Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Prey - poradnik do gry

Prey - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady ogólne do Prey Poradnik Prey

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2019

Poniżej zamieściliśmy różnorakie porady, które mogą ci pomóc w rozpoczęciu przygody z grą Prey. Wiedza ta może przydać ci się szczególnie w początkowych godzinach rozgrywki kiedy to nie wszystkie mechanizmy rządzące grą mogą być jeszcze być dla Ciebie w pełni zrozumiałe. Bardziej szczegółowe porady związane z walką, eksploracją czy craftingiem znajdują się na kolejnych stronach tego rozdziału.

1. Rozpoczynając grę po raz pierwszy najlepiej jest zdecydować się na normalny poziom trudności. Gwarantuje on "wystarczający" poziom wyzwania, zwłaszcza że napotykani w trakcie gry obcy często zachowują się inaczej niż potwory w innych tytułach z gatunku gier akcji. Siłą rzeczy wymuszają oni obranie specyficznej taktyki działania w rozpoznawaniu ich oraz w walkach z nimi. Grając na wysokim poziomie trudności musisz o wiele bardziej się pilnować i poświęcać większą ilość czasu na eksplorację otoczenia celem odnajdywania zapasów lub odnajdywania alternatywnych ścieżek, które mogłyby pozwolić na ominięcie silnych wrogów lub przygotowanie zasadzki na nich. Gra na poziomie trudności koszmar (Nightmare) to już bardzo duże wyzwanie, gdyż nawet kilka udanych ataków zwykłego Mimica może doprowadzić do szybkiej śmierci sterowanej postaci. To ciekawy wybór tylko jeśli szukasz ostatecznego wyzwania i doskonale poznałeś już zasady gry oraz stację, na której toczy się jej akcja.

2. Wybór poziomu trudności nie jest ostateczny i możesz go do woli zmieniać jeśli np. jakaś potyczka okaże się dla Ciebie nie do przejścia. Za dynamicznym modyfikowaniem poziomu trudności przemawia zresztą to, że żadne z osiągnięć gry nie jest z nim powiązane. Nie zablokujesz sobie w rezultacie dostępu do któregoś z trofeów.

3. Prey do sklasyfikowania jest przede wszystkim jako gra akcji, aczkolwiek nie jest to tytuł, w którym wskazany jest działanie w pośpiechu. Wkraczanie do nowych obszarów bez przygotowania i nawet minimalnego rekonesansu może doprowadzić do tego, że zostaniesz nagle otoczony np. przez grupę Mimiców i pokonanie ich w bezpośredniej walce okaże się o wiele trudniejsze. Staranna eksploracja kolejnych obszarów stacji może ci ponadto zagwarantować dostęp do wartościowych zapasów czy przedmiotów pomocnych w docieraniu w trudno dostępne miejsca, np. do pomieszczeń wymagających dysponowania odpowiednią kartą dostępu.

4. Postaraj się dość szybko wejść w posiadanie podstawowych broni (działko LEPIK, strzelba, pistolet) oraz podstawowych umiejętności ludzkich (zakładając, że nie prowadzisz gry pod kątem jej ukończenia bez korzystania ze zdolności). Znacząco ułatwi ci to nie tylko eliminację przeciwników, ale również samą eksplorację, gdyż uzyskanie dostępu do wielu pilniej strzeżonych obszarów wymaga użycia właśnie wybranych umiejętności (np. zdolności hakowania czy przesuwania ciężkich przedmiotów). Sugestie odnośnie kolejności odblokowywania umiejętności znajdują się w rozdziale "Rozwój postaci".

5. Dobrym pomysłem jest ograniczenie podróży pomiędzy osobnymi lokacjami stacji (tymi przedzielonymi ekranami ładowania) do minimum. Przemawia za tym to, że wrogowie mogą niestety "odradzać się" po tym jak ponownie zawitasz do tej samej lokacji po dłuższej przerwie lub po zaliczeniu w międzyczasie kilku zadań. Jest to szczególnie uciążliwe na wyższych poziomów trudności, gdyż dodatkowe walki wymuszają pozyskiwanie dodatkowej amunicji i zwiększają ryzyko znalezienia się bez wystarczającej ilości medykamentów.

6. Podobnie jak w grach z serii Dishonored w niektórych lokacjach gry możesz odnaleźć rozwieszone na ścianach mapy pomocne w rozeznaniu się po okolicy. "Nowością" jest jednak obecność pełnoprawnej mapy, którą możesz wywołać w dowolnym momencie gry. Staraj się jak najczęściej na nią zerkać, gdyż zaznaczone są na niej najważniejsze lokacje (główne pomieszczenia, przejścia między lokacjami, szyby grawitacyjne) oraz urządzenia (moduły recyklingowe, fabrykatory i inne). Co więcej, mapa na bieżąco jest aktualizowana i możesz dzięki temu łatwo ustalić jakie miejsca już odwiedziłeś, a gdzie jeszcze nie zajrzałeś. Uwaga - Pełne mapy najbliższej okolicy możesz ściągać ze stanowisk komputerowych znajdujących się m.in. w pomieszczeniach ochrony.

7. Nie wszystkie istoty i urządzenia jakie napotkasz są domyślnie wrogo nastawione do głównego bohatera. Z niektórymi postaciami niezależnymi możesz odbywać rozmowy oraz pomagać im. To samo tyczy się systemów bezpieczeństwa stacji takich jak wieżyczki, które domyślnie atakują jedynie obcych. Musisz jednak wiedzieć, że decyzje podejmowane w trakcie gry mogą wpływać na reakcje z otoczenia. Przykładowo odblokowanie zbyt wielu mocy obcych może sprawić, że niektóre wieżyczki zaczną traktować sterowaną postać jak wroga i rozpoczynać ostrzał bez jakiegokolwiek ostrzeżenia.

8. Zaglądaj często do dziennika, w którym oprócz zadań głównego wątku fabularnego mogą się też pojawiać mniejsze opcjonalne zlecenia. Możesz w każdej chwili ustawić wybrane przez siebie zadanie jako aktywne, dzięki czemu łatwiej będzie ci dotrzeć do lokacji, które powiązane są z jego rozwiązaniem. W grze Prey nie zdobywa się punktów doświadczenia, aczkolwiek dzięki zaliczaniu misji mozesz zyskać nowych sojuszników, odblokować nowe trofea czy dotrzeć do skrytek z wyjątkowo cennymi zapasami.