Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 maja 2017, 11:30

Dzikie Pola. 7 systemów RPG, które chcemy jako gry wideo

Spis treści

Dzikie Pola

Ilustracja z gry Ogniem i mieczem: Dzikie Pola (Mount & Blade: With Fire & Sword). - 2017-05-13
Ilustracja z gry Ogniem i mieczem: Dzikie Pola (Mount & Blade: With Fire & Sword).

W zalewie rozmaitych odmian fantasy i innych klimatów importowanych z Zachodu, przechodzących drobne i kosmetyczne przeróbki na potrzeby polskich odbiorców, Dzikie Pola stanowiły prawdziwy powiew świeżości. Stworzony przez Macieja Jurewicza, Michała Baryłkę i popularnego pisarza Jacka Komudę system zabiera graczy do czasów, z których do dziś pozostajemy dumni – Rzeczypospolitej Obojga Narodów u szczytu potęgi.

Wyimaginowane królestwa zastępują tu krainy znane chociażby z prozy Sienkiewicza i wspomnianego Komudy czy z serii Kozacy. Zamiast rycerzy w lśniących zbrojach mamy tu dumną, bitną, acz upartą jak osły szlachtę z nieodłączną szablą przy pasie (i dzbanem miodu gdzieś w pobliżu...). W miejsce smoków, elfów i orków pojawiają się demony, diabły i inne stwory pasujące do świata budowanego, bądź co bądź, na słowiańskich fundamentach.

To wreszcie tereny przesiąknięte wierzeniami rozmaitych kultur zamieszkujących ogromne państwo. Chrześcijaństwo, islam i judaizm mieszały się tu z ludowymi przesądami, a przecież zawsze była też jakaś wojna do wygrania lub zajazd do przetrwania.

Twórcy ci mają zresztą pewne doświadczenie na rynku gier wideo. W scenariuszu do pierwszego Wiedźmina palce maczali między innymi Jacek Komuda i Maciej Jurewicz.

Józef Brandt, Składanie sztandarów (1905) - 2017-05-13
Józef Brandt, Składanie sztandarów (1905)

Dzikie Pola to materiał pozwalający na naprawdę rozmaite podejścia do wirtualnego świata. Z konwencji tej da się wycisnąć zarówno sandboksowego akcyjniaka, strategię, RPG (jedna z największych nakładek do Mount & Blade dziwnym trafem nosi podtytuł Ogniem i mieczem), jak i przygodówkę czy nawet ciekawsze mutacje gatunkowe. Czasem bliższe nastrojom awanturniczym czy kryminalnym, kiedy indziej fantastyce lub wręcz horrorowi.

Nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś kiedyś odważył się np. na soulsopodobną grę, w której próbujemy przetrwać jakimś przeklętym szlachcicem na opustoszałych, spotworniałych, mrocznych stepach Ukrainy, gdzie diabeł mówi dobranoc.

CIEKAWOSTKA

Swego czasu Dzikie Pola zaznaczyły swoją obecność na komputerach osobistych jako dodatkowa kampania do pierwszego Neverwinter Nights – „Diabeł w kamieniu”. Jeśli jesteście w stanie przetrwać toporną grafikę ówczesnej wersji Aurory, to czeka Was wciągająca, kilkugodzinna, mroczna przygoda z naprawdę porządnym scenariuszem.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grywasz w stołowe gry RPG?

Tak.
35,6%
Nie, ale kiedyś grywałem/grywałam.
31,7%
Nie.
32,8%
Zobacz inne ankiety
Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros
Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros

Gra o tron to jeden z najpopularniejszych seriali, oparty na cyklu powieści autorstwa George’a R. R. Martina. Co ciekawe, uniwersum to nie doczekało się jeszcze swojej wielkiej gry, co nie znaczy, że wirtualnego Westeros nie da się już teraz odwiedzić.

Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?
Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?

Granie w Wiedźmina 3 bez komputera ani konsoli? Tak, to możliwe! Wydrukowana karta postaci i dwie kości to wszystko, czego potrzeba do sesji RPG z podręcznikiem The Witcher TRPG. Ale czy ta zabawa na pewno jest tak łatwa i przyjemna, jak się wydaje?

Czy Sapkowski powinien już odejść na emeryturę?
Czy Sapkowski powinien już odejść na emeryturę?

Wieść o tym, że Andrzej Sapkowski pisze nową książkę o wiedźminie zdążyła już obiec media. I spotkała się z mieszanym odbiorem. Spora grupa krzyczy „kończ, waść”. Chyba niezasłużenie.