Katedra Notre Dame w Paryżu. Top 10 lokacji z całej serii Assassin's Creed
Spis treści
Katedra Notre Dame w Paryżu
Co to takiego? Jeśli czytaliście Dzwonnika z Notre Dame autorstwa Wiktora Hugo, z pewnością powyższa nazwa nie jest Wam obca.
Gdzie można zobaczyć? Mimo że opisywany tutaj kościół nie jest jedyną katedrą Notre Dame w Europie, jest zdecydowanie najciekawszą. Dlatego więc polecamy wybrać się do Paryża – jeśli graliście w Assassin’s Creed: Unity, nie zapomnijcie zabrać ze sobą paczki samodzielnie zrobionych screenshotów w celu porównania faktycznego wyglądu metropolii z projektem jej wirtualnego odpowiednika!
Pozostajemy przy Assassin’s Creed: Unity, gdyż kolejną wartą upamiętnienia lokacją, jaka pojawiła się w tej serii, jest paryska katedra Notre Dame, która zdobyła światową sławę przede wszystkim dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame autorstwa Wiktora Hugo. Niestety, autorzy nie zdecydowali się na zaimplementowanie żadnego easter egga związanego z postacią Quasimoda (wbrew temu, co mogą sugerować niektóre poradniki dostępne w internecie).
Sama katedra pełni funkcję nie tylko jednego z punktów widokowych, ale także najwyższego budynku, na który można się wdrapać w tej produkcji (z pominięciem „bonusowej” wieży Eiffla, którą opisaliśmy na poprzedniej stronie). Cieszy fakt, że autorzy pozwolili graczom zwiedzić jej wnętrze – nawet mimo tego, iż francuscy rewolucjoniści nie byli dla niej zbyt łaskawi, o czym przeczytacie poniżej.
Katedra Notre-Dame w Paryżu to kolejna symboliczna lokacja. Nie dziwi więc, że Ubisoft eksponował ją na przedpremierowych materiałach.
Świątynia rozumu
Katedra Notre Dame jest absolutną rekordzistką, jeśli chodzi o czas budowy konstrukcji wymienionych w niniejszym zestawieniu. Powstawała bowiem przez blisko dwieście lat, od roku 1163 aż do roku 1345. Co więcej, w miejscu, w którym została wzniesiona, wcześniej znajdowały się dwa kościoły, wybudowane jeszcze w IX wieku naszej ery. Co ciekawe, w okresie, w którym ją budowano, Paryż nie posiadał jeszcze rangi arcybiskupstwa. Z tego też względu dwie charakterystyczne wieże nie są identyczne, nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka. Dla porządku należy odnotować, że mierzą one siedemdziesiąt metrów wysokości.
Pora na ciekawostki. Zacznijmy od tego, że w katedrze Notre Dame można znaleźć fragment Krzyża Świętego, który towarzyszył koronacjom polskich królów od czasów Władysława Jagiełły. Został on bezprawnie wywieziony przez króla Jana II Kazimierza, po jego abdykacji w 1669 roku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na fakt, że niewiele brakowało, by katedra została zburzona w okresie rewolucji francuskiej, a zatem wtedy, kiedy po Paryżu przechadzał się Arno Dorian. Na szczęście do tego nie doszło, obawiano się bowiem uszkodzić sąsiednie budynki.