Bazylika San Lorenzo. Top 10 lokacji z całej serii Assassin's Creed
Spis treści
Bazylika San Lorenzo
Co to takiego? Kościół będący jednym z najważniejszych symboli renesansowej Florencji.
Gdzie można zobaczyć? Bazylika San Lorenzo pojawiła się w Assassin’s Creed II. Ewentualna wycieczka do Florencji pozwoliłaby natomiast na sprawdzenie, jak dobrze poradzili sobie z jej odtworzeniem projektanci z Ubisoftu.
Bazylika San Lorenzo to budynek, na którego szczyt spoglądamy z tęsknotą w trakcie pierwszych kilkunastu minut w Assassin’s Creed II. Nim jednak główny bohater gry, czyli sławny Ezio Auditore da Firenze, może się tam udać, gracz musi poczynić dość znaczne postępy w rozgrywce, ucząc się systemu wspinaczki i kilku sztuczek, na czele z tak zwaną „wspinaczką z wyskoku”. Posty z prośbami o pomoc, na które można natknąć się, przeglądając fora internetowe poświęcone tej produkcji, jednoznacznie świadczą o tym, że nie jest to zadanie dla początkujących asasynów.
Warto przypomnieć, że chcąc przekonać się o tym, jak prezentuje się San Lorenzo, a także zobaczyć z bliska wspaniałości czekające wewnątrz bazyliki, posiadacze konsol PlayStation 4 i Xbox One nie muszą od razu wybierać się w podróż do Włoch. O ile gracze komputerowi oraz osoby dysponujące PlayStation 3 i Xboksem 360 mają ułatwione zadanie (wszak mowa o platformach, na których zadebiutowała pierwsza odsłona przygód Ezia Auditore), tak pozostałych fanów cyklu niewątpliwie cieszy fakt, że w zeszłym roku do sprzedaży trafiło Assassin’s Creed: The Ezio Collection, w skład którego wchodzi między innymi Assassin’s Creed II. Nim przejdziemy zatem do omówienia właściwej bazyliki San Lorenzo, rzućmy okiem na to, jak spisali się projektanci z Ubisoftu.
Morze pieniędzy
Usytuowana w centrum florenckiego rynku bazylika San Lorenzo należy do najwyższych kościołów wzniesionych w tym mieście. Z pomysłem jej budowy wyszedł w 1419 roku Giovanni di Bicci de’ Medici, z kolei wyzwania jej zaprojektowania podjął się Filippo Brunelleschi, uważany za jednego z wiodących architektów epoki renesansu. Niestety, proces budowy trwał aż do lat osiemdziesiątych XV wieku, przez co twórca nie mógł ujrzeć na własne oczy swego dzieła. Dlaczego sprawa aż tak bardzo się przeciągnęła?
Cóż, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, jak zwykle chodzi o pieniądze – około 1440 roku gotowa była w zasadzie wyłącznie zakrystia (znana obecnie jako stara zakrystia), której ufundowanie wziął na swoje barki sam Medici. Dopiero dwa lata później postanowił on sfinansować resztę kościoła. Po śmierci Brunelleschiego w 1446 roku pałeczkę głównego architekta przejął Antonio Manetti lub Michelozzo (na podstawie historycznych źródeł nie można jednoznacznie stwierdzić, który z nich). Kiedy w 1459 roku do Florencji przybył papież Pius II, kościół był niemal gotowy. Niemal, bo kolejne kaplice dobudowywano jeszcze w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XV wieku.
Nie, to nie screenshot z remastera Assassin’s Creed II, a zdjęcie prawdziwej bazyliki San Lorenzo. Jak sami widzicie, autorzy dołożyli wszelkich starań, by oddać wszelkie smaczki widoczne na fasadzie tej budowli.
Opisywana budowla to koronny przykład renesansowej architektury. Jak się jednak okazuje, nie jest to pierwszy kościół zbudowany w tym punkcie – bazylika powstała bowiem na miejscu romańskiej świątyni konsekrowanej w 393 roku, która – co ciekawe – znajdowała się wówczas poza murami miasta. Przez trzysta kolejnych lat stanowiła ona siedzibę biskupa. Jako ciekawostkę należy też dodać, że w kaplicach znajdujących się pod słynną kopułą, pochowane są ciała blisko pięćdziesięciu członków rodziny Medici (Medyceuszy). Spoczywa tam również Lorenzo de’ Medici, znany także jako Wawrzyniec Wspaniały, którego Ezio miał przyjemność poznać w Assassin’s Creed II.