Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 kwietnia 2024, 10:00

Star Wars: Dark Forces – „coś więcej niż Doom”. 10 najlepszych gier 1995 roku

Spis treści

Star Wars: Dark Forces – „coś więcej niż Doom”

Data premiery: 15 lutego

Producent: LucasArts

Gatunek: strzelanina FPP

Platformy: PC, PlayStation

LucasArts dobrze wykorzystuje swoje prawa do motywów Gwiezdnych wojen. Najpierw pojawiły się doskonałe symulatory kosmiczne (X-Wing, TIE-Fighter), a teraz temat kontynuuje Dark Forces. […] Zapewne zastanawiasz się, czytelniku, dlaczego ta gra ma być lepsza od wspaniałego, morderczego, krwistego i genialnego Dooma. Dark Forces jest opracowane staranniej – od razu widać, że grafika jest dokładniejsza, ostrzejsza, przyjemniejsza i bardziej płynna. […] Niezbędną płynność gry uzyskuje się dopiero na lepszych komputerach (od 486DX/33). […] Dark Forces to coś więcej niż Doom – to nowy styl.

Recenzja gry Star Wars: Dark Forces, „Secret Service” nr 24, ocena 95/95/100 (grafika/dźwięk/miodność)

Cóż może być lepszego niż Doom? Doom 2? Mehh… Doom w świecie Gwiezdnych wojen! Moment wielkiego sukcesu raczkującego gatunku strzelanin FPP świetnie wykorzystali ludzie z LucasArts, zastępując brutalnego marine’a Kyle’em Katarnem – najemnikiem, któremu przyszło żyć w odległej galaktyce, w czasach panowania Imperium. Dark Forces odhaczało wszystkie punkty stanowiące cechy gry idealnej. Miało wciągającą rozgrywkę z Dooma przeniesioną do uniwersum Star Wars. Byli tu zakuci w białe zbroje szturmowcy, było mnóstwo strzelania z blastera, były efekty dźwiękowe i muzyka wprost z kinowego przeboju.

Dark Forces ulepszało ponadto mechaniki rozgrywki z Dooma. Można było się rozglądać w górę i w dół, a lokacje posiadały wielopiętrowe poziomy, które zwiedzało się i podziwiało w zachwycie. Wersje na PC i komputer Macintosh okazały się wielkimi przebojami. Jeśli coś krytykowano, to krótką kampanię i brak trybu multiplayer. Na dzień premiery LucasArts przygotowało rekordowe wtedy 300 tysięcy kopii i rzeczywiście – gra zadebiutowała od razu na pierwszym miejscu na liście sprzedaży. Jeśli ktoś nie miał okazji zagrać w tego reprezentanta klasyki w tamtym czasie, od niedawna może sięgnąć po remaster Dark Forces.

  1. Więcej o grze Star Wars: Dark Forces

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.