NiOh: Eksploracja i walka Poradnik NiOh
Ostatnia aktualizacja: 9 września 2021
Na tej stronie poradnika do gry NiOh zestawiliśmy najważniejsze informacje i porady na temat eksploracji kolejnych lokacji (sekrety, różne ścieżki, loot) oraz staczania walk z przeciwnikami (postawy, uzbrojenie, oręż, liczebność sił wroga).
Eksploracja
Lokacje w Niohu na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość liniowe i proste do odkrycia. Jednak po głębszym przeanalizowaniu poszczególnych miejsc, możemy śmiało powiedzieć, że w Japonii jest co zwiedzać. Podczas naszej przygody mamy okazję aby zebrać mnóstwo rzeczy, które porozrzucane są po całej mapie. Bardzo często możemy natknąć się na ciała do przeszukania czy duże i małe skrzynie, w których raz za razem pojawia się ciekawy ekwipunek czy eliksiry, które możemy wykorzystać w dalszej części gry. Warto zaglądać w każdy zakamarek, ponieważ nie raz zdarzyło mi się, że w najmniej oczekiwanych miejscach znajdowałem jakiś ciekawy element zbroi bądź, np. ludzika potrzebnego do błogosławieństwa kodamy.
Walka
Nioh jest zręcznościową grą akcji, więc wszystko, co związane z walką jest tutaj mocno rozbudowane. Już na początku przygody wybieramy, jaką bronią ma posługiwać się nasz bohater. Musimy zdecydować czy podstawowym uzbrojeniem będzie miecz czy np. topór. Wybieramy także broń alternatywną. To, jakie narzędzia do walki wybierzemy ma odzwierciedlenie w początkowych statystykach, z którymi rozpoczynamy podróż.
Kolejnym elementem związanym z walką oraz jej taktyką są podstawy. W grze są dostępne trzy takowe: wysoka, średnia i niska. Postawa wysoka przeznaczona jest to walki, w których to my przeprowadzamy dużo ataków, jest to postawa bardzo ofensywna. Ciosy, które wyprowadzamy zadają przeciwnikowi sporą liczbę obrażeń, jednak ma to odzwierciedlenie w blokach, które często mogą być w prosty sposób przełamane. Postawa średnia pozwala na zrównoważenie obu elementów, ofensywnych jak i defensywnych. W tym przypadku wyprowadzane przez nas ciosy nie zadają tak dużych obrażeń jak w sytuacji, kiedy korzystamy z postawy wysokiej, jednak bloki są o wiele mocniejsze, co ma duży wpływ na całą rozgrywkę. Ostatnia postawa, czyli niska, charakteryzuje się dużą zachowawczością w wale, bloki są silne, ciężkie do przełamania, jednak siła ciosów pozostawia wiele do życzenia. Typowa postawa defensywna.
W samej grze, mamy dostęp także do kilku typów uzbrojenia. Standardowo broń biała, w skład której wchodzą m.in. miecze, topory czy włócznie. Broń dystansowa taka jak łuki czy strzelby. Możemy także korzystać z umiejętności ninja, które rozwijamy podczas samej rozgrywki, wykorzystując do tego punkty, które zbieramy. Mamy także dostęp do magii Onmyo. Umiejętność posługiwania się to sztuką także rozwijamy wraz ze wzrostem doświadczenia naszej postaci.
Walcząc musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą i najważniejszą jest dobieranie sobie przeciwników. Sama gra w przerywnikach często mówi nam, że walka z kilkoma wrogami naraz to recepta na pewną śmierć. I jest to święta prawda. Kiedy zostaniemy otoczeni, bardzo ciężko będzie nam wyjść z potyczki cało. Kolejną zasadą jest nauczenie się zachowań poszczególnych oponentów. Po krótkiej obserwacji będziemy wiedzieć, czym może skutkować dane ułożenie ciała przeciwnika oraz jak wygląda seria jego ciosów. Jest to kluczem do sukcesu, ponieważ w momencie, kiedy wiemy, że dany atak się zakończył, możemy śmiało przejść do ofensywy i zadać czysty cios, który zabiera dużo punków życia.