Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 17 maja 2017, 16:00

autor: Michał Jodłowski

Valiant Hearts: The Great War. W co zagrać na słabym laptopie – nasze propozycje

Spis treści

Valiant Hearts: The Great War

Purpurowe pantalony, niebieski mundur i szturm prosto pod ogień niemieckich cekaemów... Wojna pozycyjna okazała się zgubą ogromnej liczby Francuzów.

Minimalne wymagania sprzętowe:
  1. System operacyjny: Windows XP SP3 / Vista SP2 / 7 SP1 / 8
  2. Procesor: Intel Pentium IV 630 (3,0 GHz) lub AMD Athlon 64 3000+ (1,8 GHz)
  3. Pamięć RAM: 2 GB
  4. Karta grafiki: GeForce 8800 GT lub Radeon HD2900 XT (512 MB VRAM-u)

Valiant: Hearts: The Great War to kolejna pozycja w zestawieniu, która porusza tematykę wojny w bardzo alternatywny sposób. Tym razem przenosimy się do czasów I wojny światowej, dawniej znanej jako tytułowa „wielka wojna” – jeden z najkrwawszych i najokrutniejszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości.

Gra opowiada o czwórce uczestników tych wydarzeń: francuskim farmerze wcielonym na stare lata do wojska, jego niemieckim zięciu i zarazem ojcu jego wnuka, amerykańskim ochotniku walczącym na europejskim froncie oraz belgijskiej sanitariuszce, przed wojną studiującej w Paryżu. W tle przewija się również sympatyczny pies. Wszystkie te postacie zbliżyły dziwne zrządzenia losu. Warto zauważyć, że choć w Valiant Hearts śmierć nie stanowi rzadkiego widoku, wspomniani bohaterowie sami nikogo nie zabijają.

Sympatyczny pies odgrywa ważną rolę w opowieści.

Co szczególnie należy podkreślić, to fakt, że często wzruszająca fabuła Valiant Hearts bazuje na autentycznych listach pisanych przez żołnierzy ze wspomnianego okresu, zaś sama gra pełna jest informacji i ciekawostek na temat realiów, w jakich osadzona jest cała opowieść.

Jeśli chodzi o mechanikę rozgrywki, Valiant Hearts to zrealizowana w kreskówkowym stylu platformówka oparta na środowiskowych łamigłówkach (również polegających na współpracy z psem) oraz sekwencjach zręcznościowych. Pomiędzy kolejnymi etapami wyświetlane są animowane przerywniki, w których poznajemy aktualną sytuację i inne wydarzenia fabularne.

Wydajność

Na platformie testowej gra działała znakomicie, wyświetlając prawie zawsze 60 klatek na sekundę w maksymalnej rozdzielczości ekranu. Nawet użycie zintegrowanej karty grafiki nie pogorszyło odczuwalnie wrażeń z rozgrywki – czasami płynność animacji spadała do około 40 FPS-ów, ale bez włączonego licznika zapewne nie zauważyłbym różnicy.

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III
Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.

Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?
Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?

Nie każdy dysponuje pecetem z górnej półki lub gra na konsoli. Czy posiadacze słabego sprzętu są skazani na wyginięcie? Nie! Podajemy propozycje nie tak starych, a świetnych gier, które pójdą nawet na przysłowiowym kalkulatorze.