filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 4 stycznia 2020, 11:30

Czarnobyl. Najlepsze seriale 2019 – wybór redakcji

Spis treści

Czarnobyl

W SKRÓCIE

  1. Co to: najstraszniejsza rzecz, jaką wyprodukowało HBO
  2. Gdzie obejrzeć: HBO GO
  3. Nasza recenzja

Najbardziej przerażającą produkcją tego roku nie był żaden horror, nawet japoński. Nie. W tym roku wstrząsnął nami serial o prawdziwych wydarzeniach. Przejmujący, krótki i niepokojący – zarówno dzięki mocarnym obrazom, jak i treści.

Czarnobyl zabiera nas do 1986 roku, kiedy to doszło do wybuchu w elektrowni atomowej. Poznajemy kulisy wydarzeń, które doprowadziły do jednej z głośniejszych katastrof w dziejach. Oczywiście, historia ta nie ustrzegła się pewnych uproszczeń, ale nie zaburza to aż tak bardzo obrazu całości. Bo Czarnobyl to przede wszystkim opowieść o zakłamanym systemie, w którym sprawujący władzę narażą każde istnienie na śmierć w męczarniach, byle tylko zachować stołki i stabilny układ.

Czarnobyl zniewala niepokojącymi, hipnotyzującymi wizualiami, muzyka zapewnia ciary, a scena z opadającym radioaktywnym śniegiem powinna przejść do historii kina grozy. Atom, którego nie widać, jest tu jak potwór. Jak obcy, skradający się w ciemnościach. W świetle dziennym, w powietrzu. Groźniejszy i bardziej nieubłagany niż ksenomorf czy dziewczynka z azjatyckiego horroru. A to wszystko dlatego, że tę historię napisało samo życie.

CZY BYŁO TAK ŹLE?

Warto przy okazji napisać, że choć serial pokazuje bardzo apokaliptyczną wizję, a wydarzenia z kwietnia 1986 roku faktycznie były groźne, w naszej wyobraźni funkcjonuje wyolbrzymiony obraz rozmiarów tej katastrofy. W wywiadzie dla „Polityki” z marca 2011 roku prof. Zbigniew Jaworowski powiedział:

„Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: niczyje zdrowie w naszym kraju nie było zagrożone z powodu Czarnobyla. Co więcej, gdybym miał wówczas obecną wiedzę na temat skali skażeń i tego, co dokładnie wydarzyło się w czarnobylskiej elektrowni, nie rekomendowałbym nawet podawania ludności płynu Lugola.”

Dodajmy, że prof. Jaworowski w czasie tamtych wydarzeń był ekspertem ds. skażeń promieniotwórczych w polskiej komisji rządowej, która zorganizowała zakrojoną na szeroką skalę akcję profilaktyczną. Wywiad z nim przeprowadził Marcin Rotkiewicz.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak korzystasz z Netflixa?

Mam stale opłacony abonament
47%
Od czasu do czasu opłacam abonament
7,3%
W ogóle nie korzystam
19,4%
Dzielę konto ze znajomymi
26,3%
Zobacz inne ankiety