ESO: Gildie graczy - jak dołączać? The Elder Scrolls Online poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 26 maja 2020
Ta strona poradnika wyjaśnia jak dołączać do gildii graczy Player Guilds w The Elder Scrolls Online. Dowiesz się gdzie znajduje się opcja przeglądania gildii graczy, jak dołączyć do jednej z istniejących gildii lub gdzie można stworzyć własną gildię. Oprócz tego informujemy o zwykłych gildiach, np. gildii wojowników czy gildii złodziei.
Gildie graczy
Tematem gildii graczy (Player Guilds) możesz zainteresować się w dowolnym momencie rozgrywki. Po wejściu do menu opcji musisz klikać kolejno na przyciskach Social i Guilds. Przejdziesz do ekranu gildii.
Na ekranie gildii dostępne są dwie główne opcje:
- Guild Finder - Jest to wyszukiwarka istniejących już gildii graczy. To zdecydowanie lepszy pomysł, jeśli jesteś początkującym graczem. Wiele gildii jest przyjaźnie nastawionych do nowych graczy i stara się pomagać nowicjuszom w poznawaniu gry i dokonywaniu postępów w TESO.
- Create New Guild - Możesz utworzyć własną gildię i następnie zacząć zapraszać do niej innych graczy.
Po wybraniu wyszukiwarki gildii możesz ustawić filtr pozwalający określić jakiego rodzaju gildii poszukujesz:
- Trading - Działalność gildii dotyczy handlu przedmiotami.
- Group PvE - Działalność gildii dotyczy aktywności PvE, czyli np. eksploracji świata gry, rozwiązywania zadań i walk z potworami.
- Roleplaying - Działalność gildii dotyczy odgrywania ról w grze.
- Social - Działalność gildii dotyczy elementów społecznościowych.
- PvP - Działalność gildii dotyczy rozgrywek PvP, czyli walk pomiędzy graczami.
- Questing - Działalność gildii dotyczy podejmowania się zadań (questów).
- Crafting - Działalność gildii dotyczy wytwarzania przedmiotów w oparciu o crafting.
Oczywiście wiele gildii graczy posiada wybrane różne specjalizacje (lub nawet wszystkie). Nie jest tak, że po ustawieniu kryteriów wyszukiwania gra wynajdzie wyłącznie te gildie, które np. specjalizują się tylko w temacie craftingu i nie są zainteresowane innymi aktywnościami.
Przy wynajdywaniu gildii nie jest brany pod uwagę sojusz, który wybrałeś w momencie tworzenia nowej postaci, tzn. nie musisz wybierać pomiędzy gildiami z tego samego sojuszu. Wyświetlane są wszystkie gildie. Dana gildia może natomiast zdecydować się na dołączenie do kampanii i w tym przypadku w walkach będą mogli brać udział tylko ci gracze, którzy posiadają postacie z konkretnego sojuszu.
Na ekranie wyszukiwarki pojawi się lista gildii pasujących do wybranej wcześniej kategorii aktywności (np. Questing w przykładzie z naszego obrazka). Zwróć tu uwagę na kilka rzeczy:
- Minimum level - Gildia może być dostępna tylko dla osób, które osiągnęły określony poziom doświadczenia.
- Active members - To informacje o aktualnej liczbie członków gildii. W zależności od własnych preferencji możesz dążyć np. do dołączania do wielkich gildii mających kilkuset członków lub do małych kilkunastoosobowych gildii, których członkowie są bardziej zgraną grupą.
- Playtime - Są to ustawione przez założyciela gildii orientacyjne godziny jej aktywności. Nie jest oczywiście tak, że gildia funkcjonuje tylko w przedstawionym przedziale czasowym.
Po wybraniu jakiejś gildii możesz przejść do menu wysyłania swojego zgłoszenia. Możesz do niego dołączyć jakąś wiadomość tekstową żeby zwiększyć swoje szanse pomyślnej rekrutacji.
UWAGA - Obowiązują ważne ograniczenia w temacie bycia członkiem gildii graczy:
- Możesz mieć w danym momencie wysłanych maksymalnie 5 zgłoszeń o przyłączenie do gildii. Po zapełnieniu tego limitu nie będziesz mógł podsyłać próśb o rekrutację do kolejnych gildii. Wysłane już zgłoszenia możesz w razie potrzeby kasować z poziomu menu Active Applications.
- Możesz w danym momencie być członkiem maksymalnie 5 różnych gildii. Po osiągnięciu limitu członkonstw nie będziesz mógł zostać przyłączony do kolejnej gildii, nawet jeśli wysłałeś dodatkowe zgłoszenie.
- Możesz założyć tylko jedną własną gildię, tzn. możesz stać na czele tylko jednej gildii.
Po wysłaniu zgłoszenia musisz zaczekać na otrzymanie odpowiedzi od gildii. Jeśli będzie ona pozytywna, to od razu do niej dołączysz.
Dodatkowa uwaga: Do gildii przyłączane jest twoje konto, nie jedynie twoja aktualna postać. Jeśli zmienisz swojego bohatera na innego spośród aktualnie utworzonych, to nadal będziesz członkiem tych samych gildii graczy.
Na ekranie głównym gildii możesz znaleźć m.in. wiadomość od jej założyciela czy informacje o jej cechach (np. czy posiada bank Guild Bank albo sklep Guild Store).
Korzystając z okazji warto też zajrzeć do dwóch ważnych zakładek:
- Roster - Jest to lista członków gildii. Możesz dowiedzieć się kto jest online (po zaznaczeniu jakiejś osoby możesz m.in. zaprosić ją do grupy - Invite to Group - czy teleportować się do jej bohatera - Travel to Player), jakie sojusze reprezentują, jakie mają wybrane klasy postaci, na jakich są poziomach doświadczenia itp.
- Ranks - Możesz sprawdzić jak działa system rang w danej gildii. Członkowie o różnych rangach będą mieli dostęp do różnych funkcji w obrębie gildii. Przykładowo dostęp do banku gildii może być zablokowany dla członków z niższych rang. Wszystko to jest uzależnione od ustawień wybranych przez założyciela gildii.
Inne gildie
W świecie TESO funkcjonują także gildie zarządzane przez NPC-ów i większość z nich powinna ci być dobrze znana z poprzednich części serii The Elder Scrolls (np. ze Skyrima czy Obliviona). Najważniejsze z nich to:
- Fighters Guild - to gildia wojowników.
- Mages Guild - to gildia magów.
- Undaunted - to gildia skupiająca podróżników walczących w lochach z potworami.
- Thieves Guild - to gildia złodziei - uwaga: do uzyskania dostępu do tej gildii musisz mieć odblokowane DLC Thieves Guild.
- Dark Brotherhood - to Mroczne Bractwo - uwaga: do uzyskania dostępu do tego ugrupowania musisz mieć odblokowane DLC Dark Brotherhood.
- Psijic Order - to zakon z regionu Summerset - uwaga: do uzyskania dostępu do tego ugrupowania musisz mieć odblokowane DLC Summerset.
Do interesującej cię gildii najłatwiej możesz dołączyć odwiedzając jedno z dużych miast. Możesz zajrzeć do siedziby gildii lub odebrać powiązany z nią quest.
W zależności od gildii możesz zostać przyjęty od razu po odbyciu wstępnej rozmowy z jednym z jej członków lub dopiero po zaliczeniu jakiegoś powiązanego z nią questu. Od tej pory będziesz mógł wykonywać questy dla danej gildii oraz odbierać bonusy (np. nowe zdolności) wynikające z awansowania w jej szeregach.