Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 20 października 2014, 15:14

autor: Damian Pawlikowski

Rozpad THQ i wyprzedaż kultowych marek. Nie tylko Microsoft dał dużo za Minecrafta

Spis treści

Rozpad THQ i wyprzedaż kultowych marek

data wydarzenia: przełom lat 2012-13

Tekst zakończymy nieco pesymistycznym akcentem, choć z małym twistem, który niektórych z Was może zaskoczyć. Co smutnego przytrafiło się amerykańskiemu wydawcy, THQ, wszyscy chyba pamiętamy - działająca od 1989 roku firma, początkowo zajmująca się również produkcją zabawek nie elektronicznych, wraz z końcem 2012 roku ogłosiła swoją upadłość. Przed wydaniem ostatniego tchnienia, deweloper wypuścił sławetny Humble THQ Bundle, który pozwalał internautom nabyć kilka świetnych flagowych gier wydawcy (wraz z oryginalną ścieżką dźwiękową), za dowolną kwotę, począwszy od dolara wzwyż. Koniec końców sprzedano prawie 800.000 pakietów za około 5 milionów dolarów (z czego sam prezes THQ, Jason Rubin, wyłożył na jeden z nich swoje prywatne 11 tysięcy). Słaba sprzedaż kolejnych odsłon marek jakich jak Red Faction, trafiające do grobu oddziały studia, liczne zwolnienia, pożyczki i niekorzystne odsprzedaże doprowadziły finalnie THQ na tamten świat. Podczas rozbiorów najznamienitsze marki oraz studia znalazły nowe domy - m.in. Volition i licencja wydawnicza Metro: Last Light trafiły do Koch Media (28,1 mln zielonych), Evolve zagościło na stałe w Take-Two Interactive (10,8 mln), Sega zgarnęła Relic Entertainment (26,6 mln), zaś Ubisoft położył łapki na, jak się okazało, rewelacyjnym erpegu South Park: Kijek Prawdy (3,2 mln). Majątek amerykańskiego giganta rozszedł się po świecie z prędkością światła. Kiedy już wszyscy myśleli, że nigdy więcej o firmie nie usłyszymy, dwunastego czerwca tego roku Nordic Games ogłosiło fakt nabycia znaku handlowego THQ, celem przyszłościowego wydawania gier opatrzonym kultowym, trzyliterowym logo. I co, nadal nie wierzycie w cudowne zmartwychwstanie?

W konsolowym wyścigu zbrojeń to Microsoft jest na razie górą
W konsolowym wyścigu zbrojeń to Microsoft jest na razie górą

Najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia była zapowiedź przejęcia firmy ZeniMax Media przez Microsoft. Tym jednym ruchem gigant z Redmond zademonstrował swoją siłę i pokazał, że nie będzie biernie przyglądać się poczynaniom Sony.

„Zieloni” szastają zielonymi. Zakup Bethesdy to genialny ruch Microsoftu
„Zieloni” szastają zielonymi. Zakup Bethesdy to genialny ruch Microsoftu

Nowy Fallout ominie PS5? Wczoraj bez żadnej zapowiedzi Microsoft ogłosił zakup ZeniMax Media, właściciela m.in. Bethesdy. Ten gigantyczny zakup może poważnie zmienić układ sił w branży gier.

Dlaczego Minecraft odcina się od Notcha – ojca kultowej gry?
Dlaczego Minecraft odcina się od Notcha – ojca kultowej gry?

Wygląda na to, że Microsoft nie chce mieć nic do czynienia z kontrowersyjnym ojcem Minecrafta. Czy rzeczywiście powodem jest kilka niepoprawnych politycznie tweetów?