Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 17 maja 2017, 16:00

autor: Michał Jodłowski

Path of Exile. W co zagrać na słabym laptopie – nasze propozycje

Spis treści

Path of Exile

Noszenie znalezionego złomu, czyli początki w każdym hack'n'slashu.

Wymagania sprzętowe:
  1. System operacyjny: Windows XP SP3 / Vista / 7 / 8
  2. Procesor: 1,4 GHz
  3. Pamięć RAM: 2 GB
  4. Karta grafiki: GeForce 7800 GT lub Radeon X1950 Pro

Jeśli lubicie RPG w konwencji hack’n’slash, szczególnie w wydaniu MMO, nie możecie przejść obojętnie obok Path of Exile. Propozycja studia Grinding Gears Games to bardzo popularna, nieustannie rozwijana i – co najważniejsze – darmowa alternatywa dla kultowej serii Diablo. Jak sugeruje tytuł, gracze wcielają się w wygnańców, którzy trafiają na wyjątkowo nieprzyjazny kontynent Wraeclast.

Do wyboru mamy siedem klas postaci, przy czym siódma staje się dostępna po uprzednim przejściu gry na dowolnym poziomie trudności. Dalszy rozwój naszego bohatera bądź bohaterki oparty jest na trzech atrybutach (siła, zręczność i inteligencja), gigantycznym drzewku pasywnych umiejętności, składającym się z przeszło 1300 pozycji, oraz specjalnych kamieniach, pozwalających używać umiejętności aktywnych. Gra zawiera też nowatorski system handlu barterowego, pozbawiony jakiejkolwiek twardej waluty.

Drzewko rozwoju w Path of Exile, a raczej jego wycinek, który zmieścił się w ekranie laptopa.

Path of Exile korzysta z systemu instancjonowania. Po opuszczeniu miast i innych społecznościowych zbiorowisk każdy bohater czy drużyna awanturników porusza się po „własnej” kopii danego obszaru; nie zdarzają się zatem sytuacje, w których inny gracz wybija wszystkie potwory i zgarnia przy tym cały łup. Naturalnie w grze nie brakuje systemu indywidualnych i grupowych starć PvP na różnych warunkach.

Poza tym tytuł oferuje kilka trybów rozgrywki. Oprócz dwóch permanentnych lig, tj. standardowej i hardkorowej, w Path of Exile pojawiają się również czasowo dostępne ligi oraz wyzwania w postaci „wyścigów” sprawdzających nasze umiejętności rozwoju postaci.

Studio Grinding Gears chwaliło się niedawno 40-procentowym wzrostem popularności Path of Exile po wydaniu najnowszego dodatku, a tymczasem kolejny – według zapowiedzi największy w historii omawianej produkcji – majaczy już na horyzoncie. Oczywiście wszystkie rozszerzenia również są darmowe.

Path of Exile to przede wszystkim masa grindowania.

Wydajność

Platforma testowa, ku mojemu zdziwieniu, nie miała lekko z Path of Exile. Po obniżeniu wszystkich opcji graficznych do minimum, ograniczeniu rozdzielczości ekranu i zmianie renderera na DirectX 9, gra zazwyczaj oferowała powyżej 30 FPS-ów. Płynność rozgrywki, oprócz wybranych „detali”, zależy w dużej mierze od mapy i liczby graczy przebywających w danej lokacji. Istnieje co prawda możliwość wyboru tekstur o wyjątkowo niskiej jakości przez ręczną edycję pliku ustawień, ale tytuł staje się wówczas paskudny jak nieszczęście.

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III
Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.

Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?
Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?

Nie każdy dysponuje pecetem z górnej półki lub gra na konsoli. Czy posiadacze słabego sprzętu są skazani na wyginięcie? Nie! Podajemy propozycje nie tak starych, a świetnych gier, które pójdą nawet na przysłowiowym kalkulatorze.