Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 7 lutego 2016, 14:01

3. Return to Castle Wolfenstein. II wojna światowa - najlepsze strzelaniny

Spis treści

3. Return to Castle Wolfenstein

W Niemczech, z powodu prawa zakazującego używania w grach symbolów nazistowskich, Return to Castle Wolfenstein ukazało się ze sporymi zmianami. Blazkowicz walczył tam z sektą o nazwie „Wilki”, której przewodniczył Heinrich Höller (zamiast Heinricha Himmlera), a swastyki zastąpiło logo gry Wolfenstein.

Dziewięć lat musieliśmy czekać na grę, która nawiązywałaby bezpośrednio do ojca wszelkich strzelanin FPP - Wolfensteina 3D. W 2001 roku ukazał się Return to Castle Wolfenstein, pozwalając nam ponownie wcielić się w komandosa B.J. Blazkowicza i podobnie jak słynny poprzednik, praktycznie z miejsca stał się klasykiem. Kampania dla pojedynczego gracza miała swoje momenty i często nawiązywała do hitu z 1992 roku. Blazkowicz budził się w celi na zamku, w którym non stop napotykaliśmy znajome flagi ze swastyką, skarby, sekretne komnaty czy szkielety w klatkach zaczepionych na suficie. Nie tylko stylistyka budziła nostalgię, ale również zarys fabuły, w której ponownie dużą rolę odgrywał okultyzm i eksperymenty na ludziach, by stworzyć superżołnierza. To jednak nie historia dla pojedynczego gracza błyszczała w grze, a świetny tryb wieloosobowy, rozwinięty później w darmowym Enemy Territory.

W multiplayerze znikały mutanty oraz różne über-soldaty na rzecz tradycyjnych wrogów - alianci kontra naziści, a gra dość zaskakująco nie zawierała popularnego trybu deathmatch. Zamiast tego mieliśmy trzy rodzaje rozgrywki polegające na zdobywaniu celów i wymagające szerszej współpracy pomiędzy graczami. Niecodziennym pomysłem był bardzo oryginalny tryb „Stopwatch”, w którym drużyny zamieniając się w każdej rundzie rolami, musiały wykonać zadania szybciej niż we wcześniejszej akcji przeciwnik. Nowatorski był również sposób na respawn - „martwi” gracze musieli czekać do wyznaczonego przez grę momentu i odradzali się grupowo, co dawało uczucie przybycia wsparcia do pomocy zdziesiątkowanemu oddziałowi. Return to Castle Wolfenstein był niczym dwie gry w jednej, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a stareńki Wolfenstein 3D zyskał godnego następcę.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepsza strzelanina wymieniona w tekście, to...

Hidden and Dangerous 2
6%
Call of Duty z dodatkiem United Offensive
6,4%
Call of Duty 2
42,1%
Call of Duty: World at War
10,3%
Return to Castle Wolfenstein
5,7%
Medal of Honor: Allied Assault
14,1%
Red Orchestra: Ostfront 41-45
3%
Battlefield 1942
3%
Brothers in Arms: Road to Hill 30
2,4%
Brothers in Arms: Hell's Highway
7,2%
Zobacz inne ankiety
Gramy w ekipie - 12 strzelanek do grania w coopie
Gramy w ekipie - 12 strzelanek do grania w coopie

Wspólne granie potrafi zmienić średnią grę we wspaniałe doświadczenie, a dobrego kompana docenimy właśnie w strzelankach. Nie tylko zabawi rozmową, ale i zapewni wsparcie ogniowe w krytycznym momencie. Oto najlepsze strzelanki w trybie kooperacji.

Gdzie się podziała II wojna światowa? Analiza gry Battlefield V
Gdzie się podziała II wojna światowa? Analiza gry Battlefield V

W zwiastunie Battlefielda V trudno odnaleźć klimat II wojny światowej, jaką znamy. Pod tą kolorową i przesadzoną akcją kryją się natomiast liczne i bardzo istotne zmiany w rozgrywce, dzięki którym może jednak bardzo polubimy nowego Battlefielda?

UFO, okultyzm i brak Holocaustu  – naziści w popkulturze
UFO, okultyzm i brak Holocaustu – naziści w popkulturze

Jak naziści znaleźli się na Księżycu? Jakie okultystyczne obrzędy uprawiano za murami zamku Wewelsburg i po co SS-mani ruszyli z ekspedycją do Tybetu? Pomóżcie nam tropić nazistów.