Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 2 lipca 2017, 11:30

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. W co zagrać czekając na Cyberpunka 2077

Spis treści

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Bardziej „cyber” niż „punk”, ale jednak wciąż jest to gra czerpiąca pełnymi garściami z konwencji. Mało tu pokazywania nizin społecznych, wiele za to miejsca poświęcono ponurej wizji nieodległej przyszłości, w której dominują korporacje z prywatnymi armiami. Oczywiście absurdy i fabularne dziury twórca serii, Hideo Kojima, zaszpachlował nanobotami.

O czym opowiada kolejna odsłona MGS-a? O strachu przed przyszłością kontrolowaną przez sztuczną inteligencję. O świecie, w którym wojna i kapitał grają pierwsze skrzypce. Przede wszystkim jednak miało być to pożegnanie Kojimy z Solid Snakiem. Pożegnanie przeprowadzone w wielkim stylu. Stąd legendarne, kilkudziesięciominutowe przerywniki filmowe z ujęciami tak przeciągniętymi, że przy nich dzieła Sergio Leone wyglądają jak poszatkowane teledyski kręcone roztrzęsioną kamerą.

Zarazem jednak jest to jedna z ciekawszych i ważniejszych odsłon serii, pokazująca galerię postaci lubianych mniej (Raiden) lub bardziej (Snake, Ocelot). Historia jak zwykle okazała się zakręcona, melodramatyczna i uderzająca w podniosłe tony oraz napakowana testosteronową, przegiętą akcją, ale przemycała sporo przemyśleń społecznych, politycznych i historiozoficznych.

W przerwach epickiego filmu Hideo Kojimy mogliśmy też pograć w porządną skradankę usprawniającą rozwiązania gameplayowe z poprzednich odsłon, opatrzoną świetną jak na owe czasy grafiką i wciąż trudną jak diabli. Solid Snake miał do dyspozycji mnóstwo rozmaitych narzędzi, gadżetów, ścigał się też z czasem – ze względu na pochodzenie dosięgnął go jednak radykalnie przyspieszony proces starzenia.

Naturalnie – Guns of the Patriots nie okazało się końcem serii, po nim przyszło Portable Ops (nie do końca kanoniczne), świetne Peace Walker (kanoniczne) i oczywiście głośne, choć kontrowersyjne, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Ale to już inna historia...

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

Cyberpunk 2077 jest hitem, bo robi go CD Projekt RED
Cyberpunk 2077 jest hitem, bo robi go CD Projekt RED

Istnieje niewielka grupa studiów, które dla graczy stały się absolutnym gwarantem jakości i choćby tworzyły produkcje w skrajnie niszowej tematyce, są w stanie wykreować gigantyczne zainteresowanie nimi. Takim studiem stało się już CD Projekt RED.

Memy z Cyberpunka 2077 - jak Keanu Reeves i CDPR podbili internet
Memy z Cyberpunka 2077 - jak Keanu Reeves i CDPR podbili internet

Keanu Reeves to jeden z najbardziej lubianych aktorów z Hollywood, a Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier wideo. Co mogło powstać z ich połączonych mocy? Memy, dużo memów. Postaraliśmy się znaleźć te najlepsze.

Antyutopia w kolorach tęczy – analiza trailera gry Cyberpunk 2077
Antyutopia w kolorach tęczy – analiza trailera gry Cyberpunk 2077

Przedstawiony wczoraj podczas konferencji Microsoftu zwiastun gry Cyberpunk 2077 wywołał mieszane reakcje. Wielu graczom nie spodobała się wizja bardziej żywego, kolorowego miasta – ale czy aby na pewno kłóci się ono z założeniami nurtu?