ESO: Porady na start The Elder Scrolls Online poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 26 maja 2020
Na tej stronie poradnika znajdziesz porady na start do gry The Elder Scrolls Online. Nasz poradnik początkującego gracza w TESO porusza szereg ważnych tematów związanych z podstawowymi mechanikami rozgrywki i unikalnymi rozwiązaniami. Zapoznanie się z naszymi poradami powinno ci ułatwić rozpoczęcie gry i spędzenie z nią kilku pierwszych godzin bez stresujących czy niezrozumiałych sytuacji.
- Dobrze przemyśl wszystkie decyzje w kreatorze postaci - nie można ich łatwo cofnąć
- Musisz umiejętnie zarządzać inwentarzem, by go szybko nie zapełnić
- Umieszczaj jak najwięcej aktywnych umiejętności na pasku szybkiego wyboru
- Korzystaj ze zwojów przyśpieszających zdobywanie xp
- Warto podejmować się jak największej liczby questów
- Postaraj się zalogować do gry co najmniej raz dziennie
- Nie musisz za wszelką cenę odnajdywać innych graczy do wspólnej zabawy
- Postaraj się dołączyć do co najmniej jednej gildii graczy
- Dobrze jest mieć zawsze w zapasie trochę klejnotów duszy (Soul Gems)
- Obserwuj dokładnie pasek zdrowia bohatera
- Na bieżąco naprawiaj swój sprzęt
- W TESO łatwo można popaść w konflikt z prawem
- Nie musisz pozostawać w regionie, w którym zakończył się prolog
- Docieraj do Wayshrines, by nie płacić za szybką podróż
- Zacznij używać wierzchowca po awansowaniu na 10 poziom
- Zainwestuj w subskrypcję ESO Plus, jeśli planujesz spędzać więcej czasu z grą
- Wykonaj quest Room to Spare, by łatwo pozyskać pierwsze miejsce zamieszkania
Dobrze przemyśl wszystkie decyzje w kreatorze postaci - nie można ich łatwo cofnąć
Podczas tworzenia nowej postaci musisz podjąć szereg ważnych decyzji na jej temat. Radzimy dokładnie czytać opisy zaznaczanych pozycji oraz zastanawiać się nad wszystkimi wyborami odnośnie wyboru i roli bohatera, gdyż po zamknięciu kreatora nie będziesz mógł w łatwy sposób nanieść zmian. Oto główna lista ograniczeń:
- Gra nie pozwala zmienić klasy bohatera. Jeśli wybrana wcześniej klasa nie sprawia ci satysfakcji, to musisz utworzyć nową postać.
- Za zmianę wyglądu, imienia lub rasy postaci trzeba zapłacić koronami. W sklepie Crown Store musisz konkretnie odwiedzić zakładkę Upgrades i zakupić odpowiedniego tokena (każdy token jest przedmiotem jednorazowego użytku).
- Za ponowne rozdysponowanie punktów umiejętności i atrybutów trzeba zapłacić monetami. Musisz w tym celu odwiedzić jedną z lokacji z kapliczkami (Shrines) - znajdują się one w dużych miastach. Im więcej skill points lub attribute points trzeba zresetować, tym więcej będziesz musiał zapłacić.
Więcej informacji możesz znaleźć w osobnym rozdziale Kreator postaci - najlepszy pierwszy bohater.
Musisz umiejętnie zarządzać inwentarzem, by go szybko nie zapełnić
Inwentarz bohatera w TESO ma domyślnie ograniczoną pojemność - jest to zaledwie 60 slotów i bardzo łatwo można osiągnąć ten limit nawet pomimo faktu, że identyczne przedmioty jednorazowego użytku są grupowane w pojedynczych slotach. Z problemem przepełnionego inwentarza możesz radzić sobie na różne sposoby:
- Sprzedawać niepotrzebne przedmioty.
- Rozmontowywać niepotrzebne przedmioty - Możesz tego dokonywać przy ogólnodostępnych stanowiskach do craftingu.
- Niszczyć niepotrzebne przedmioty - Powinna to być ostateczność, gdyż nic na takiej operacji nie zyskasz.
- Odkładać niepotrzebne przedmioty na później - Możesz w tym celu odwiedzić bank lub umieścić skrzynię na przedmioty w jednym ze swoich domostw.
- Zwiększać pojemność inwentarza - Można tego dokonywać dzięki torbom Bag Space Upgrade i każda z nich dodaje 10 slotów. Pierwszą torbę otrzymasz za darmo po awansie na poziom 12. Inne torby możesz kupować u handlarzy Bag Merchant.
- Opłacić abonament ESO Plus - Dodaje on przede wszystkim torbę Craft Bag z nielimitowaną pojemnością na składniki do craftingu. Oprócz tego zwiększa się pojemność skrytek w bankach.
Po dokładniejsze wskazówki zajrzyj na osobną stronę Inwentarz bohatera - jak powiększyć?.
Umieszczaj jak najwięcej aktywnych umiejętności na pasku szybkiego wyboru
W TESO należy umieszczać aktywne umiejętności na pasku szybkiego wyboru. Postaraj się żeby na pasku znalazło się jak najwięcej zdolności. Będziesz mógł dzięki temu korzystać z nich w trakcie walk, ale równie istotne jest to, że będą się one mogły w ten sposób rozwijać i będą zwiększały się powiązane z nimi kategorie umiejętności. Po osiągnięciu limitu aktywnych umiejętności musisz zacząć podmieniać wybrane stare na nowe, które jeszcze bardziej ci się przydadzą.
Nie musisz na szczęście w podobny sposób zachowywać się w stosunku do pasywnych umiejętności. One są przez cały czas aktywne i nie trzeba ich umieszczać w żadnych slotach po to żeby mogły zadziałać powiązane z nimi bonusy do statystyk.
Korzystaj ze zwojów przyśpieszających zdobywanie xp
ESO kładzie duży nacisk na levelowanie swojej postaci. Staje się ona dzięki temu nie tylko silniejsza, ale awans na każdy kolejny poziom (aż do pięćdziesiątego) wiąże się też z jakimś prezentem i mogą to być unikalne skarby, takie jak np. pierwszy wierzchowiec (nagroda za awans na poziom 10) czy wysokiej jakości element pancerza do wyboru spośród kilku zaprezentowanych.
W zdobywaniu kolejnych poziomów bardzo pomocne są zwoje Experience Scroll - każdy z nich pozwala zdobywać od 50% do 150% więcej xp za wykonywanie tych samych czynności. Każdy zużyty zwój pozostaje aktywny przez 1-2 godziny - staraj się zawsze wykorzystać tę okazję do tego żeby zgromadzić jak najwięcej punktów doświadczenia. Zwoje możesz pozyskiwać na kilka różnych sposobów, m.in. z dziennych nagród czy lootu odnajdywanego w świecie gry. Alternatywnie możesz też kupować je w sklepie Crown Store.
Więcej porad o gromadzeniu punktów doświadczenia znajdziesz w rozdziale XP - jak szybciej levelować?.
Warto podejmować się jak największej liczby questów
Szanse na podejmowania się nowych questów pojawiają się niemal na każdym kroku. Zleceniodawcy questów są oznaczani przez grę specjalnymi ikonami nad ich główami. Możesz ponadto m.in. zajmować się większymi liniami fabularnymi dla poszczególnych regionów świata czy drobnymi zadaniami z notatek odnajdywanych na tablicach ogłoszeniowych.
Główną motywacją do wykonywania questów jest możliwość zdobywania dużych ilości xp, aczkolwiek dzięki przystępowaniu do zadań możesz też m.in. zdobywać różnorakie wartościowe nagrody czy polepszać swoje relacje z gildiami zamieszkującymi krainę. Pamiętaj jednak o tym żeby na bieżąco zajmować się wszystkimi odbieranymi questami. W danym momencie w dzienniku bohatera może zajmować się maksymalnie 25 z nich i po osiągnięciu limitu nie będziesz mógł rozpoczynać kolejnych zadań.
Postaraj się zalogować do gry co najmniej raz dziennie
The Elder Scrolls Online nagradza za zalogowanie się do gry każdego kolejnego dnia - dostępne są mianowicie dzienne nagrody (Daily Rewards), które resetują się co 24 godziny. W miarę możliwości włączaj grę i loguj się do serwerów co najmniej raz dziennie żeby nie przegapić żadnej nagrody. Po uruchomieniu gry przejdź do menu opcji i wybierz zakładkę Notifications. Znajdziesz tam link do otwarcia okna dziennych nagród.
Dzienne nagrody są bardzo zróżnicowane - mogą to być m.in. przedmioty jednorazowego użytku (silne mikstury, zwoje gwarantujące bonusowe xp i inne), meble, pety, czy złoto (nawet 10000 septimów). Dużą zaletą dziennych nagród jest to, że nie musisz ich za wszelką cenę wykorzystywać w trakcie dalszych podróży. Jeśli jakaś nagroda nie jest ci w ogóle potrzebna, to możesz ją sprzedać i dzięki temu wzbogacić się.
Nie musisz za wszelką cenę odnajdywać innych graczy do wspólnej zabawy
TESO pomimo bycia grą online nie zmusza do przemierzania rozległego świata w grupie wraz z innymi żywymi graczami. Większość questów i aktywności możesz z powodzeniem zaliczać w pojedynkę. Z racji tego, że w grze obecny jest level scaling nie musisz obawiać się ogromnych problemów z zaliczaniem niektórych questów czy z pokonywaniem potworów napotkanych w trakcie zwykłej eksploracji.
Dołączanie do innych graczy jest mimo wszystko optymalnym wyborem - zaliczanie lochów stanie się prostsze, a dzięki zróżnicowaniu ról w obrębie drużyny gracze będą mogli wzajemnie się uzupełniać i pomagać sobie jeśli np. zajdzie konieczność wyleczenia czy wskrzeszenia towarzysza. W The Elder Scrolls Online dostępny jest też wariant PvP - możesz walczyć z innymi graczami na arenach, przy czym na taki krok najlepiej zdecydować się dopiero po dostatecznym poznaniu podstaw gry i wyposażeniu swojej postaci w lepsze bronie i umiejętności.
Jeśli szukasz więcej informacji o rozgrywce solowej, to przejdź do strony Gra w pojedynkę - czy muszę mieć znajomych? w naszym poradniku.
Postaraj się dołączyć do co najmniej jednej gildii graczy
W TESO możesz dołączyć do jednej z istniejących gildii graczy lub stworzyć własną gildię, przy czym będąc początkującym graczem zdecydowanie lepszym pomysłem jest ten pierwszy wariant. Wiele gildii jest bardzo przyjaźnie nastawionych w stosunku do osób rozpoczynających swoją przygodę z grą - możesz liczyć na pomoc w awansowaniu na wyższe poziomy doświadczenia i być może również na lepszy sprzęt pomagający w dokonywaniu postępów w grze.
Dołączenie do gildii ułatwa także planowanie wspólnych podróży z innymi graczami. Możesz formować grupy wraz z innymi członkami gildii zamiast być zmuszanym do wchodzenia w interakcje z losowymi graczami.
Temat gildii dokładniej omówiliśmy w rozdziale Gildie graczy - jak dołączać?.
Dobrze jest mieć zawsze w zapasie trochę klejnotów duszy (Soul Gems)
W TESO możesz zdobywać puste klejnoty duszy i zapełniać je duszami pokonywanych przeciwników. Pusty klejnot możesz pozyskać na różne sposoby, np. znaleźć w świecie gry, zdobyć z dziennych nagród, czy otrzymać w nagrodzie za ukończenie questu. Początkowo nie ma on jeszcze żadnego zastosowania, gdyż musisz użyć aktywnej umiejętności Soul Trap do uwięzienia w nim duszy mocno osłabionego przeciwnika.
Głównym zastosowaniem "pełnych" klejnotów jest oferowanie opcji natychmiastowego wskrzeszenia bohatera po jego śmierci. Nie musisz dzięki temu powracać do ostatniej lokacji Wayshrine i powtarzać podróży do miejsca, w którym pierwotnie zginąłeś. Warto mieć zawsze w zapasie co najmniej jeden gotowy do zużycia klejnot.
Zajrzyj też na stronę Śmierć w grze - jakie są jej skutki? żeby dowiedzieć się m.in. o sposobie zużycia klejnotu duszy.
Obserwuj dokładnie pasek zdrowia bohatera
Pomimo dostosowywania poziomów doświadczenia przeciwników do aktualnego poziomu doświadczenia gracza w TESO można mimo wszystko dość łatwo zginąć. Może się tak stać jeśli np. natrafisz na potwora obdarzonego potężnymi umiejętnościami czy zostaniesz otoczony przez grupę przeciwników. Na bieżąco obserwuj czerwony pasek zdrowia bohatera u dołu ekranu i szybko reaguj, gdy znajdzie się on na niskim poziomie.
Dobrze jest mieć w pogotowiu zaklęcia lecznicze lub mikstury, które możesz umieszczać w rozwijanym menu przedmiotów jednorazowego użytku. Jedną z tych rzeczy możesz ustawić jako aktywną i dzięki temu zużywać pojedynczym wciśnięciem przycisku. Jeśli myślisz, że leczenie niewiele pomoże, to rozważ rzucenie się do ucieczki.
Warto zaznaczyć, że zdrowie bohatera może samoczynnie odnawiać się pomiędzy walkami. Jest to jednak możliwe tylko jeśli nie będzie on w danym momencie przez nikogo atakowany.
Na bieżąco naprawiaj swój sprzęt
Elementy wyposażenia bohatera w TESO łatwo podlegają zużyciu w wyniku otrzymywania obrażeń od przeciwników oraz każdorazowo po tym jak doprowadzisz do zgonu sterowanej postaci. Najprostszym sposobem naprawienia sprzętu jest zapłacenie za usługę NPC-owi (może to być np. zbrojmistrz). Koszt naprawy zależy od stopnia uszkodzeń i poziomu rzadkości sprzętu. Na początkowym poziomach doświadczenia nie będą to kosmiczne wartości.
Innym dobrym sposobem naprawiania sprzętu jest używanie zestawów naprawczych - Repair Kit. Możesz je odnajdywać w świecie gry, kupować od handlarzy, zdobywać dzięki dziennym nagrodom, czy otrzymywać dzięki niektórym awansom na wyższe poziomy doświadczenia. Przy planowaniu użycia zestawu naprawczego wybieraj zawsze rzadsze przedmioty z inwentarza. Postaraj się też nie marnować zestawów naprawczych na lekko uszkodzony sprzęt - każdy zestaw naprawczy przepada po tym jak zostanie użyty.
W TESO łatwo można popaść w konflikt z prawem
W The Elder Scrolls Online postacie niezależne nie są jedynie tłem dla wydarzeń, w których biorą udział bohaterowie sterowani przez żywych graczy. Popełnianie przestępstw w świecie gry może spotkać się z karą. Nie oznacza to, że musisz całkowicie unikać łamania prawa. Jeśli jednak chcesz obrać drogę "złoczyńcy", to musisz robić to z głową, tzn. nie dając się złapać na wykonywaniu jakiejś zakazanej czynności.
Jeśli chcesz ukraść jakiś przedmiot, włamać się do jakiegoś pojemnika, czy dokonać kradzieży kieszonkowej, to koniecznie wykonuj tego typu czynności z ukrycia. W przypadku kradzieży kieszonkowej dodatkowo obserwuj procentowy wskaźnik szansy powodzenia - dąż do tego żeby był jak najwyższy (np. 50% lub więcej). Całkowicie staraj się unikać atakowania bezbronnych NPC-ów, gdyż tego typu akcje są traktowane jako poważne przestępstwa.
Każde przestępstwo "przypisane" do twojej postaci oznacza zwiększenie paska "pościgu" (Heat) i wysokości nagrody za złapanie (Bounty). W przypadku zatrzymania przez strażnika możesz zapłacić karę (i oddać przedmioty z kradzieży) lub rzucić się do ucieczki. Nie próbuj natomiast atakować strażników, bo nie mogą zginąć. Alternatywnie możesz trzymać się z dala od skupisk ludzi aż pościg samoczynnie zakończy się.
Cały mechanizm konieczności przestrzegania obowiązującego prawa dokładnie omówiliśmy na stronie Justice System - przestępstwa i system kar.
Nie musisz pozostawać w regionie, w którym zakończył się prolog
Quest prologu w TESO może różnić się w zależności od posiadanej wersji gry, aczkolwiek niezaleznie od rodzaju rozegranego zadania po ukończeniu go zostaniesz przeniesiony do jednego z głównych regionów Tamriel. Przykładowo w przypadku posiadania standardowej wersji gry z 2020 roku po zaliczeniu pierwszego questu znajdziesz się na wyspie Vvanderfell.
Bardzo cenną informacją jest to, że nie musisz pozostawać w pierwszym regionie świata - możesz swobodnie podróżować po całym świecie gry, tzn. po tych krainach, do których masz dostęp w posiadanej wersji gry (kolejne krainy możesz odblokować kupując DLC lub opłacając abonament ESO Plus). Jeśli z jakichś powodów dany region świata nie przypadł ci do gustu, to w każdej chwili możesz wyruszyć do innego. Żaden z głównych regionów nie wymaga też grania wysokopoziomową postacią - poziom wyzwania automatycznie dostosuje się do aktualnego poziomu twojego bohatera. Większym wyjątkiem od tej reguły są wyzwania grupowe w postaci publicznych lochów, ale możesz je bezproblemowo ignorować podczas swobodnej eksploracji świata i wykonywania questów.
Docieraj do Wayshrines, by nie płacić za szybką podróż
The Elder Scrolls Online zawiera mechanizm szybkiej podróży, ale jest ona darmowa tylko pod pewnymi warunkami - musisz mianowicie dotrzeć osobiście do jednej z odkrytych kapliczek Wayshrines i dopiero po wejściu w interakcję z nią wybrać cel podróży. TESO pozwala też na fast travel z dowolnego miejsca w świecie gry, ale w tym przypadku trzeba już uiścić opłatę. Nie warto marnować pieniędzy, zwłaszcza że po zdobyciu pierwszego wierzchowca będziesz mógł szybciej docierać do Wayshrines.
Warto zaznaczyć, że używanie kapliczek nie jest jedyną dostępną formą podróży. Możesz też polegać m.in. na podróżach statkami czy z wykorzystaniem stworzeń Silt Striders. Nie są to jednak aż tak wygodne metody z uwagi na ograniczony wybór celów podróży. Mogą ci one jednak mimo wszystko pomagać w docieraniu do zupełnie nowych regionów, w których nie odkryłeś jeszcze żadnych Wayshrines.
Po więcej informacji odwiedź rozdział Szybka podróż - jak działa? w naszym poradniku.
Zacznij używać wierzchowca po awansowaniu na 10 poziom
Domyślnie nie możesz używać wierzchowca (Mount) od samego początku gry. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pozyskałeś wierzchowca dzięki dysponowaniu stosownym dodatkiem DLC lub zakupiłeś go z poziomu sklepu Crown Store.
Gra za darmo podaruje ci pierwszego konia po awansowaniu na 10 poziom doświadczenia i warto od razu zacząć z niego korzystać. Główną zaletą wierzchowca jest skrócenie czasu podróży. Możesz też odwiedzać stajnie i kupować lekcje jazdy konnej - pozwalają one zwiększać szybkość przemieszczania się wierzchowca i jego wytrzymałość, a także powiększać inwentarz (1 opłacona lekcja = 1 dodatkowy slot inwentarza). Gra niestety nie pozwala ci wykonywać ataków nie schodząc z grzbietu konia. Co więcej ataki przeciwników mogą doprowadzić do spadnięcia z wierzchowca - warto wcześniej "dobrowolnie" zejść z konia.
Temat odblokowania i używania wierzchowca kompleksowo opisaliśmy na stronie Własny koń - jak zdobyć?.
Zainwestuj w subskrypcję ESO Plus, jeśli planujesz spędzać więcej czasu z grą
The Elder Scrolls Online nie wymaga posiadania wykupionej subskrypcji ESO Plus do prowadzenia gry, ale może ona znacząco ułatwiać rozgrywkę. Jeżeli grasz okazjonalnie, mniej zobowiązująco i nie spędzasz z grą bardzo dużej ilości czasu, to będziesz mógł awansować i czerpać przyjemność z rozgrywki bez konieczności opłacania abonamentu.
Jeśli masz w planach regularne powracanie do rozgrywki i rozwijanie silnej postaci, to płatna subskrypcja będzie bardzo pomocna. ESO Plus gwarantuje przede wszystkim dostep do wszystkich dużych dodatków DLC, dzięki czemu będziesz mógł zbadać każdą krainę. Subskrypcja wyraźnia pomaga też w postępach - możesz m.in. korzystać z torby Craft Bag na materiały do craftingu (ma ona nielimitowaną pojemność), szybciej zdobywać xp, składować więcej przedmiotów w banku, czy otrzymywać co miesiąc korony na zakup rzeczy ze sklepu.
Zalety posiadania opłaconego abonamentu zestawiliśmy w rozdziale Abonament ESO Plus.
Wykonaj quest Room to Spare, by łatwo pozyskać pierwsze miejsce zamieszkania
W TESO bohater może mieć liczne domy i mieszkania, przy czym prawie wszystkie wymagają uiszczenia opłaty - domy możesz kupować za złoto (Septimy) lub za korony (Crowns), czyli za specjalną walutę pozyskiwaną za prawdziwe pieniądze.
Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegoś pierwszego domu warto za darmo odebrać pokój mieszkalny w jednej z gospód w świecie gry. Możesz w tym celu zainteresować się pobocznym questem Room to Spare, który można rozpocząć w Alinor (region Summerset), Daggerfall (region Glenumbra), Ebonheart (region Stonefalls), Rimmen (region Eslweyr), Vivec City (region Vvanderfell) lub Vulkhel Guard (region Auridon). W ramach tego questu spotkaj się z Felande Demarie, które przekaże ci klucze do pokoju w gospodzie. Pomimo wynajmowania pokoju będzie on traktowany jako własność bohatera - możesz kupować meble i urządzać pokój, czy też np. umieszczać w nim skrzynie na przedmioty. Gra pozwala też za darmo teleportować się (fast travel) do każdego z posiadanych domów.
Więcej informacji o posiadaniu domostwa znajdziesz na stronie Własny dom - jak kupić?.