SteamWorld Dig 2. 30 przegapionych gier 2017 roku
Spis treści
SteamWorld Dig 2
- Platforma: PC, PlayStation 4, Nintendo Switch
- Producent: Image & Form
- Gatunek: platformówka / metroidvania
- Data premiery: 21 września 2017
„Weźmiesz łopatę i zaczniesz nią kopać. O, tam! A co znajdziesz jakieś bogactwo, złoto, diamenty, przyniesiesz i sprzedasz. O, tu! Dobrze zapłacę!” – ta formuła zdaje się nie wyczerpywać. Gier o kopaniu tuneli było już tyle, że trudno je zliczyć, a mimo to SteamWorld Dig znalazło swoje miejsce w tej niszy i co najważniejsze, na tyle dużo fanów, że zdecydowano się na zrobienie sequela.
W „dwójce” zmieniamy płeć – będziemy poruszać się w hm... skórze kobiety robota – ale nie otoczkę. SteamWorld Dig 2 to nadal steampunkowo-westernowe klimaty prezentowane w zabawnej i bardzo przyjemnej dla oka, plastycznej, kreskówkowej formie.
Zasady są bardzo proste. Kopiemy tunele, zbieramy skarby, a także wykonujemy zlecone przez spotykane postacie zadania. Kupujemy lub otrzymujemy coraz lepsze przedmioty, które pozwalają zwalczać innych mieszkańców podziemi i kopać jeszcze głębiej i dalej. Przednia zabawa gwarantowana na długie godziny, a jakby komuś było jeszcze mało tej charakterystycznej stylistyki, odsyłamy do nieco starszej gry tego samego studia, zatytułowanej SteamWorld Heist – dwuwymiarowego turowego „taktyka” w konwencji XCOM-a.
Thimbleweed Park
- Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Android, iOS
- Producent: Terrible Toybox
- Gatunek: przygodowa / point-and-click
- Data premiery: 30 marca 2017
Rona Gilberta nie trzeba przedstawiać fanom tradycyjnych gier przygodowych point-and-click. Człowiek, który dał światu takie hity jak Maniac Mansion i The Secret of Monkey Island, próbował kilka lat temu wrócić do grona branżowych tuzów logiczno-zręcznościowym The Cave, co mu chyba nie do końca wyszło. Natomiast Thimbleweed Park to ze wszech miar udany powrót do klasycznej formuły.
Dlaczego zatem gra znalazła się w tym zestawieniu? Jest przecież pełna humoru, czasem całkowicie absurdalnego, przemyślanych i wciągających zagadek, posiada niezwykle sympatycznych bohaterów, a całość opatrzono fantastyczną grafiką utrzymaną w stylistyce pixel artu. Może dlatego, że dla wielu współczesnych graczy jest po prostu zbyt oldskulowa?
Jeżeli jednak nie przejmujecie się takimi drobnostkami jak oprawa graficzna, a chcielibyście sprawdzić, jak to drzewiej w grach bywało, opisywany tytuł będzie najlepszym, czego po współczesnych przygodówkach możecie się spodziewać. Thimbleweed Park to już dzisiaj żywa klasyka.