Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. id Software/Cyan
i
Publicystyka 11 grudnia 2023, 18:20

Star Wars: X-Wing – „zamiast pseudoprzygodówki bardzo dobry symulator”. 10 najlepszych gier 1993 roku

Spis treści

Star Wars: X-Wing – „zamiast pseudoprzygodówki bardzo dobry symulator”

Data premiery: luty

Producent: Totally Games

Gatunek: symulator kosmiczny

Platformy: PC, Mac

Jak większość znanych filmów i Gwiezdne wojny doczekały się swojego komputerowego odpowiednika. Gra X-Wing pozwala nam polatać i porozwalać pojazdy gościa w czarnym kasku. Jako pilot trzech różnych myśliwców kosmicznych: A-Wing, X-Wing i Y-Wing (oczywiście nie naraz) latasz i walczysz w trzech wielkich kampaniach Rebelii przeciwko Imperium. Fabuła gry nie jest skopiowana z filmu i wszystko odbywa się jak w porządnym symulatorze: masz do wykonania misje pogrupowane w kampanie, otrzymujesz ordery i awanse za sukcesy. Zamiast pseudoprzygodówki z elementami symulacji mamy bardzo dobry symulator myśliwców kosmicznych, w których dużą rolę odgrywa zręczność pilota. Muszę jednak zaznaczyć, że gra jest trudna.

[...]

Mimo tych trudności (a może dzięki nim) gra jest naprawdę świetna i trzeba w nią zagrać. [...] Leć w kosmos i pokaż, kto tam rządzi. Niech Moc znowu będzie z Tobą.

Recenzja gry X-Wing, „Secret Service” nr 7, ocena 90/100/90 (grafika/dźwięk/miodność)

X-Wing stanowił prequel Nowej nadziei i rzeczywiście okazał się bardzo dobrym symulatorem, który aż kipiał od filmowego klimatu Gwiezdnych wojen. Był tu Darth Vader, Gwiazda Śmierci, pojedynki z TIE-fighterami i znacznie bardziej złożone misje eskortowe, zwiad, napady na konwoje, imperialne promy, a nawet ataki na wielkie flagowce. Naprawdę można było poczuć się jak Luke Skywalker w swoim myśliwcu. Fakt, niektóre misje okazywały się bardzo trudne, ale zapewniało to dodatkowy smaczek, a znalezienie właściwej strategii oraz skilla, by w końcu je zaliczyć, sprawiało ogromną satysfakcję. Pomysłowe było też dodanie elementu zarządzania energią statku – klucz do sukcesu stanowiło ciągłe balansowanie pomiędzy mocą tarczy, działek i prędkości.

X-Wing poza tym świetnie oddawał ogrom wszechświata, miało się wrażenie walki w niekończącej się przestrzeni. Coś takiego nie udało się w najnowszej odsłonie Squadrons, w której można się poczuć zamkniętym w małym kawałku kosmosu. Za swoje walory symulacyjne X-Wing był o wiele bardziej ceniony niż wydane w podobnym okresie Rebel Assault. Ta gra wykorzystywała możliwości płyty CD i miała „filmową” grafikę, ale rozgrywka ograniczała się do „celowniczka na szynach”. Do dziś X-Wing uchodzi za jedną z najlepszych gier w uniwersum Gwiezdnych wojen.

  1. Więcej o grze Star Wars: X-Wing

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.