Elex 2: Handlarze - rodzaje, kupno i sprzedaż towarów Elex 2 poradnik, solucja
Ta strona poradnika do Elex 2 zawiera informacje o handlarzach – odmiany kupców, lepsze ceny, kupno i sprzedaż towarów.
Ostatnia aktualizacja: 9 marca 2022
Na tej stronie poradnika do gry Elex 2 możecie znaleźć najważniejsze informacje na temat handlarzy. Możecie dowiedzieć się m.in. jakie są główne odmiany kupców w grze, gdzie najłatwiej odnajdywać handlarzy, jak sprzedawać niepotrzebne rzeczy oraz jak uzyskiwać lepsze ceny u kupców.
- Najważniejsze informacje o handlarzach
- Niedostępna opcja handlu - dlaczego?
- Główne typy handlarzy
- Sprzedaż niepotrzebnych rzeczy
- Jak obniżać ceny u handlarzy?
Najważniejsze informacje o handlarzach
Świat gry zamieszkuje kilkudziesięciu handlarzy i możecie ich odnajdywać przede wszystkim odwiedzając główne siedziby frakcji. Możecie dzięki temu natrafiać na różnych handlarzy. Istotną informacją jest to, że nie są oznaczani dopóki z nimi nie porozmawiacie. Dopiero wtedy gra doda ikonę do mapy ułatwiającą powracanie do danego handlarza.
W trakcie eksploracji świata gry możecie też natrafiać na podróżującego handlarza (Traveling Merchant) i skorzystanie z jego usług może być dobrym pomysłem na uzupełnienie zapasów bez konieczności powracania do najbliższego miasta. Może on tez mieć w ofercie wartościowe przedmioty. Od momentu pierwszego spotkania aktualne położenie podróżującego handlarza będzie pokazywane na mapie.
Gra pozwala okradać handlarzy, ale jest to ryzykowne:
- Jeśli chcecie okraść samego handlarza, to musicie dysponować umiejętnością Kieszeniowiec (Pick Pocket). Metoda ta jest obarczona dużym ryzykiem i w kieszeniach handlarza nie znajdziecie identycznych przedmiotów do tych z jego oferty.
- Jeśli chcecie okraść sam sklep, to musicie polegać na opcji skradania się i ponownie unikać wykrycia przez inne postacie.
W obu przypadkach możecie zwiększać szanse powodzenia przystępując do kradzieży nocą. Pamiętajcie również o sejwowaniu gry przed każdą próbą kradzieży.
Dodatkowa podpowiedź - Handlarzom możecie sprzedawać przedmioty pochodzące z kradzieży, nawet te, które im chwilę wcześniej ukradliście. Skradzione fanty nie są w żaden sposób oznaczane i handlarz nie rozpozna, że to jego sprzęt.
Niedostępna opcja handlu - dlaczego?
Przy próbach zagadywania do handlarzy czy członków frakcji możecie doświadczyć sytuacji, w której handlarz lub reprezentant frakcji odmówi obsłużenia Jaxa i pokazania mu swojej oferty. Są dwa główne powody takiego stanu rzeczy:
- Musicie zdobyć najpierw zaufanie członków danej społeczności poprzez zajęcie się ich questami w dostatecznie dużym zakresie. Problem ten dotyczy m.in. frakcji Morkonów i dokładniej omówiliśmy go na stronie Grota - jak odblokować handlarzy?.
- Oferta handlarza zarezerwowana jest dla członków danej frakcji i nie mają do niej dostępu osoby spoza niej. Musicie najpierw poczynić starania o dołączenie do danego ugrupowania (wystarczy uzyskanie najniższej rangi członka frakcji).
Główne typy handlarzy
W trakcie rozgrywki możecie napotykać handlarzy oferujących zróżnicowany zestaw towarów (General Trader / Supplier) - bronie, pancerze, amunicje, receptury, schematy eliksiry, wytrychy, paliwo do jetpacka czy żywność.
Możecie rozglądać się także za takimi kupcami, którzy specjalizują się w oferowaniu konkretnych typów przedmiotów. Są to przede wszystkim:
- Handlarze sprzedający bronie (Arms Dealer) - Mogą mieć w ofercie różne dobre bronie do walki w zwarciu oraz dystansowe.
- Handlarze sprzedający pancerze (Armorer) - Możecie od nich kupować wyższej jakości elementy pancerza i nakrycia głowy.
- Handlarze sprzedający części (Spare Parts Trader) - Mogą oni wystawiać na sprzedaż m.in. złom oraz inne popularne materiały do craftingu.
- Złodzieje - Mogą oni wystawiać na sprzedaż przede wszystkim wytrychy pomocne w otwieraniu zamków.
- Barmani i kucharze - Zajmują się oni sprzedażą przede wszystkim różnych odmian żywności i napojów.
Sprzedaż niepotrzebnych rzeczy
Handlarzom możecie sprzedawać niechciane rzeczy z inwentarza i musicie w tym celu przejść do drugiej zakładki w oknie handlu. Ważną informacją jest w tym przypadku to, że nie trzeba docierać do handlarza powiązanego z kategorią przedmiotów wystawianych na sprzedaż. Przyjmą je wszyscy kupcy.
Nie radzimy przesadzać z pozbywaniem się przedmiotów z inwentarza, bo wiele rzeczy może Wam przydać się w dalszej fazie rozgrywki. Mowa tu przede wszystkim o wywarach i materiałach do craftingu, ale powinniście też pozostawiać np. uszkodzone bronie, bo przewidziano mechanikę łączenia ich przy stołach warsztatowych żeby mogły powstawać ich lepsze warianty. Inwentarz Jaxa jest nielimitowany, tak więc nie musicie obawiać się o jego przepełnienie.
Jak obniżać ceny u handlarzy?
W grze możecie odblokować umiejętność Licytator (Haggler), przy czym wymaga ona odwiedzenia odpowiedniego trenera i może to być np. Chloe z Fortu. Zakupienie obu poziomów tej umiejętności wymaga dostatecznie dużej liczby punktów inteligencji i sprytu.
Każdy poziom zdolności Licytator obniża ceny u handlarzy o 5%. Jest to niewielka różnica w przypadku tanich przedmiotów, ale wiele wartościowych rzeczy z dalszej części kampanii (np. unikalnych broni) może kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy elexitu. Różnica w cenie na poziomie 5 lub 10 procent staje się wtedy bardzo odczuwalna.