Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 stycznia 2025, 10:00

Return to Castle Wolfenstein – „jeśli dysponujesz niezłym łączem, nie znajdziesz nic lepszego”. 10 najlepszych gier 2001 roku

Spis treści

Return to Castle Wolfenstein – „jeśli dysponujesz niezłym łączem, nie znajdziesz nic lepszego”

Data premiery: 20 listopada

Producent: Gray Matter Studios

Gatunek: strzelanka FPP

Platformy: PC Windows

Nie mogę ocenić RTCW (traktowanego jako całość) na coś więcej niż zaledwie 8,5. Niestety, RTCW, nie będąc w swym singleplayerowym aspekcie tak wybitny, jak tego oczekiwaliśmy, nie zasługuje na nią. Kampania jest bowiem zaledwie dobra. Na szczęście tryby multiplayer są nie tylko unikalne – są znakomite: i jeśli prawdą ma być stwierdzenie, że to najlepsza gra, w jaką grałem w tym roku, to pojęcie gry zawęzić trzeba wyłącznie do trybu multiplayer.

Recenzja gry Return to Castle Wolfenstein, CD Action nr 69, ocena: 8,5/10

RTCW był w 2001 roku popularnym rebootem kultowej marki. Dziadek wszystkich strzelanin FPP, Wolfenstein 3D, powracał w glorii i chwale oraz z oszałamiającą oprawą graficzną na silniku Quake’a 3. Byli naziści, był zamek, tajne projekty wunderwaffe, klimat okultyzmu, no i oczywiście B.J. Blazkowicz w roli głównej. Recenzent CD Action narzekał głównie na długość kampanii fabularnej, poziom trudności niższy od tego w Hidden & Dangerous oraz zakończenie.

Inni z kolei wskazywali na więcej niż przyzwoitą długość fabuły, ale ogólnie „singiel” zbierał oceny od średnich po dobre. Opinie co do trybów walki sieciowej były już zgodne – tutaj Return to Castle Wolfenstein błyszczał i wyznaczał standardy dla przyszłych tytułów. Singiel i multi to były praktycznie dwie odrębne gry sprzedawane w jednym pakiecie – i to dosłownie, bo stały za nimi różne studia, a na pulpicie uruchamiało się je dwiema różnymi ikonami. Id Software jedynie czuwało nad procesem produkcji. Na kolejną pełnoprawną część „Wolfa” trzeba było czekać aż 8 lat.

Wspomina Patryk “PefriX” Manelski:

Return to Castle Wolfenstein ogrywałem z tatą, a raczej tata grał, a syn patrzył i ekscytował się widowiskiem na ekranie. A było czym, bo tytułowy zamek skrywał wiele tajemnic oraz okultystycznych niespodzianek. Początkowe strzelanie do zwykłych żołnierzy szybko przerodziło się w walkę z nazistowskimi koszmarami. Im dalej eksplorowało się wrogą bazę, tym bardziej niepokojąco się robiło, a także rósł poziom trudności. Pamiętam, że w pewnym etapie musiałem grać za mojego rodzica, bo zwyczajnie sobie nie radził! To od tego tytułu rozpoczęła się legenda B.J. Blazkowicza, którą naprawdę miło wspominam – zwłaszcza dzięki przyjemnemu multiplayerowi.

  1. Więcej o grze Return to Castle Wolfenstein

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która premiera roku 2001 była najważniejsza?

GTA III
26,3%
Silent Hill 2
2,6%
Operation Flashpoint: Cold War Crisis
1,8%
Gothic
35,4%
Max Payne
17,2%
Tom Clancy's Ghost Recon
0,9%
Return to Castle Wolfenstein
8,2%
Black & White
4%
Ico
0,7%
Devil May Cry
1,1%
inna (dodaj w komentarzu)
1,8%
Zobacz inne ankiety
Simowe życie Alicji we Wrotach Baldura - 12 najlepszych gier 2000 roku
Simowe życie Alicji we Wrotach Baldura - 12 najlepszych gier 2000 roku

Nasze wspominanie gier retro wkracza w nową dekadę – chyba znacznie bliższą większej rzeszy graczy. Rok 2000 okazał się przebogaty w świetne tytuły. Niektóre przeszły do historii, inne wspomina się rzadziej – koniecznie sprawdźcie honorowe wzmianki!

Heroes 3 i sieciowe fragowanie - 10 najlepszych gier 1999 roku
Heroes 3 i sieciowe fragowanie - 10 najlepszych gier 1999 roku

W 1999 roku było może mniej gier rozpoczynających kultowe serie popularne przez następne dekady, ale na pewno nie zabrakło ponadczasowych hitów. Oto nasza subiektywna lista retro 10 najlepszych gier 1999 roku.

Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku
Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku

W co jeszcze grało się w roku wydania pierwszej części Baldur’s Gate? Jak pisali o nich recenzenci w ówczesnych czasopismach o grach? Oto kolejna podróż do złotej ery gier w latach 90. – tym razem roku 1998.