Torpedo Attack - Tryb zaawansowany teoria (2) | Submarine School poradnik Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
1A. Podejście.
Walka podwodna ma wiele wspólnego z podchodami i polowaniem. Podstawową sprawą jest niezauważone podejście do celu, zajęcie dogodnej pozycji do ataku i oddanie skutecznych strzałów torpedami. W trakcie rozgrywki proponuję korzystanie z metrycznych jednostek miar (metr, kilometr, itd.), gdyż dzięki temu unikniemy żmudnego ich przeliczania. Optymalnym rozwiązaniem jest podejście w kierunku celu na odległość poniżej 1000 yardów (nieco poniżej 1000 metrów - dokładnie 914 metrów) kursem umożliwiającym wykonanie ataku bez konieczności przeprowadzania dodatkowych skomplikowanych zwrotów okrętu podwodnego.
Schemat idealnego podejścia do ataku torpedowego na okręt wojenny wroga.
| Widok mapy taktycznej. Biały krzyżyk na sylwetce okrętu celu oznacza, że Urządzenie Utrzymania Pozycji jest uruchomione w trybie śledzenia.
|
Okręt podwodny na dobrej pozycji wyjściowej do przeprowadzenia ataku.
| Pozycja idealnie prostopadła - namiar 000, tylko, co z tego? Nie ma już czasu na dobieg torpedy. To błąd!
|
Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie podejścia pod kątem 90° do linii kursu celu, który będzie przemieszczał się przed naszymi wyrzutniami torpedowymi w całej krasie prezentując się od dzioba po rufę. O ile nie zostaniemy zauważeni wrogi okręt poruszać się będzie z stałą prędkością i niezmiennym kursem, co ułatwi znacznie nasze zadanie. Położenie to dodatkowo skutkuje możliwością szybkiej zmiany pozycji pozwalającej na atak rufowymi wyrzutniami torpedowymi. Jednym słowem - w miarę możliwości starajcie się tak właśnie ustawić dowodzony przez siebie okręt podwodny w stosunku do przeciwnika. Pierwszym symptomem, że już nie jesteśmy "niewidzialni" będzie gwałtowne przyspieszenie wrogiego okrętu i częste zmiany jego kursu, czyli tzw. zygzakowanie.
Rada Praktyczna
W czasie końcowego podejścia na pozycję ataku starajcie się nie zwracać na siebie uwagi. Co można w tej sprawie zrobić? Zmniejszyć szybkość do 1/3, starać się utrzymać "główkę" Peryskopu bojowego najniżej jak to tylko możliwe nie "topiąc", a w chwili pojawienia się samolotu patrolowego opuścić go jak najszybciej, zatrzymując okręt rozkazem "Maszyny Stop". Dzięki tym działaniom zmniejszysz możliwość wykrycia, gdyż nie będzie widoczny kilwater zostawiany przez śruby okrętu podwodnego, a i maszt peryskopu nie będzie tworzył "ścieżki" rozcinającej fale. Dodatkowo możesz sobie przypomnieć, co wcześniej powiedziałem na temat wykorzystania w ataku możliwości "Zanurzenia alarmowego".
2A. Parametry ataku.
Do przeprowadzenia skutecznego ataku torpedowego niezbędne jest ustalenie parametrów jego wykonania w postaci:
a. odległość do celu
b. prędkość, z jaką porusza się cel
c. kąt kursowy
d. namiar na cel
Parametry powyżej wymienione uzyskamy korzystając z Peryskopu bojowego i jego oprzyrządowania w trakcie przygotowywania ataku w zanurzeniu, natomiast w trakcie walki w wynurzeniu pomocny będzie Torpedo Bearing Transmiter (TBT).