Eksploracja w Prey | Podstawy rozgrywki Poradnik Prey
Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2019
Na stronie znajdują się różnorakie podpowiedzi odnośnie eksploracji stacji Talos I w grze Prey. Zamieszczone wskazówki pozwolą ci dowiedzieć się m.in. na jakich zasadach możesz podróżować po głównych obszarach stacji czy jakie profity gwarantuje dokładne badanie okolicy.
- Podstawowe informacje na temat eksploracji
- Odnajdywanie haseł i kart dostępu
- Umiejętności przydatne podczas eksploracji
- Zagrożenia środowiskowe
- Skradanie się
Podstawowe informacje na temat eksploracji
Świat gry w Prey zbudowany jest w dość specyficzny sposób, a to dlatego, że możesz go badać z większą swobodą niż w np. w tytułach z serii Dishonored. Najważniejszą informacją jest to, że do wielu obszarów stacji możesz powracać w dalszej części gry, a to dlatego, że wszystkie główne lokacje są ze sobą połączone i gra nie blokuje do nich dostępu po tym jak je po raz pierwszy odwiedzisz. Obowiązują oczywiście pewne ograniczenia i do wielu lokacji związanych z postępami w głównej fabule początkowo nie możesz jeszcze dotrzeć. Nie martw się więc jeśli zauważysz, że dostęp do nich jest zablokowany, bo będziesz mógł sobie je odblokować np. po odblokowaniu konkretnej mocy czy wejściu w posiadanie specyficznej karty dostępu.
Prey oferuje też dużą swobodę w temacie eksploracji konkretnych pomieszczeń czy obszarów. Oprócz docierania do miejsc związanych z zadaniami głównego wątku powinieneś starać się zajrzeć do jak największej liczby innych lokacji. Może ci to pozwolić odblokować poboczne zadania, wejść w posiadanie wartościowych przedmiotów czy znaleźć różnorakie sekrety.
Odnajdywanie haseł i kart dostępu
Jednym z utrudnień związanych z eksploracją otoczenia w Prey jest to, że niektóre z urządzeń czy zamkniętych drzwi wymagają dysponowania czterocyfrowym kodem, hasłem lub kartą dostępu. Wszystkie te dane musisz pozyskiwać dzięki starannej eksploracji, gdyż tylko najważniejsza hasła czy karty znajdują się w dobrze widocznych miejscach i są niemal niemożliwe do pominięcia. Kody i hasła zazwyczaj możesz zdobywać dzięki badaniu różnorakich notatek oraz przeglądaniu e-maili przy stanowiskach komputerowych. Karty dostępu najczęściej odnajduje się w różnego rodzaju biurach czy stacjach ochrony i zdobywanie ich pozwala na otwieranie powiązanych z nimi drzwi.
Uwaga - Zestawienia lokalizacji oraz miejsc użycia kodów, haseł i haseł dostępu znajdują się w rozdziale Sekrety i ważne przedmioty w naszym poradniku.
Umiejętności przydatne podczas eksploracji
W docieraniu do niektórych obszarów stacji mogą ci pomóc wybrane umiejętności ludzkie głównego bohatera. Pierwszą umiejętnością, którą powinieneś dość szybko odblokować, jest Hakowanie. Zgodnie z nazwą pozwala ona włamywać się do zabezpieczonych urządzeń poprzez rozwiązywanie mini-gier (docieraj w mini-grach do punktu docelowego i wciskaj wskazany przycisk zanim upłynie limit czasu). Uwaga - Każde niedostępne urządzenie ma zabezpieczenie określonego poziomu. Podstawowa umiejętność Hakowanie I pozwoli włamać się tylko do najprostszych urządzeń. Jeśli chcesz na poważnie zainteresować się tym tematem to musisz zakupić za neuromody kolejne poziomy tej zdolności.
Druga bardzo przydatna umiejętność to Siła i pozwala ona na dźwiganie ciężkich przedmiotów. Przyda ci się ona w tych wszystkich lokacjach, w których dostępu do danego pomieszczenia czy obszaru "bronią" skrzynie lub inne duże przedmioty. Także i w tym przypadku musisz mieć na uwadze to, że bazowy poziom tej zdolności pozwoli ci podnosić jedynie lżejsze przedmioty. Musisz ją rozwinąć żeby móc dźwigać także cięższe sprzęty. Jest to jednak mimo wszystko wskazany zakup, gdyż w wielu zabarykadowanych lokacjach można natrafiać na wartościowe obiekty.
Jeszcze jedna pomocna umiejętnośc przy eksploracji to Naprawa, a to dlatego, że może ona być wykorzystywana m.in. do reperowania szybów grawitacyjnych. Po dokonaniu stosownej naprawy szyb staje się ponownie dostępny i ułatwione staje się dzięki temu podróżowanie pomiędzy różnymi piętrami placówki.
Uwaga - Wspomnianej zdolności możesz też używać na wiele innych sposobów, m.in. do naprawiania fabrykatorów, wieżyczek czy operatorów. Zastosowania te niekoniecznie sa już jednak powiązane z eksploracją.
Zagrożenia środowiskowe
Eksploracja stacji Talos I wiąże się z dodatkowymi zagrożeniami, o których warto pamiętać. Najważniejsze z nich to:
- Możliwość zaliczenia upadku z dużej wysokości - Sterowana postać bezproblemowo radzi sobie z mniejszymi zeskokami, ale większe mogą już ją poważnie zranić lub nawet pozbawić życia. Koniecznie pomagaj sobie przy zeskokach systemem napędzającym Artax, który możesz zdobyć podczas pobytu w Laboratoriach sprzętowych (jest to częścią głównej fabuły). Może on aktywować silniczki zmniejszające prędkość opadania i umożliwiające wykonywanie zeskoków nawet z bardzo wysokich punktów widokowych.
- Płomienie, gaz i elektryczność - Na płomienie, ulatniający się gaz oraz wyładowania elektryczne możesz wpaść "od razu" po dotarciu w jakieś miejsce lub w wyniku uszkodzenia obiektów z otoczenia, np. przebicia przebiegającej obok rury. W każdym z przypadków zachowuj bezpieczny dystans. Zagrożenia środowiskowego możesz się też próbować pozbyć i doskonale sprawdza się tu działko LEPIK, które może być używane np. do zaklejania skrzynek z bezpiecznikami czy przebitych rur. Uwaga - W niektórych przypadkach naprawa ma jedynie charakter tymczasowy.
- Wybuchowe przedmioty - Niektóre obiekty z otoczenia mogą łatwo eksplodować i mowa tu m.in. o czerwonych kanistrach. Elementy te możesz wykorzystywać do osłabiania wrogów, ale mogą się one też "zwrócić" przeciw sterowanej postaci jeśli atak przeciwnika lub nieumiejętne użycie jednej z posiadanych broni lub zdolności doprowadzi do ich przedwczesnej eksplozji. Zachowuj większe środki ostrożności przebywając w pobliżu nich.
- Promieniowanie - Z promieniowaniem możesz mieć do czynienia na dwa główne sposoby. Pierwszy z nich to wkroczenie do napromieniowanego obszaru lub zbliżenie się do skrzynek z radioaktywną substancją. Druga możliwość to wejście w kontakt z cystoidami oraz gniazdami cystoidów, które eksplodując mogą narazić sterowaną postać na promieniowanie. Jednorazowa duża dawka promieniowana może pozbawić głównego bohatera punktów zdrowia. W przypadku długotrwałego kontaktu pojawia się z kolei ryzyko wystąpienia choroby popromiennej, która traktowana jest jako negatywny status. Jeśli dojdzie do wystąpienia tej choroby to szybko użyj środków Anty-rad (możesz je odnajdywać w świecie gry lub wytwarzać po odnalezieniu stosownego projektu). To ważne, gdyż aktywna choroba popromienna m.in. utrudnia poruszanie się i spowalnia regenerację punktów kondycji oraz zdrowia.
Skradanie się
W niektórych sytuacjach może ci zależeć na całkowitym lub częściowym unikaniu walk. Jest to możliwe w przypadku większości wrogów poza Mimami, gdyż domyślnie zajęci są oni własnymi sprawami i nie zaatakują sterowanej postaci dopóki nie znajdzie się ona w ich polu widzenia. Obserwuj ikony nad głowami przeciwników informujące o stanach ich zaalarmowania. W unikaniu wykrycia mogą ci pomagać także umiejętności ludzkie z kategorii Skradanie się. Możesz odblokować tylko te zdolności, które zmniejszają ryzyko zauważenia przez wrogów, lub zainteresować się również umiejętnościami Atak znienacka, które gwarantują premię do obrażeń podczas atakowania wrogów z zaskoczenia.
Oprócz samego skradania się pamiętaj także o tym, że gra bardzo często daje ci duży wybór w temacie wyboru trasy przemarszu do kolejnych celów misji. Jeżeli w jakimś obszarze przebywają wyjątkowo silni wrogowie, których nie chcesz atakować, to możesz wybrać alternatywną ścieżkę i ich obejść.