Jerozolima. Top 10 lokacji z całej serii Assassin's Creed
Spis treści
Jerozolima
Co to takiego? O tym, czym jest Jerozolima, chyba nikomu nie trzeba mówić. Jako ciekawostkę wypada dodać, że Izrael uznaje Jerozolimę za swoją stolicę... w przeciwieństwie do pozostałych państw, z których żadne nie ma tam swojej ambasady.
Gdzie można zobaczyć? Jeśli chcielibyście zobaczyć Jerozolimę, a w najbliższym czasie nie wybieracie się do Izraela, miasto (co prawda w jego średniowiecznym wcieleniu, ale jednak) można zwiedzić w Assassin’s Creed.
Jerozolima to jedno z trzech wielkich miast obecnych w pierwszym Assassin’s Creed. To także miejsce, w którym Altair Ibn-La’Ahad pośrednio doprowadził do śmierci swojego kolegi – Kadara Al-Sayfa, ignorując tytułowe kredo asasynów. W związku z powyższym nie dziwi fakt, że protagonista powracał tu wielokrotnie, głównie po to, by eliminować kolejnych templariuszy i tym samym odzyskać szacunek swojego mistrza – Al Mualima.
Miasto w wersji zaprojektowanej przez deweloperów zostało podzielone na trzy dzielnice. Najmniejszą z nich stanowiła dzielnica biedoty, w której można było natknąć się na wąskie uliczki i niezbyt wysokie budynki. Dzielnica centralna prezentowała się już znacznie bardziej okazale – dość powiedzieć, że to właśnie tutaj mieściła się Bazylika Grobu Świętego, będąca jednym z symboli średniowiecznej metropolii. Ostatnia była dzielnica bogaczy, z najwyższymi budynkami i kilkoma punktami widokowymi – wśród obecnych tam budowli można było znaleźć kościół Świętej Anny oraz Kopułę na Skale.
Zwróćcie uwagę na charakterystyczne budowle, na które Altair mógł się wspinać w pierwszym Assassin’s Creed. Autorzy zawarli w swojej wizji miasta jego wszystkie najważniejsze elementy.
Historyczne budowle
Najważniejszą budowlą historyczną, która pojawiła się w Assassin’s Creed, jest Brama Złota prowadząca przed wiekami na teren Wzgórza Świątynnego, gdzie zgodnie z przekazem biblijnym mieściła się świątynia wybudowana przez króla Salomona. To właśnie przez nią miał wjechać do miasta Jezus z Nazaretu, czego pamiątkę chrześcijanie obchodzą do dzisiaj w niedzielę palmową. Ostatecznie brama została zamurowana przez krzyżowców lub przez władców osmańskich (którzy panowali tutaj w latach 1517–1917).
Kolejna to wspomniana wcześniej Kopuła na Skale, czyli jeden z symboli miasta, a zarazem jedno z najważniejszych muzułmańskich miejsc kultu. Budowla została wzniesiona na Wzgórzu Świątynnym wraz z meczetem Al-Aksa, z którym tworzy jedno z trzech najświętszych miejsc islamu. Ostatnim tego typu obiektem jest Bazylika Grobu Świętego, wybudowana w miejscu, w którym Jezus z Nazaretu miał zostać złożony do grobu i zmartwychwstać.
Jak nietrudno się domyślić, Brama Złota nie jest jedynym wejściem do miasta. Łącznie prowadzi do niego aż osiem bram, z których większość została wybudowana w czasach panowania tureckiego sułtana Sulejmana Wspaniałego – to również pod jego rządami powstały istniejące do dzisiaj fortyfikacje obronne. A samego Sulejmana zapewne niektórzy z Was zdążyli już poznać – wszak we własnej osobie pojawił się on w Assassin’s Creed: Revelations.