Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 25 października 2017, 15:00

Szwarccharaktery – Geralt, jestem twoim... dzieckiem niespodzianką. Co Wiedźmin 1 robił lepiej niż Dziki Gon?

Spis treści

Szwarccharaktery – Geralt, jestem twoim... dzieckiem niespodzianką

Och, jaki jestem straszny! Och, jaki jestem niedobry! Och, jaki jestem... nudny? - 2017-10-25
Och, jaki jestem straszny! Och, jaki jestem niedobry! Och, jaki jestem... nudny?

Wiedźmin 3 miał świetną fabułę jako całość, ale powiedzmy sobie szczerze – antagoniści się „RED-om” nie udali. Intryga budowana misternie wokół Dzikiego Gonu przez drugą i trzecią część serii ostatecznie prowadziła do miałkiej konkluzji, że dybiące na Ciri elfy są po prostu złe do szpiku kości i trzeba je zwyczajnie zarąbać. Niby gdzieś tam w tle plątał się wątek zagłady zagrażającej ich krainie, której próbowały zapobiec za pomocą zdolności posiadanych przez podopieczną Geralta, ale na pierwszy plan ciągle wybijały się mordercze skłonności jeźdźców Gonu i ich dążenie do zdobycia władzy nad całym światem. Nie było prób dyskutowania z czarnymi charakterami ani przedstawiania ich motywacji od „ludzkiej” strony – nie, w spotkaniach wiedźmina z nimi przemawiały wyłącznie miecze. Aż wreszcie sztampowe zło zostało pokonane, a potem żyli długo i szczęśliwie (albo i nie, zależnie od zakończenia).

Na tym tle konstrukcja fabularna pierwszego Wiedźmina może jawić się wręcz jako mistrzostwo świata. Oto Biały Wilk tropi po całej Wyzimie tajemniczą organizację, która ośmieliła się napaść na Wiedźmińskie Siedliszcze, a po drodze niejako przypadkiem bierze pod opiekę chłopca mającego potężne zdolności magiczne – zaś w epilogu wychodzi na jaw, że niewinne dziecko otoczone troską przez Geralta oraz fanatyczny przywódca Zakonu Płonącej Róży, który stoi za całą intrygą, to jedna i ta sama osoba. Czyż to nie genialne? Pewnie, można tu wytykać jakieś paradoksy czasoprzestrzenne, ale jeżeli akceptowaliśmy je w Terminatorach, to dlaczego nie w Wiedźminie?

Kto z Was zwrócił uwagę na fakt, że Jakub de Aldersberg w epilogu dowodzi swoich racji, używając tych samych argumentów, które wcześniej Geralt wpajał Alvinowi? Majstersztyk! - 2017-10-25
Kto z Was zwrócił uwagę na fakt, że Jakub de Aldersberg w epilogu dowodzi swoich racji, używając tych samych argumentów, które wcześniej Geralt wpajał Alvinowi? Majstersztyk!

Również „porucznicy” sił zła, choć nie tak pomysłowi jak Wielki Mistrz, zasługują na wzmiankę. Najemny zabójca Magister może i był tylko zrzynką z Profesora, którego Andrzej Sapkowski postawił na drodze Geralta w książce Czas pogardy, ale ten zbir intelektualista okazał się dostatecznie ciekawą personą, by przetrwać aż do dodatku Wiedźmin 3: Serca z kamienia – a przynajmniej przetrwały okulary po nim. Czarodziej renegat Azar Javed też miał czym zapaść w pamięć – ciało obwieszone dziwnymi ozdobami, głęboki głos i nieprzeciętna moc zdecydowanie mogły wzbudzać niepokój. No i postać ta była doskonałym kontrargumentem przeciw wszystkim malkontentom narzekającym, że w wiedźmińskim świecie nie ma ludzi rasy innej niż biała... albo raczej byłaby doskonałym kontrargumentem, gdyby ktokolwiek jeszcze o niej pamiętał w momencie premiery Dzikiego Gonu.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która odsłona Wiedźmina jest najlepsza?

Wiedźmin 1
14,7%
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
7,4%
3... Wiedźmin 3, najlepszy.
77,8%
Zobacz inne ankiety
Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie
Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie

Wiedźmińskie uniwersum zamieszkane jest przez dziesiątki krwiożerczych stworzeń i wbrew obiegowej opinii wcale nie są to jedynie bestie ze słowiańskich wierzeń. W tym artykule dowiecie się co nieco na temat genezy potworów, z którymi mierzył się Geralt.

Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier
Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier

Trzy – tyle lat kończy Wiedźmin 3. Za dużo, żeby przepuścić taką okazję, ale za mało, żeby musieć Wam przypominać, za co pokochaliśmy tę grę. Dlatego zamiast wspominek o Dzikim Gonie proponujemy... wspominki o grach, które się na Dzikim Gonie wzorowały.

Złamane obietnice Wiedźmina 3 – czy Dziki Gon mógł być jeszcze lepszy?
Złamane obietnice Wiedźmina 3 – czy Dziki Gon mógł być jeszcze lepszy?

Wiedźmin 3 udał się studiu CD Projekt RED znakomicie i został przyjęty doskonale – ale nie dostaliśmy dokładnie takiej gry, jaką zapowiadał deweloper. Jakich obietnic nie udało się dotrzymać twórcom? Czy ich spełnienie zaszkodziłoby Dzikiemu Gonowi?