Charakterystyka | Czarownik w Diablo III poradnik Diablo III 2.0
Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2019
Charakterystyka
Czarownik to jedna z najbardziej uniwersalnych, a zarazem najpopularniejszych klas. Odpowiednio rozwinięty bohater potrafi stawić czoła nawet najbardziej wymagającym przeciwnikom spotykanym na ostatnich poziomach trudności. Niestety wszystko ma swoją cenę, dlatego też w przypadku magików początki mogą być dosyć nieprzyjemne, klasa bowiem pokazuje prawdziwe pazurki dopiero na wyższych poziomach doświadczenia. Stanowi to pewne przeciwieństwo profesji typowo kontaktowych, takich jak barbarzyńca, czy mnich. Postacie te (z naciskiem na tą pierwszą) na początku kariery sieją olbrzymie zniszczenie, po to tylko, aby na ostatnich dwóch poziomach trudności złapać porządną, bolesną i niejednokrotnie śmiertelną w skutkach zadyszkę. Poniższe opracowanie pomoże bez większych trudności dotrzeć do ostatniego poziomu trudności - Inferno.
Z punktu widzenia samych statystyk i doboru odpowiedniego sprzętu - dla maga najważniejsza jest inteligencja. To ona bowiem w stopniu największym warunkuje współczynnik zadawanych obrażeń na sekundę (DPS), co z kolei przekłada się na siłę używanych zaklęć. Ilekroć posłużymy się bardziej wyrafinowaną magią - nasz wskaźnik mocy tajemnej (kula u dołu ekranu, po prawej) zacznie maleć. Wiedza tajemna, zwana w poprzednich odsłonach maną - regeneruje się samoczynnie, w miarę upływu czasu. Jest wymagana do większości zaklęć, pomijając te, zgromadzone w pierwszej kategorii zaklęć "podstawowych". Przy odpowiednim doborze run zdolności których używamy, nasza moc może być ponadto regenerowana np. przy każdym trafieniu.
Ciekawą kwestią jest również sposób w jaki nasze statystyki warunkują zadawane przez zaklęcia obrażenia. Chociaż wyświetlane w grze opisy zdolności sugerują, że brany pod uwagę jest wyłącznie damage dzierżonej broni, to zapewniam, że nie powinniśmy jeszcze pozbywać się np. pierścieni zwiększających szybkość ataku (a w konsekwencji DPS), czy innych boostujących obrażenia przedmiotów. Siła stosowanego zaklęcia jest bowiem uzależniona od kilku czynników. Formuła zaczyna się od obrażeń oręża, mnoży przez stosowny procent bazujący na inteligencji postaci, a całość przez % podyktowany czarem. Ponadto - jeśli używamy zdolności "zaklęta broń", która dodaje pewien procent do obrażeń, to zostanie on też uwzględniony w równaniu estymującym potencjalne obrażenia zaklęcia.
Również wspomniana wcześniej szybkość ataku ma duże znaczenie. To, że zwiększenie jej ma olbrzymi wpływ na końcowy DPS postaci - jest oczywiste. Na pierwszy rzut oka nie widać natomiast tego, że w zależności od obranej przez gracza konfiguracji zdolności (tzw. build postaci), może się okazać, że bardziej opłacalne pod kątem stosunku zadawanych obrażeń do zużywanej przez bohatera mocy tajemnej - może być obniżenie współczynnika szybkości ataku do minimum! Wszystko zależy bowiem od zaklęć którymi władamy. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy ograniczyć się tylko do grupy "podstawowych" - powinniśmy zmaksymalizować szybkość ataku, bowiem ta grupa czarów w ogóle nie zużywa wiedzy tajemnej, a dzięki szybkiemu ich castowaniu zadamy dodatkowe obrażenia. Przy odrobinie szczęścia wygenerujemy przy okazji dodatkowe obrażenia dzięki losowym efektom umiejętności, których szansa na wystąpienie rośnie wraz z ilością "prób" (użyć) - patrz np. zaklęta broń + elektryfikacja.
Wiemy już, że przy samych zaklęciach podstawowych warto władać szybką bronią, ponieważ dzięki niej, szybciej użyjemy naszych zdolności. Co jednak w sytuacji kiedy zdolności podstawowe nie wystarczą? Tu zaczynają się małe schody. Przy pewnych zaklęciach duża szybkość ataku jest nam bowiem zupełnie nie na rękę. Dla przykładu - w przypadku dezintegracji, da nam tylko tyle, że moc tajemna wyczerpie się szybciej, co nie przełoży się proporcjonalnie na zadane przez nas obrażenia! Dlatego tak ważne jest, abyśmy przez cały czas mieli świadomość tego co chcemy osiągnąć i jakie są "słabe strony" używanego przez nas ekwipunku. Nie wolno dopuścić do sytuacji w której wykorzystywane przez nas przedmioty będą działały na naszą niekorzyść z powodu dobranych przez nas do walki zdolności.