Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Path of Exile (PS4)
OkładkaPath of Exile (PS4)

Path of Exile

PoE

Przeznaczona do rozgrywki sieciowej gra z gatunku action-RPG stworzona przez nowozelandzkie studio deweloperskie Grinding Gear Games. Akcja Path of Exile toczy się w świecie fantasy, który zniszczony został wskutek potężnego kataklizmu.

RPG | fantasy | hack'and'slash | zagraj za darmo | widok izometryczny | sieciowe | kooperacja | MMO | RPG akcji | multiplayer | singleplayer | internet

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Path of Exile Premiera

23paź2013

PC

24sie2017

XONE

26mar2019

PS4

Path of Exile to gra RPG akcji należąca do podgatunku hack’n’slash (rozgrywka przypomina popularną serię Diablo). Produkcja oferuje olbrzymi świat do eksplorowania i otwarty system rozwoju postaci, który – dzięki olbrzymiej liczbie opcji i możliwości – pozwala na stworzenie bardzo oryginalnych bohaterów. Tytuł został stworzony i wydane przez studio Grinding Gear Games.

Fabuła

Gracz wciela się w bohatera, który został wygnany z ojczyzny na zniszczony i nieprzyjazny kontynent, Wraeclast. To do niego należy decyzja, czy sprzymierzy się z innymi banitami, czy też spróbuje, działając na własną rękę, stawić czoła przeciwnościom losu.

Mechanika

Path of Exile to klasyczna gra RPG akcji typu hack’n’slash. Obserwując świat gry z perspektywy izometrycznej przemierzamy lokacje, walczymy z przeciwnikami i wykonujemy różnorakie zadania. Kluczową rolę odgrywa tutaj zbieranie przedmiotów. Mają one różne stopnie rzadkości – od zwykłych (białych), przez magiczne (niebieskie), rzadkie (żółte), aż po unikatowe (pomarańczowe). Czym rzadszy sprzęt, tym więcej zdolności oferuje.

Grając rozwijamy też postać, zdobywając nowe zdolności i ataki. Wszystkie aktywne umiejętności występujące w Path of Exile są specjalnymi kamieniami, które można umieścić w slotach znajdujących się w większości przedmiotów. Dopiero po umieszczeniu w przedmiocie gracz otrzymuje możliwość aktywowania danej umiejętności i zaczyna ona otrzymywać punkty doświadczenia, a w konsekwencji kolejne poziomy. Niektóre „kamienie umiejętności” mają charakter pasywny, tzn. dorzucają wyłącznie bonusy innym kamieniom. Używa się ich, „podpinając” je pod właściwą umiejętność. Wykorzystuje się do tego celu połączone ze sobą sloty w przedmiocie.

W grze występuje siedem bazowych klas postaci: wiedźma, templariusz, łowca, cień, maruder, mistrz fechtunku oraz potomkini rodu szlacheckiego. Ta ostatnia zostaje odblokowana po przejściu gry na dowolnym poziomie trudności. Każdego z bohaterów charakteryzują trzy cechy: siła, zręczność oraz inteligencja. Atrybuty możemy rozwijać, wydając punkty (zdobywamy je wraz z poziomami, a także za wykonywanie niektórych zadań) na olbrzymim, nieliniowym drzewku rozwoju, które obejmuje grubo ponad tysiąc pozycji – są tam zarówno proste wzmocnienia, jak i pasywne zdolności, które modyfikują rozgrywkę w znacznie większym stopniu. Na tej mapie rozwoju są ulokowane wszystkie klasy (zaczynają w różnych miejscach), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w toku rozgrywki połączyć kilka specjalizacji w unikatową kombinację. Zdolności pasywne możemy też zmieniać, korzystając ze specjalnych kamieni, które wsadzamy w sloty widoczne na drzewku (są to tzw. Cluster Jewels).

Path of Exile posiada nowatorski system ekonomiczny, w którym brak jest jakiejkolwiek twardej waluty, np. złotych monet. Ekonomia opiera się na różnego rodzaju sferach dysponujących odmiennymi mocami (potrafią one modyfikować atrybuty przedmiotów). Uzyskuje się je, wymieniając przedmioty w sklepach, czasami wypadają też z pokonanych wrogów. Za najsłabsze przedmioty gracze otrzymują najbardziej powszechne sfery, natomiast zdobycie tych najlepszych jest procesem dość skomplikowanym i czasochłonnym. W sumie w grze występuje ponad 20 różnego rodzaju sfer, a najrzadsze z nich wymagają wymieniania przedmiotów o różnych kombinacjach specjalnych zdolności.

Poza standardową rozgrywką mamy też tzw. end game, w którym zabawa koncentruje się na przechodzeniu wyjątkowo trudnych lochów / map – najczęściej kryją się one za portalami generowanymi przez specjalne przedmioty, które możemy zdobyć grając (chodzi np. o fragmenty tzw. Kul Delirium). Radząc sobie z tymi wyzwaniami możemy zdobyć naprawdę potężne przedmioty i klejnoty.

Tryby gry

Technicznie rzecz biorąc Path of Exile oferuje wyłącznie sieciowy tryb wieloosobowy – musimy zalogować się na swoje konto, by rozpocząć zabawę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie właściwej rozgrywki spędzać większość czasu samotnie. Świat gry jest instancjonowany, tzn. po opuszczeniu miasta (pełniącego rolę społecznościowego huba) każda drużyna (lub pojedyncza osoba) porusza się po automatycznie wygenerowanych krainach.

Kluczową rolę odgrywają też tzw. ligi – to tak naprawdę oddzielne światy / serwery, które pod względem zasad są dostosowane do konkretnego stylu gry (nie podejmujemy wyboru na stałe – możemy przełączać się pomiędzy nimi). Przykładowo miłośnicy trybów single player mają nawet do swojej dyspozycji tak zwaną ligę SSF (Solo Self-Fund), w której nie można zakładać drużyn ani handlować z innymi graczami. Z kolei w lidze Ancestral potworom towarzyszą totemy znacznie zwiększające ich siłę (np. pozwalające atakować i poruszać się do 60% szybciej).

Kwestie techniczne

Path of Exile posiada bardzo ładną, trójwymiarową grafikę. Silnik graficzny tej produkcji jest regularnie aktualizowany o nowe efekty i tekstury, dzięki którym gra staje się coraz ładniejsza. Warto też odnotować, że oprawa jest utrzymana w spójnej stylistyce dark fantasy (warto mieć na uwadze, że sporo tu przemocy i krwi), a projekty poszczególnych postaci, lokacji i potworów sprawiają naprawdę niezłe wrażenie.

Dodatkowe informacje

Podobnie jak w przypadku większości darmowych gier sieciowych, twórcy wprowadzili szereg mikropłatności. Modyfikują one jednak wyłącznie wygląd poszczególnych elementów gry. W zamian za prawdziwe pieniądze można więc wykupić między innymi dodatkowe animacje postaci, barwniki do ubrań lub alternatywne efekty czarów.

Ostatnia modyfikacja 6 listopada 2018

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-6  

Nośnik: 9+ GB

Ocena użytkowników: 5,2 / 10 na podstawie 2362 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 541 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Path of Exile

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Path of Exile Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium IV 1.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7800 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista/7/8
PC
XONE
PS4