Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 12 listopada 2017, 11:50

Jerozolima. Top 10 lokacji z całej serii Assassin's Creed

Spis treści

Jerozolima

Co to takiego? O tym, czym jest Jerozolima, chyba nikomu nie trzeba mówić. Jako ciekawostkę wypada dodać, że Izrael uznaje Jerozolimę za swoją stolicę... w przeciwieństwie do pozostałych państw, z których żadne nie ma tam swojej ambasady.

Gdzie można zobaczyć? Jeśli chcielibyście zobaczyć Jerozolimę, a w najbliższym czasie nie wybieracie się do Izraela, miasto (co prawda w jego średniowiecznym wcieleniu, ale jednak) można zwiedzić w Assassin’s Creed.

Jerozolima to jedno z trzech wielkich miast obecnych w pierwszym Assassin’s Creed. To także miejsce, w którym Altair Ibn-La’Ahad pośrednio doprowadził do śmierci swojego kolegi – Kadara Al-Sayfa, ignorując tytułowe kredo asasynów. W związku z powyższym nie dziwi fakt, że protagonista powracał tu wielokrotnie, głównie po to, by eliminować kolejnych templariuszy i tym samym odzyskać szacunek swojego mistrza – Al Mualima.

Miasto w wersji zaprojektowanej przez deweloperów zostało podzielone na trzy dzielnice. Najmniejszą z nich stanowiła dzielnica biedoty, w której można było natknąć się na wąskie uliczki i niezbyt wysokie budynki. Dzielnica centralna prezentowała się już znacznie bardziej okazale – dość powiedzieć, że to właśnie tutaj mieściła się Bazylika Grobu Świętego, będąca jednym z symboli średniowiecznej metropolii. Ostatnia była dzielnica bogaczy, z najwyższymi budynkami i kilkoma punktami widokowymi – wśród obecnych tam budowli można było znaleźć kościół Świętej Anny oraz Kopułę na Skale.

Zwróćcie uwagę na charakterystyczne budowle, na które Altair mógł się wspinać w pierwszym Assassin’s Creed. Autorzy zawarli w swojej wizji miasta jego wszystkie najważniejsze elementy.

Historyczne budowle

Najważniejszą budowlą historyczną, która pojawiła się w Assassin’s Creed, jest Brama Złota prowadząca przed wiekami na teren Wzgórza Świątynnego, gdzie zgodnie z przekazem biblijnym mieściła się świątynia wybudowana przez króla Salomona. To właśnie przez nią miał wjechać do miasta Jezus z Nazaretu, czego pamiątkę chrześcijanie obchodzą do dzisiaj w niedzielę palmową. Ostatecznie brama została zamurowana przez krzyżowców lub przez władców osmańskich (którzy panowali tutaj w latach 1517–1917).

Kolejna to wspomniana wcześniej Kopuła na Skale, czyli jeden z symboli miasta, a zarazem jedno z najważniejszych muzułmańskich miejsc kultu. Budowla została wzniesiona na Wzgórzu Świątynnym wraz z meczetem Al-Aksa, z którym tworzy jedno z trzech najświętszych miejsc islamu. Ostatnim tego typu obiektem jest Bazylika Grobu Świętego, wybudowana w miejscu, w którym Jezus z Nazaretu miał zostać złożony do grobu i zmartwychwstać.

Jak sami widzicie, współczesna Jerozolima wygląda „nieco” inaczej, niż miało to miejsce w czasach, kiedy na dachy tamtejszych budynków wspinał się Altair. Niemniej położenie najważniejszych obiektów wciąż się zgadza (CC BY 2.0). - 2017-11-12
Jak sami widzicie, współczesna Jerozolima wygląda „nieco” inaczej, niż miało to miejsce w czasach, kiedy na dachy tamtejszych budynków wspinał się Altair. Niemniej położenie najważniejszych obiektów wciąż się zgadza (CC BY 2.0).

Jak nietrudno się domyślić, Brama Złota nie jest jedynym wejściem do miasta. Łącznie prowadzi do niego aż osiem bram, z których większość została wybudowana w czasach panowania tureckiego sułtana Sulejmana Wspaniałego – to również pod jego rządami powstały istniejące do dzisiaj fortyfikacje obronne. A samego Sulejmana zapewne niektórzy z Was zdążyli już poznać – wszak we własnej osobie pojawił się on w Assassin’s Creed: Revelations.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej

Moda z Horizon Forbidden West to mocne 10/10 - zakochałem się w tych strojach!
Moda z Horizon Forbidden West to mocne 10/10 - zakochałem się w tych strojach!

The Last of Us 2 zachwyciło mnie postaciami, Battle Brothers klimatem dark fantasy, a Horizon Forbidden West strojami – i nie tylko, bo cały kierunek artystyczny gry uważam za tak oryginalny, że próżno czegoś takiego szukać u konkurencji.

Ateny czy Rzym? Porównujemy wielkość miast w serii Assassin's Creed
Ateny czy Rzym? Porównujemy wielkość miast w serii Assassin's Creed

W dobie nieustającego rozwoju gier wideo coraz większym uznaniem cieszy się nowa forma spędzania czasu podczas zabawy w wirtualnych światach. Mowa o e-globtroterstwie, czyli... zwiedzaniu i poznawaniu cyfrowych krain.

Najlepsze gry z serii Assassin's Creed – top 9 odsłon kultowego cyklu
Najlepsze gry z serii Assassin's Creed – top 9 odsłon kultowego cyklu

Assassin's Creed to seria, która miała ogromny wpływ na rozwój branży gier wideo w ostatnich dziesięciu latach. Postanowiliśmy raz na zawsze rozstrzygnąć, która odsłona jest najlepsza, a która najgorsza. Oto wyniki głosowania.