Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 18 czerwca 2018, 15:19

Cykl This Is Football. Gry, które przegrały z FIF-ą i PES-em ⚽

Spis treści

Cykl This Is Football

W SKRÓCIE:
  1. Data wydania: lata 1999–2004
  2. Platformy: PlayStation, PlayStation 2
  3. Producent: londyński oddział Sony Interactive Entertainment

This Is Football to jeden z naprawdę niewielu tytułów na tej liście, który miał predyspozycje, by zagrozić dominacji Pro Evolution Soccera i FIF-y. Wydawana w latach 1999–2004 seria w niczym nie ustępowała konkurencji: miała setki licencjonowanych zespołów z całego świata, na tle innych tytułów wcale nie odstawała wizualnie, oferowała także całkiem rozbudowaną rozgrywkę oraz profesjonalny komentarz. W dodatku zawierała również sporo opcji, których brakowało bardziej popularnym pozycjom: w trybie kariery mogliśmy stworzyć własną, amatorską drużynę i poprowadzić ją z ligi podwórkowej aż do najważniejszych europejskich rozgrywek, mieliśmy też możliwość zagrania klasycznymi drużynami z lat 60. czy 70... Z kolei podczas meczów This Is Football pozwalało na przykład na symulowanie fauli – takiej opcji brak w innych piłkarskich grach do tej pory!

Przy takiej ilości innowacji może dziwić, jak Pro Evolution Soccerowi i FIF-ie udało się utrzymać dominację na rynku. Jedną z przyczyn była chyba stagnacja. This Is Football z impetem wparowało na salony wirtualnej piłki nożnej, ale gdy już zagrzało tam miejsce, nie za bardzo wiedziało, co robić dalej. Nie było pomysłu na poważniejsze innowacje w trybach rozgrywki czy mechanice. Podczas gdy konkurencja pędziła naprzód ku większemu realizmowi, rozbudowując systemy dryblingu, strzałów czy podań, kolejne edycje This Is Football nie potrafiły zaoferować wielu nowości. Ostatecznie cykl doczekał się sześciu odsłon. W 2005 roku firma Sony zdecydowała, że kontynuacja nie ma sensu. A przy popularności, jaką cieszy się obecnie FIFA i PES, na triumfalny powrót tej marki nie ma co liczyć.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Który z przegranych tytułów piłkarskich wspominasz najcieplej? 2

Cykl Sensible Soccer
54%
Era Futbolu 2002
26,2%
Cykl This Is Football
9,3%
Cykl Club Football
1,3%
Adidas Power Soccer
1,6%
Virtua Pro Football
1,9%
Polska Goola!
2,6%
Pure Football
1,6%
Sociable Soccer
1,6%
Zobacz inne ankiety
Lewandowski, co oni ci zrobili? Najbrzydsi Polacy w serii FIFA
Lewandowski, co oni ci zrobili? Najbrzydsi Polacy w serii FIFA

Nie ocenia się książki po okładce. To przysłowie z pewnością można przenieść także na grunt piłki nożnej – wszakże to nie wygląd decyduje o tym, jak dany zawodnik gra. Czasem jednak nie sposób nie zwrócić uwagi na czyjąś „charakterystyczną urodę”.

Kamil Stoch z pikseli – historia gier o skokach narciarskich
Kamil Stoch z pikseli – historia gier o skokach narciarskich

Kiedyś grało się „w Małysza”. Dzisiaj, kiedy Kamil Stoch idzie w ślady orła z Wisły, wspominamy produkcje, w których wcielaliśmy w skoczków narciarskich. Gatunek ten jest już dzisiaj zapomniany, ale... ile mamy dzięki niemu świetnych wspomnień!

Szusowanie na ekranie, czyli sportowe gry zimowe - Stoch i Kowalczyk w wirtualnym wydaniu
Szusowanie na ekranie, czyli sportowe gry zimowe - Stoch i Kowalczyk w wirtualnym wydaniu

Przyglądamy się ponad trzydziestoletniej historii sportowych gier zimowych i przybliżamy warte uwagi produkcje, które pozwolą powtórzy sukcesy Stocha, Kowalczyk i Bródki na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.