filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 7 listopada 2020, 09:30

autor: Adam Bełda

Zaawansowana technologia. Czy superherosi mogą istnieć w naszym świecie?

Spis treści

Zaawansowana technologia

  1. Znany przedstawiciel: Kapitan Ameryka
  2. Źródło mocy: Eliksir stworzony w ramach wojskowego projektu
  3. Czy może istnieć? W dużo mniej spektakularnej formie – tak

Projekt mający na celu stworzenie superżołnierza jest dość popularnym „źródłem” supermocy, zarówno mniej znanych bohaterów komiksowych, jak popularniejszych, którzy mają już za sobą występ na dużym ekranie. Produktem takiego przedsięwzięcia są na przykład Wolverine i Deadpool, a prawdziwą ikoną wojownika wspomaganego wojskową technologią jest Kapitan Ameryka.

Komiks Weapon X obrazuje proces zmiany Jamesa Howletta w Wolverine’a w ramach projektu wojskowego - Czy możemy zostać superbohaterami? Nauka odpowiada - dokument - 2020-11-06
Komiks Weapon X obrazuje proces zmiany Jamesa Howletta w Wolverine’a w ramach projektu wojskowego

Inicjatywy mające na celu stworzenie „żołnierza przyszłości” miały i mają oczywiście miejsce w prawdziwym wojsku, ale ich efekty ciężko porównywać z tymi znanymi z opowieści o superbohaterach. Chociaż nie można nie docenić wpływu wojskowości na postęp technologiczny – doskonałym przykładem jest tutaj II wojna światowa rozpoczynana na koniach, a kończona w bombowcach przenoszących broń atomową – wciąż jest to raczej ewolucja z tendencją do gwałtowniejszych zrywów niż rewolucja, która mogłaby w krótkim czasie pozwolić na wyszkolenie żołnierza tak potężnego, że z perspektywy pozostałych byłby superbohaterem.

W roku 2004 na dwudziestej czwartej Army Science Conference zaprezentowany został program Soldier 2025, obejmujący badania nad wdrażaniem do amerykańskiej armii rozwiązań bojowych bazujących na nanotechnologii, ekwipunku mającym poprawiać percepcję żołnierza oraz na rozwiązaniach pozwalających lepiej wykorzystać potencjał jego ciała. Projekt przerwany został prawdopodobnie w roku 2007, ale jako że natura nie znosi próżni, już w roku 2009 powołany został program Future Soldier 2030 Initiative. W jego toku z kolei postulowano wzmocnienie siły bojowej żołnierzy poprzez zastosowanie egzoszkieletów, leków nootropowych oraz asystentów bojowych na bazie sztucznej inteligencji, prawdopodobnie w jakimś stopniu przypominających te, których używamy dzisiaj w telefonach komórkowych. Ten program przetrwał do roku 2015. Nie znaczy to oczywiście, że obecnie nie są prowadzone tego typu badania – pewnie są, i to jeszcze bardziej dynamiczne, a to z racji na dostępność nowocześniejszych narzędzi, ale wygląda na to, że w tym momencie armia z jakiegoś powodu nie ma potrzeby chwalić się swoimi osiągnięciami. Chociaż, przerażony coraz bardziej agresywnym merchandisingiem Cyberpunka 2077 (ostatnio do absurdalnie drogich figurek i brandowanych podzespołów komputerowych dołączył też cyberpunkowy telefon), nie zdziwiłbym się, gdyby na dniach zapowiedziano Cybersoldier Initiative 2077 czy coś w tym rodzaju.

Zostało jeszcze 53% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

77,9%
Marvela
22,1%
DC
Zobacz inne ankiety