Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 17 maja 2017, 16:00

autor: Michał Jodłowski

This War of Mine. W co zagrać na słabym laptopie – nasze propozycje

Spis treści

This War of Mine

Lekarstwa to jeden z najcenniejszych zasobów w grze.

Minimalne wymagania sprzętowe:
  1. System operacyjny: Windows XP SP3 / Vista
  2. Procesor: Intel Core 2 Duo (2,4 GHz) / AMD Athlon X2 (2,8 GHz)
  3. Pamięć RAM: 2 GB
  4. Karta grafiki: GeForce 9600 GS / Radeon HD 4000 (z obsługą Shader Model 3.0, 512 MB VRAM-u)

This War of Mine to polska niezależna produkcja, która w bardzo nowatorski i niespotykany sposób podchodzi do tematu wojny. Zamiast opowiadać o bohaterskich żołnierzach i bitewnym zgiełku przedstawia niewymieniony z nazwy konflikt zbrojny z perspektywy jego najliczniej i najbardziej poszkodowanych uczestników: cywili. Choć jest to gra minimalistyczna w formie i treści, niewątpliwie skłania do refleksji w związku z podejmowaną tematyką, może nawet przyprawić o srogiego kaca moralnego.

W This War of Mine przejmujemy kontrolę nad kilkoma cywilami i budynkiem, z którego ci uczynili swoją kryjówkę. Naszym celem jest nie tylko zagospodarowanie i urządzenie schronienia, ale także dbanie o potrzeby podopiecznych oraz nocne wyprawy po niezbędne materiały i zapasy, w tym jedzenie czy leki. Pod osłoną nocy – bo za dnia łatwo znaleźć się na celowniku snajpera – odwiedzamy różnorodne miejsca.

Przetrwanie czasami zmusza nas do okradania innych ludzi. Trzeba przy tym pamiętać, że część z nich jest uzbrojona i nie rozstanie się ze swoimi zapasami bez walki.

Niestety, brutalne realia wojny nierzadko zmuszają nas do kradzieży, a w skrajnych przypadkach: do napadów na równie uciemiężonych ludzi. W This War of Mine moralność ma tak wiele odcieni szarości jak oprawa wizualna gry. Co robić w sytuacji, kiedy jednego z naszych towarzyszy niedoli dopadła choroba, a jedynym sposobem na zdobycie lekarstw jest obrabowanie i tak cienko przędącego szpitala czy samotnie mieszkającego starszego małżeństwa? Z takich wydarzeń nie da się wyjść bez blizn, i to niekoniecznie tych fizycznych.

Wydajność

Przy niskich ustawieniach wizualnych platforma testowa zapewnia przyjemną rozgrywkę w około 25–30 FPS-ach i maksymalnej rozdzielczości ekranu (768p). Grafika wygląda niewiele gorzej, w dodatku ona sama stanowi nieszczególnie istotny element całości. Niestety, zintegrowana karta grafiki nie dała rady, zaś zmniejszenie rozdzielczości ekranu do 1024x768 i 800x600 czyni interfejs absolutnie nieczytelnym na niespełna 16-calowym panoramicznym ekranie.

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III
Tanie granie na małym ekranie, czyli w co zagrać na marnym laptopie – część III

Ponownie mierzymy się z wyzwaniem skompletowania listy gier, którymi można raczyć się, nie dysponując pecetem z górnej półki. Oto kilkanaście stosunkowo nowych pozycji, które pójdą nawet na starszym laptopie.

Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?
Tanie granie na małym ekranie – w co zagrać na słabym laptopie?

Nie każdy dysponuje pecetem z górnej półki lub gra na konsoli. Czy posiadacze słabego sprzętu są skazani na wyginięcie? Nie! Podajemy propozycje nie tak starych, a świetnych gier, które pójdą nawet na przysłowiowym kalkulatorze.