Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 30 września 2017, 11:24

Kult atomu – opiekunowie domowego reaktora. 20 rzeczy, za które pokochaliśmy serię Fallout

Spis treści

Kult atomu – opiekunowie domowego reaktora

Oto prawdziwy dramat Fallouta: człowiek z lodówką zamiast głowy. - 2017-09-30
Oto prawdziwy dramat Fallouta: człowiek z lodówką zamiast głowy.

Wiemy, jak Japończycy radzą sobie z traumą po Hiroszimie i Nagasaki, ale to, jak do nuklearnej zagłady podchodzą mieszkańcy wypalonego świata naszej ulubionej serii, przechodzi ludzkie pojęcie. Rodziny w Falloucie przed zagładą skupione były nie tyle wokół domowego ogniska, co domowego reaktora – o ich życiu i dobrobycie stanowiła nie woda, tylko reakcje łańcuchowe ich sprzętów.

Obecność atomu i nuklearnej technologii jest silnie zaznaczona w tutejszej popkulturze – reklamuje się ją w telewizji i prasie. Sam fakt, że zwykły napój został nazwany Nuka-Colą, o czymś świadczy. Po wojnie sytuacja wcale się nie zmienia, przeciwnie, wręcz radykalizuje za sprawą wielu religijnych stronnictw, np. takich jak Kościół Dzieci Atomu. To zjawisko jest typowe dla każdej części Fallouta i dobrze podsumowuje wszystkie produkty, które znajdujemy w trakcie eksploracji. A właśnie, może ktoś chciałby spróbować cukrowej bomby?

Kapsle – takie pieniądze z Eurobiznesu

Powagę końca świata w pierwszej części Fallouta miała podkreślać specyficzna waluta. Kapsle, które zastąpiły dolary, stały się środkiem wymiany. Możemy zachodzić w głowę i wskazywać na absurd tej sytuacji – po nuklearnej wojnie i wobec bankowego krachu najpewniej powróciłby handel barterowy i nikt nie zaprzątałby sobie głowy jakimiś tam kapslami.

Jednak w świecie Fallouta wydaje się to zupełnie na miejscu. Kapsle przecież strzegą dostęp do najwartościowszej cieczy w postnuklearnym świecie – wody. I choć z czasem obok kapsli do uniwersum gry powróciła bardziej standardowa i tradycyjna waluta, taka jak dolary Republiki Nowej Kalifornii, to kapsle przetrwały do czwartej części. Sam pomysł wydaje się kapitalny, a poza tym: wyobrażacie sobie świat, w którym po otwarciu butelki coli zostaje Wam jeszcze pieniądz?

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która odsłona serii Fallout jest Twoim zdaniem najlepsza?

Fallout 4
10,4%
Fallout: New Vegas
39,6%
Fallout 3
5,8%
Fallout Tactics: Brotherhood of Steel
3,1%
Fallout 2
34,4%
Fallout 1
6,6%
Zobacz inne ankiety
Siedem najciekawszych frakcji w uniwersum Fallouta
Siedem najciekawszych frakcji w uniwersum Fallouta

Fallout dla milionów graczy stał się symbolem postapokalipsy. Tym jednym światem po nuklearnej zagładzie, który budował w głowach wizję końca ludzkości. W tej wizji ocalali ludzie podzielili się na „plemiona” – i to właśnie o nich dzisiaj porozmawiamy.

Dzień, w którym zatrzyma się Ziemia. Jak może wyglądać upadek cywilizacji?
Dzień, w którym zatrzyma się Ziemia. Jak może wyglądać upadek cywilizacji?

Trudno zliczyć gry, których autorzy snują własne wizje apokaliptycznych zdarzeń stawiających ludzkość na krawędzi zagłady. Ale koniec świata to nie tylko pożywka dla fikcji, ale i szereg mrożących krew w żyłach, wcale nie nieprawdopodobnych scenariuszy…

Życie po bombie - wszystko, co musisz wiedzieć o uniwersum Fallouta - część I
Życie po bombie - wszystko, co musisz wiedzieć o uniwersum Fallouta - część I

23 października 2077 roku na całym świecie zawyły syreny alarmowe zwiastujące nadciągającą nuklearną apokalipsę. Z okazji tej szczęśliwie fikcyjnej rocznicy przyglądamy się bliżej uniwersum Fallouta, szykując się na nadchodzącą premierę nowej odsłony.