywności pobocznych. Oprócz wykonywania szeregu misji możemy uczestniczyć w wyścigach, brać udział w lekcjach latania, skakać na spadochronie, grać w golfa czy nawet próbować swoich sił na wirtualnej giełdzie (na wyniki której da się wpływać, na przykład demolując sklepy konkretnych spółek). Możemy też oddać się radosnej destrukcji i zabawie w kotka i myszkę z policją. Albo po prostu skupić się na udanym głównym wątku fabularnym, w którym poznajemy równocześnie losy trzech różnych bohaterów.
Red Dead Redemption
- Rok wydania: 2010
- Gra dostępna także na platformach: X360
- Ocena w serwisie GRYOnline.pl: 9/10
Red Dead Redemption rodziło się długo i w bólach, ale kiedy po licznych obsuwach gra w końcu pojawiła się na rynku, w zasadzie z miejsca obwołana została klasyką. „GTA na Dzikim Zachodzie” zachwyca fenomenalnie uchwyconym klimatem amerykańskiego pogranicza, świetnie poprowadzoną fabułą, opowiadającą o dawnym przestępcy przymusowo poszukującym tytułowego odkupienia, oraz licznymi aktywnościami wyjętymi wprost z najlepszych westernów.
Podróżując przez terytoria graniczne Ameryki i Meksyku, gracze mogą m.in. polować na zwierzęta, ujarzmiać dzikie konie, pilnować stada zwierząt, grać w karty, uczestniczyć w pojedynkach rewolwerowych czy polować na ściganych listem gończym bandytów. Walki z przeciwnikami urozmaica mechanika Dead Eye, pozwalająca na spowolnienie czasu i zaznaczenie zawczasu kilku celów do zlikwidowania. Po skończeniu zabawy w pamięć zapada jednak przede wszystkim świetny finał i przygrywający mu utwór Deadman’s Gun.
Batman: Arkham City
- Rok wydania: 2011
- Gra dostępna także na platformach: PC, X360, WiiU
- Ocena w serwisie GRYOnline.pl: 9,5/10
Druga z czterech gier o Batmanie z serii Arkham była jednocześnie pierwszą odsłoną cyklu rozgrywającą się w otwartym świecie. Studio Rocksteady z powodzeniem przeniosło świetnie przyjęty styl walki i sposób sterowania Batmanem z Arkham Asylum na ulice mrocznego miasta, w którym nasz dzielny „nietoperz” rusza tropem tajemniczego Hugo Strange’a.
Dzięki rezygnacji z nieliniowości twórcy mogli umieścić w grze znacznie więcej atrakcji, pozwalając naszemu herosowi zmierzyć się z takimi klasycznymi zbirami jak Dwie Twarze, Mr. Freeze, Pingwin, Deadshot, Bane czy Joker. W niektórych sytuacjach możliwe jest także wcielenie się w Catwoman, która dysponuje unikatowymi zdolnościami i potrafi dostać się w miejsca nieosiągalne dla Bruce’a Wayne’a. Swoistym bohaterem gry jest również samo miejsce akcji – skąpany w mroku, ponury i przesiąknięty sugestywnym klimatem wycinek Gotham.
Assassin’s Creed (seria)
- Rok wydania: 2007–2014
- Gra dostępna także na platformach: PC, PS4, XONE, X360, WiiU
- Ocena w serwisie GRYOnline.pl: 9,5/10 (Assassin’s Creed 2, Revelations), 9/10 (Black Flag), 8,5/10 (Assassin’s Creed, Assassin’s Creed III), 8/10 (Brotherhood), 6/10 (Rogue)
Mało kto jeszcze dziś pamięta, że pierwsza część Assassin’s Creed pierwotnie reklamowana była jako tytuł ekskluzywny na PlayStation 3 i według nieoficjalnych doniesień wyszła w wersji na inne platformy tylko ze względu na opieszałość Sony w negocjacjach z Ubisoftem. Ostatecznie tytuł ten zadebiutował również na Xboksie 360 i PC, dając początek jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najszybciej rozrastających się marek w historii gier wideo – z czego aż siedem większych odsłon cyklu ukazało się na PlayStation 3.
Na wspomnianej konsoli możemy poznać pierwsze rozdziały wojny między asasynami a templariuszami, w tym osadzoną na terenach Ziemi Obiecanej „jedynkę”, całą trylogię o Ezio Auditore, zamykającą oryginalny wątek współczesny „trójkę” oraz świetną, piracką część sagi zatytułowaną Black Flag. No i jest też Rogue, ale tej odsłony serii akurat nie polecamy. I choć różnice między kolejnymi tytułami są zazwyczaj marginalne, a ewentualne rewolucje następują tu zdecydowanie zbyt rzadko, poszczególne pozycje z cyklu jako takie są naprawdę przyjemnymi grami, przy okazji stanowiącymi ciekawe interaktywne kompendium wiedzy o przedstawianych w nich epokach i miejscach.
InFamous 2
- Rok wydania: 2011
- Gra dostępna także na platformach: -
- Ocena w serwisie GRYOnline.pl: 8/10
InFamous 2 był szczytowym punktem stworzonego przez Sucker Punch cyklu – gra z powodzeniem rozbudowała pomysły wprowadzone przez pierwszą odsłonę serii, poprawiła jej największe niedociągnięcia i do tego zaoferowała tak potężne supermoce, że wydany kilka lat temu na PlayStation 4 InFamous: Second Son prezentował się jak ubogi kuzyn swego poprzednika.
Fabuła trzyma się tu typowo komiksowych motywów, zmuszając głównego bohatera, władającego elektrycznością Cole’a, do zwiększenia swojej mocy w celu pokonania przerażającej Bestii. W praktyce oznacza to liczne starcia z gangami, często również posiadającymi własnych superludzi. Zależnie od tego, czy zdecydujemy się na ścieżkę dobra, czy zła, uzyskamy dostęp do różnych supermocy (w tym na przykład potężnego tornada zmiatającego wszystko na naszej drodze czy elektrycznej burzy rażącej wrogów piorunami). Nasze decyzje mają też wpływ na to, jakie zobaczymy zakończenie. Warto jednak dodać, że oba finały są równie emocjonujące.
Yakuza 5
- Rok wydania: 2012
- Gra dostępna także na platformach: PS4
- Ocena w serwisie GRYOnline.pl: -
Chociaż seria Yakuza towarzyszy graczom od czasów PlayStation 2, dopiero na PlayStation 4 zyskała większą rozpoznawalność na Zachodzie. Z tego też względu wielu świeżo upieczonych fanów sagi ominęła najbardziej rozbudowana część cyklu – Yakuza 5, oferująca aż pięć rozbudowanych lokacji oraz pięciu grywalnych bohaterów.
Rozgrywka toczy się w stosunkowo małych, ale wypełnionych po brzegi atrakcjami otwartych światach. Główny wątek tradycyjnie skupia się na gangsterskich porachunkach japońskich organizacji przestępczych, w sam środek których trafia legendarny Smok Dojimy Kazuma Kiryu. Oprócz niego wcielamy się także m.in. w jego przybraną córkę Harukę oraz w znanego fanom serii Shuna Akiyamę.
O ile poznawanie głównego wątku polega głównie na eksploracji niewielkich lokacji i toczeniu bitew w ramach rozbudowanego systemu przypominającego te stosowane w chodzonych bijatykach, zejście z głównej ścieżki otwiera przed nami tony aktywności pobocznych – od możliwości wcielenia się w szalonego taksówkarza, przez symulator taneczny, po polowania w górach.