Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 16 grudnia 2018, 11:30

Konami psuje Metal Gear. WTOPY ROKU – 9 największych blamaży

Spis treści

Konami psuje Metal Gear

To nigdy nie jest łatwe zadanie – rozwijać dalej serię, którą porzucił jej pomysłodawca, mózg i serce. No, w przypadku Metal Gear nie porzucił, a sam został bezceremonialnie wyrzucony, zaś na odchodne nie pozwolono mu odebrać prestiżowej nagrody na gali The Game Awards w 2015 roku... ale reszta się zgadza. Potraktowanie Hideo Kojimy przez Konami to dobry powód, by żywić do firmy sporą urazę, jednak nawet ci, którzy za japońskim wydawcą nie przepadają, raczej nie chcieli, by kolejna odsłona cyklu Metal Gear okazała się całkowitym niewypałem.

  1. Recenzja gry Metal Gear Survive – bez Hideo Kojimy to nie mógł być hit
Pewnie wybaczylibyśmy Konami, gdyby nie podpinało tej gry pod cykl Metal Gear. Japończycy uznali jednak, że tytuł „Symulator dźgania zombie kijkiem” nie miałby tej samej marketingowej mocy przebicia. - 2018-12-16
Pewnie wybaczylibyśmy Konami, gdyby nie podpinało tej gry pod cykl Metal Gear. Japończycy uznali jednak, że tytuł „Symulator dźgania zombie kijkiem” nie miałby tej samej marketingowej mocy przebicia.

Niestety, Survive budzi obawy o przyszłość całej marki. Wiadomo, bez Kojimy to nie mogło być to samo, ale Konami nawet się nie starało. Każda z odsłon Metal Gear Solid miała własny charakter i była w jakiś sposób innowacyjna. Survive to z kolei pozbawiony duszy, zrobiony według schematu survival, w którym bez najmniejszego zaangażowania przetrzebiamy szeregi zombie i rozbudowujemy bazę. To nie jest gra zła per se, to po prostu tytuł nijaki i przeciętny, który nie jest godzien być wymieniany w tym samym zdaniu co reszta odsłon tego cyklu.

LIST W BUTELCE

Jak na politykę Konami wobec Hideo Kojimy zareagowali sami pracownicy firmy? Masowych strajków w obronie legendarnego dewelopera co prawda nie było... nie znaczy to jednak, że ludziom spodobało się takie jego potraktowanie. W Metal Gear Survive znajdziemy sprytnie ukryty easter egg, którego nie zauważył wydawca. Jak się okazuje, pierwsze litery kryptonimów organizacji MSF w grze dają słowa „KJP Forever”, a więc „Kojima Productions na zawsze”. Zaraz pod nimi znajdziemy złośliwość wobec dwóch szefów produkcji Survive, Yoty Tsutsumizakiego i Yujiego Korekado, których imiennicy otrzymali przydomki „drań” i „cwaniak”.

Do tego dochodzą mikrotransakcje. Przebolejemy (chociaż z ciężkim sercem) dodatkowe płatności za kosmetyczne przedmioty – taki już mamy w tej branży klimat – ale japońska firma postanowiła pójść o parę kroków za daleko, dając graczom zaledwie jedno miejsce na zapis stanu rozgrywki i każąc płacić dodatkowe 10 dolarów za każde kolejne. Bezczelność i zachłanność w najgorszym wydaniu. A więc – mimo że samo bycie kiepską grą nie wystarcza, by znaleźć się na tej liście – za skrajne nieróbstwo (gra wykorzystuje sporo zawartości z Phantom Pain), za szarganie legendarnej marki oraz reputacji jej twórcy, za brak jakiegokolwiek pomysłu na ciekawą rozgrywkę oraz żenujące mikropłatności dla Konami i Metal Gear Survive robimy wyjątek.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kupił(a)byś grę wiedząc, że jej twórcy byli traktowani nieuczciwie przez pracodawcę?

Tak
58,6%
Nie
25,6%
Nie mam zdania
15,8%
Zobacz inne ankiety
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

Wielcy nieobecni 2018 roku – gry, na które się nie doczekaliśmy
Wielcy nieobecni 2018 roku – gry, na które się nie doczekaliśmy

2018 rok przyniósł nam kilka naprawdę solidnych tytułów, ale nie brak było i takich, na których premierę liczyliśmy, i które zawiodły nasze nadzieje.

Krajobraz po apokalipsie. Czy Fallout 76 będzie darmowy?
Krajobraz po apokalipsie. Czy Fallout 76 będzie darmowy?

Informacje znalezione w plikach konfiguracyjnych niedawnych aktualizacji Fallouta 76 nie napawają optymizmem. Czy Bethesda spróbuje uratować swoją najgorzej ocenianą produkcję przejściem na model darmowy z lootboksami?