Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 11 stycznia 2020, 11:30

LEGO Przygoda 2: Gra wideo. Gry 2019 roku, które najbardziej zawiodły

Spis treści

LEGO Przygoda 2: Gra wideo

  1. Metascore: 56–65/100
  2. Platformy: PC, PS4, XONE, Switch
  3. Gatunek: platformowa gra akcji

Traveller’s Tales już od kilkunastu lat z prędkością karabinu maszynowego zasypuje nas kolejnymi grami z serii LEGO, opartymi na najróżniejszych popularnych licencjach – od Batmana, przez Gwiezdne wojny, po superbohaterów Marvela. Przy takim tempie produkcyjnym (w 2018 roku dostaliśmy na przykład dwie nowe gry z cyklu i jedną reedycję – a wcale nie był to najpłodniejszy okres w historii studia) ciężko o jakieś innowacje w kolejnych tytułach, ale fanom niespecjalnie to przeszkadza.

Przy growej adaptacji filmu LEGO Przygoda 2 autorzy postanowili podejść do tematu inaczej i zamiast stworzyć kolejnego typowego klona swoich poprzednich dzieł, tym razem zdecydowali się na... klona mocno odmiennego LEGO Worlds. Eksperyment się nie powiódł i wszystko, za co fani cenią tę serię, zostało tu skopane.

Wypełnione klockowymi detalami i sekretami lokacje zastąpiły puste, o wiele za duże, nieciekawe miejscówki. Różne postacie przestały posiadać odmienne umiejętności, zamiast tego wachlarz skilli oparto na zdobywanych przedmiotach, dostępnych dla każdego ludzika. Na dodatek samo znajdywanie i odblokowywanie nowych pojazdów czy postaci strywializowano i powiązano ze skrzyniami z losowym lootem. Dla fanów jest to antyteza wszystkiego, co lubią w tym cyklu, dla innych graczy – po prostu jeszcze jedna nieciekawa gradaptacja filmu.

  1. Więcej o grze LEGO Przygoda 2: Gra wideo

Fade to Silence

  1. Metascore: 55–57/100
  2. Platformy: PC, PS4, XONE
  3. Gatunek: symulator przetrwania

Symulatory przetrwania, zwłaszcza autorstwa małych studiów, raczej nie wzbudzają pozytywnych skojarzeń. Niemniej Fade to Silence zdołało rozbudzić przed premierą pewne nadzieje. Za tytułem tym stał zespół Black Forest Games z nawet niezłym portfolio (udane Giana Sisters i Rogue Stormers), a typowe reguły przetrwania urozmaicać miała mroźna stylistyka oraz naleciałości z gier fabularnych.

I wiele rzeczy się w Fade to Silence faktycznie udało – gra potrafi zrobić wrażenie niezłą grafiką, solidnie zaprojektowanym światem, ciekawymi (choć nie zawsze działającymi perfekcyjnie) mechanikami rozbudowy obozu.

Pociągnął ją jednak w dół tragicznie zrealizowany system walki. W teorii inspirowany Dark Soulsami, w praktyce odpycha niedopracowaniem, ślamazarnością, błędami, zbyt dużą wytrzymałością wrogów. A że starcia stanowią dość istotny aspekt gry, cała potencjalnie ciekawa zabawa bardzo szybko zmienia się w koszmar. Tym większy, że gracz ma do dyspozycji ograniczoną liczbę żyć – po ich wyczerpaniu cały poczyniony postęp ulega wyzerowaniu. Kombinacja złego systemu walki z permanentną śmiercią wystarczyła, by pogrzebać ten dobrze zapowiadający się symulator przetrwania.

  1. Więcej o grze Fade to Silence

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych, a od 2024 roku zarządza działem sprzedaży. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Ile gier ukończyłeś w 2019 roku?

Żadnej
9,3%
Jedną
7,2%
Mniej niż pięć
27,8%
Mniej niż dziesięć
22%
10 lub więcej
33,6%
Zobacz inne ankiety
10 najgorszych gier, które znajdziecie na Steamie
10 najgorszych gier, które znajdziecie na Steamie

Dobre gry cieszą się zasłużoną popularnością, a kiepskie kończą w zapomniane cyfrowej otchłani. Gdyby tylko życie fana cyfrowej rozrywki było tak proste… Dlatego dziś bierzemy na tapet 10 najgorszych gier ze Steama, o których wszyscy słyszeli.

Najgorsze gry 2020 roku - 13 tytułów, na które lepiej było nie czekać
Najgorsze gry 2020 roku - 13 tytułów, na które lepiej było nie czekać

2020 rok zapamiętamy przede wszystkim jako rok zarazy. Oprócz niej humor psuły nam jednak także bardzo złe gry. Oto te najsłabsze.

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać
Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.