Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 stycznia 2025, 10:00

Black & White – „gra olbrzymia, kryjąca całe mnóstwo niespodzianek”. 10 najlepszych gier 2001 roku

Spis treści

Black & White – „gra olbrzymia, kryjąca całe mnóstwo niespodzianek”

Data premiery: 27 marca

Producent: Lionhead Studios

Gatunek: strategia, gra w boga

Platformy: PC Windows

To gra niezwykła. Łączy cechy kilku (jeśli nie kilkunastu) produktów, które pojawiały się w ciągu ostatnich kilkunastu lat na ekranach naszych komputerów. (…) Chcesz – możesz walczyć. Jesteś pacyfistą – baw się z chowańcem. Podróżnik? Zwiedzaj krainę. Każdy może grać tak, jak chce. (…) Sztuczna inteligencja w B&W nie ma sobie równych – cała gra „uczy się” sposobu postępowania i stara do niego dostosować. (…) doszedłem do wniosku, że jeśli ponownie dam „jedynie” dziewiątkę, to chyba już nigdy nie natrafię na grę zasługującą na uhonorowanie dziesiątką. Ktoś mógłby zarzucić, że B&W nie jest grą skończenie idealną. Owszem, miałby rację, nigdy jednak dzieło ludzkich rąk nie osiągnie absolutu. A dzieło pana Molyneux i spółki zbliżyło się do niego wystarczająco.

Recenzja gry Black & White, Secret Service nr 90, ocena: 10/10

W roku 2001 Peter Molyneux był jeszcze prawdziwym wizjonerem gier video i na wszystko co robił, gracze czekali jak na objawienie. Populous, Syndicate, Theme Park, Magic Carpet, Dungeon Keeper – każdy z tych tytułów zachwycał grywalnością, nowymi pomysłami oraz jakością wykonania. I nie inaczej było z Black & White. Kolejna wersja zabawy w boga za pośrednictwem dość oryginalnej kreatury, jaką był nasz chowaniec zaskakiwała pod każdym względem. Pozwalała nam być dobrym lub złym – spełniała nawet te najmroczniejsze fantazje. B&W było wyjątkowe i oryginalne, jak żadna inna gra na rynku. A przynajmniej tak wtedy uważano.

Niektóre serwisy wzięły Black & White na warsztat później, stwierdzając, że to jedna z bardziej przereklamowanych gier w historii, ale biorąc pod uwagę, że wcześniej to samo medium przyznało jej nagrodę za najbardziej innowacyjną grę, brzmi to jak czepianie się na siłę. Dzieło Molyneux zdobyło w sumie ponad 20 różnych nagród, łącznie z wpisem do księgi rekordów Guinessa za „najbardziej inteligentną istotę w grach”.

Wspomina Zbigniew “Canton” Woźnicki:

Kiedyś to było AI, a teraz nie ma nic. Black & White prezentowało poziom sztucznej inteligencji, któremu nic nie mogło dorównać. Chowańce do dzisiaj imponują swoim zachowaniem i tym, jak "chłoną" naukę przekazywaną przez graczy. Już nigdy nie pojawił się drugi tak zaawansowany symulator boga, a szkoda. Black & White wyznaczyło poziom, do którego inni nawet nie spróbowali aspirować.

  1. Więcej o grze Black & White

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która premiera roku 2001 była najważniejsza?

GTA III
26,6%
Silent Hill 2
2,4%
Operation Flashpoint: Cold War Crisis
1,7%
Gothic
35,4%
Max Payne
17,9%
Tom Clancy's Ghost Recon
0,8%
Return to Castle Wolfenstein
7,8%
Black & White
3,7%
Ico
0,8%
Devil May Cry
1%
inna (dodaj w komentarzu)
1,9%
Zobacz inne ankiety
Simowe życie Alicji we Wrotach Baldura - 12 najlepszych gier 2000 roku
Simowe życie Alicji we Wrotach Baldura - 12 najlepszych gier 2000 roku

Nasze wspominanie gier retro wkracza w nową dekadę – chyba znacznie bliższą większej rzeszy graczy. Rok 2000 okazał się przebogaty w świetne tytuły. Niektóre przeszły do historii, inne wspomina się rzadziej – koniecznie sprawdźcie honorowe wzmianki!

Heroes 3 i sieciowe fragowanie - 10 najlepszych gier 1999 roku
Heroes 3 i sieciowe fragowanie - 10 najlepszych gier 1999 roku

W 1999 roku było może mniej gier rozpoczynających kultowe serie popularne przez następne dekady, ale na pewno nie zabrakło ponadczasowych hitów. Oto nasza subiektywna lista retro 10 najlepszych gier 1999 roku.

Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku
Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku

W co jeszcze grało się w roku wydania pierwszej części Baldur’s Gate? Jak pisali o nich recenzenci w ówczesnych czasopismach o grach? Oto kolejna podróż do złotej ery gier w latach 90. – tym razem roku 1998.