filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 29 czerwca 2019, 11:30

True Detective (pierwszy sezon). Najciekawsze mroczne seriale – horrory i thillery

Spis treści

True Detective (pierwszy sezon)

  1. Tagi: kryminał, gothic noir, południe USA, gęsta amtosfera
  2. Do obejrzenia na platformie: HBO GO

Serial True Detective uderzył jak grom z jasnego nieba. To jedna z tych krótkich, ale potężnych historii, które sprawiają, że trudno komukolwiek doścignąć HBO, jeśli chodzi o jakość własnych produkcji. Dla scenarzysty Nica Pizzolatto serial okazał się wejściem smoka – autor ten na dobre zaistniał w świadomości masowej widowni. Matthew McConaughey zaliczył zaś powrót w chwale po mrocznym okresie, gdy grał plastikowych awanturników, surferów i pięknisiów z komedii romantycznych. Woody Harrelson z kolei zrobił swoje, a zatem nie zostawał w tyle za McConaugheyem.

Detektyw wygrywał na każdym niemal poziomie. Aktorzy prześcigali się w popisach możliwościami i skalą emocjonalnych odcieni, ekipa realizatorska dostarczała nieśpiesznych nastrojowych ujęć, sekwencji i kadrów, a scenariusz wodził nas za nos przez meandry mylnych tropów. Do tego dochodziła mroczna, nostalgiczna muzyka, oddająca niepokojącego ducha całości – włącznie z czołówką autorstwa The Handsome Family.

Na pierwszy rzut oka serial wyglądał jak dość realistyczna opowieść o rozliczaniu się dwóch skłóconych policjantów, niegdyś przyjaciół, z trudną przeszłością. Szybko jednak okazywało się, że to coś znacznie, znacznie więcej. True Detective uwodził nihilizmem i erudycją. I było coś jeszcze. Na obrzeżach historii Detektywa czaiło się coś upiornego i nieodgadnionego.

Lądowaliśmy z bohaterami w upalnej, parnej Luizjanie, pełnej tajemnic, nierówności, grząskich bagien i zwyczajnej ludzkiej podłości. W tle kryło się coś mrocznego, ale Król w Żółci wyjęty żywcem z opowiadań Richarda Chambersa żerował tylko na ludzkich demonach. Niemniej to wystarczyło, by zagęścić atmosferę niepokoju i tak już towarzyszącą widzom na każdym kroku. Do tego dochodziły przerażające, poetyckie i symboliczne sceny z miejsc zbrodni oraz poczucie niepewności, gdy patrzyliśmy na protagonistów. Bo te aktorskie popisy kazały się zastanawiać, czy potwór nie czai się w którymś z nich.

A CO DALEJ?

Pozostałe sezony praktycznie nie łączą się z pierwszym, ale i tak warto dać im szansę. Przeprawa z drugim może być ciężka, bo to gangsterska ballada o betonowej dżungli i upadłych gliniarzach, która potyka się o przekombinowaną historię, ale wciąż uwodzi nastrojem. Trzeci sezon zaś to powrót do formy, bezdroży, upiornych, nieodgadnionych morderstw i niepokojącej symboliki.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak najczęściej oglądasz seriale?

Jeden odcinek na tydzień
3,4%
Codziennie odcinek albo dwa
16,3%
Łykam seriale całymi sezonami naraz
23,9%
Nie zwracam uwagi na odcinki, oglądam tyle, ile akurat mam czasu
56,4%
Zobacz inne ankiety