The Elder Scrolls Online: FAQ, porady The Elder Scrolls Online poradnik, solucja
Widok TPP, wymagania sprzętowe, gra offline, mikrotransakcje, abonament ESO Plus, komunikacja głosowa, Steam, misje fabularne, cenzura, crossplay, zapis gry, cykl całodobowy - porady, wskazówki, tipsy.
Ostatnia aktualizacja: 19 maja 2020
Niniejszy poradnik The Elder Scrolls Online - Podstawy gry pozwoli ci poznać wszystkie najważniejsze elementy rozgrywki oraz rozpocząć swoją przygodę z tą gigantyczną produkcją. Został on opracowany w głównej mierze z myślą o początkujących graczach, którzy po raz pierwszy chcą rozpocząć granie w The Elder Scrolls Online.
Na początkowych stronach znajdziesz przede wszystkim wskazówki pomocne w przystąpieniu do gry. Zamieściliśmy między informacje jak założyć konto w TESO, jaką wersję gry najlepiej zakupić, jak utworzyć pierwszą postać w oparciu o wbudowany kreator postaci, czy można grać w pojedynkę, czy w TESO gra się podobnie do Skyrim, jak szybko levelować, jak gromadzić złoto (septimy) oraz jak zaliczyć samouczek stanowiący mniej więcej pierwszą godzinę gry.
Na kolejnych stronach naszego poradnika znajdziesz przede wszystkim porady na start gdzie zamieściliśmy różnorakie podpowiedzi na temat najważniejszych mechanik gry czy mniej oczywistych rozwiązań. Możesz także między innymi dowiedzieć się więcej na temat staczania walk, skradania się, eksploracji świata gry, komunikowania się z graczami, zaliczania questów, kradzieży i kłopotów z prawem, dołączania do gildii, wspomagania się mikrotransakcjami, opłacania abonamentu ESO Plus czy rozwijania postaci.
Nasz poradnik TESO - Podstawy gry oferuje również rozdział FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Możesz dowiedzieć się między innymi ile czasu zajmuje przejście wszystkich dodatków, czy można mieć więcej niż jednego bohatera, jak korzystać z emotek, jak unikać popełniania częstych błędów, czy co wydarzy się po śmierci bohatera.
W ostatniej sekcji naszego poradnika znajdziesz dodatkowe strony na temat sterowania, wymagań sprzętowych TESO oraz zdobywania osiągnięć i trofeów.
- Widok TPP - czy w TESO można go ustawić?
- Miejsce na dysku - ile przestrzeni zajmuje gra?
- Gra offline - czy można?
- Mikrotransakcje - czy są w grze?
- Abonament ESO Plus - czy muszę opłacać?
- Komunikacja głosowa na konsolach - czy TESO posiada?
- Steam - czy kupię tam TESO na PC?
- Wymagania sprzętowe - czy są wysokie?
- Misje fabularne w TESO - czy są?
- Wyjście z gry - jak to zrobić?
- Cykl całodobowy - czy jest w TESO?
- Cenzura - jak wyłączyć?
- Zapisywanie postępu - jak działa?
- Crossplay - czy TESO zawiera tę opcję?
Widok TPP - czy w TESO można go ustawić?
Gra domyślnie proponje widok z perspektywy pierwszej osoby, ale możesz swobodnie przełączać się pomiędzy widokami FPP i TPP, zarówno podczas swobodnej eksploracji świata, jak i w trakcie staczania walk. Musisz w tym celu wcisnąć klawisz V (PC) lub dolny krzyżak na padzie (PS4 / Xbox One).
Miejsce na dysku - ile przestrzeni zajmuje gra?
Build gry The Elder Scrolls Online z początku maja 2020 roku zajmuje:
- Około 85GB w wersji na komputery osobiste.
- Około 67GB w wersji na konsole.
Gra oczywiście cały czas sukcesywnie rozrasta się w miarę dodawania nowych dużych rozszerzeń, które oferują zupełnie nowe krainy do zbadania.
Gra offline - czy można?
Nie, The Elder Scrolls Online jest produkcją z gatunku mmo i oznacza to, że musisz dysponować stałym dostępem do Internetu oraz być zalogowanym do serwerów gry. Rozgrywka zostanie przerwana jeśli stracisz połączenie z Internetem lub jeśli pojawi się jakiś błąd związany z prawidłowym działaniem serwera.
Mikrotransakcje - czy są w grze?
Tak, w grze są dostępne mikrotransakcje. Możesz kupować walutę Crowns za prawdziwe pieniądze i następnie wydawać pozyskane w ten sposób korony w sklepie Crown Store. Oferuje on m.in. możliwość kupowania nowych dodatków do gry, abonamentu ESO Plus, przedmiotów kosmetycznych, przedmiotów jednorazowego użytku, domów i mebli, wierzchowców czy nowych strojów. TESO nie jest jednocześnie produkcją typu P2W. Gra pozwala na dokonywanie postępów i pozyskiwanie lepszego sprzętu dzięki normalnej rozgrywce.
Abonament ESO Plus - czy muszę opłacać?
Nie, posiadanie wykupionej subskrypcji jest opcjonalne, choć wiąże się z licznymi zaletami i ułatwieniami rozgrywki. Możesz zakupić grę tylko raz i nie musisz uiszczać co miesiąc dodatkowej opłaty.
Abonament pozwala m.in. uzyskać dostęp do wszystkich rozszerzeń, zdobyć torbę z nielimitowaną pojemnością na składniki do craftingu, przyśpieszyć rozwój postaci, czy otrzymywać co miesiąc paczkę koron. Wszystkie cechy subskrypcji szczegółowo opisaliśmy na osobnej stronie Abonament ESO Plus.
Komunikacja głosowa na konsolach - czy TESO posiada?
Tak, The Elder Scrolls Online również na konsolach posiada komplet opcji komunikowania się z graczami. Możesz wprowadzać tekst (Text Chat) oraz używać komunikacji głosowej (Voice Chat).
Steam - czy kupię tam TESO na PC?
Tak, gra The Elder Scrolls Online sprzedawana jest nie tylko w oficjalnym sklepie firmy Bethesda, ale również m.in. na Steamie. Jej poszczególne wersje są sprzedawane w identycznych cenach i dostępne są też do zakupu wszystkie dodatki do gry (w tym również korony).
Wymagania sprzętowe - czy są wysokie?
Nie, The Elder Scrolls Online z powodzeniem możesz uruchomić nawet na starszym komputerze. Minimalne wymagania sprzętowe TESO to:
- System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit
- Procesor: Intel Core i3 540 lub AMD A6-3620
- Pamięć RAM: 3 GB
- Karta graficzna: NVidia GeForce 460 1GB lub AMD Radeon 6850 1 GB
- Wolne miejsce na twardym dysku: 85 GB
Uwaga - Do prowadzenia rozgrywki wymagane jest także stałe połączenie z Internetem.
Misje fabularne w TESO - czy są?
Tak, The Elder Scrolls Online pomimo bycia grą mmo kładzie duży nacisk na fabułę. Dostępnych jest wiele różnych odmian misji fabularnych - możesz m.in. zajmować się questami głównego wątku fabularnego czy zadaniami związanymi z głównymi regionami świata gry. Wszystkie dialogi z NPC-ami są w pełni udźwiękowione i odbywa się z nimi rozmowy, w których do wyboru są różne opcje zachowania. Same questy są dość zróżnicowane. Oprócz polowania na potwory i dostarczania wyznaczonych przedmiotów mogą też dotyczyć np. prowadzenia śledztw czy ochraniania ważnych postaci niezależnych.
W skrócie - zaliczanie questów w TESO może ci przypaść do gustu, jeśli przyjemność sprawiały ci zadania ze Skyrima czy Obliviona.
Wyjście z gry - jak to zrobić?
Twoje postępy w TESO są na bieżąco zapisywane przez grę, ale jeśli chcesz mieć pewność, że nic nie utracisz, to radzimy każdorazowo wylogowywać się z gry. Na samym dole menu opcji znajdziesz pozycję Log Out. Po jej wybraniu musisz zaczekać 10 sekund aż gra cię wyloguje. Możesz przez ten czas anulować swoją decyzję o wylogowaniu i kontynuować rozgrywkę.
Cykl całodobowy - czy jest w TESO?
Tak, możesz doświadczać zmieniających się pór dnia. W The Elder Scrolls Online zawarto też między innymi podstawowe zjawiska pogodowe np. w postaci opadów deszczu czy nadejścia burzy.
Cenzura - jak wyłączyć?
The Elder Scrolls Online z myślą o ochronie graczy cenzuruje domyślnie popularne przekleństwa, które mogą pojawiać się na ekranie czatu, w otrzymywanych wiadomościach, czy na ekranach gildii graczy. Jeśli chcesz wyłączyć cenzurę to w menu opcji przejdź do zakładki Social i wybierz ustawienie Off dla opcji Profanity Filter.
Zapisywanie postępu - jak działa?
W TESO gra automatycznie zapisuje wszystkie twoje postępy (co jakiś czas w prawym górnym rogu ekranu na krótką chwilę może pojawić się ikona zapisu). Nie możesz tworzyć manualnych ani ręcznych sejwów - warto o tym pamiętać szczególnie w kontekście łamania prawa i śmierci bohatera, gdyż nie możesz cofnąć złej decyzji czy nieudanego przebiegu bitwy. Stan twojej gry jest także zapisywany w momencie wylogowania się z aktualnej sesji.
Crossplay - czy TESO zawiera tę opcję?
Nie, w grze nie ma funkcji cross-play, tzn. nie można grać z osobami posiadającymi TESO na innych platformach sprzętowych. Dotyczy to również wersji konsolowych - przykładowo grając na PS4 nie możesz grać z osobami posiadającymi kopię na XONE. Nie jest natomiast wykluczone, że gra The Elder Cross Online może w przyszłości doczekać się dodania mechaniki crossplay.