Flight Simulator: Najlepsze mody - lista Microsoft Flight Simulator 2020 poradnik, porady
Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2021
W tym rozdziale poradnika do gry Flight Simulator 2020 prezentujemy najlepsze modyfikacje i dodatki - zarówno te darmowe, jak i płatne, które znacząco wzbogacają zawartość lub mechaniki Microsoft Flight Simulatora. Znajdziecie tu pełen przedział: od drobnych tekstur budujących klimat, po realistycznie odtworzone samoloty czy nowe tryby rozgrywki.
Informacje ogólne
Warto pamiętać, że fanowskie mody, zwłaszcza te darmowe, mogą czasem powodować pewne błędy lub przestać działać z którąś wersją gry, jeśli ich autor nie wprowadzi na czas odpowiednich poprawek. Żadnych problemów nie powinno być z kolei z dodatkami pobieranymi bezpośrednio ze sklepiku Marketplace wbudowanego w grę.
Pamiętajcie, że zbieranie dużej ilości dodatków i modów może znacząco zwiększyć już i tak ogromną ilość miejsca na dysku zajmowanego przez grę, a niekiedy wydłużyć czas uruchamiania. Receptą na to jest instalowanie tylko części modów, które akurat używamy - dotyczy to zwłaszcza poprawek miast i obiektów na ziemi, które zwykle ważą najwięcej.
Autorzy zalecają, by na czas pobierania oficjalnych aktualizacji opróżniać folder COMMUNITY z nieoficjalnych dodatków, w celu uniknięcia ewentualnych błędów podczas instalacji. Warto wtedy przenieść pliki w inne miejsce i wgrać ponownie po zakończeniu wgrywania patcha.
Samoloty - lista modów
A32NX by FlyByWire
- Cena: bezpłatny
A32NX by FlyByWire to jednogłośnie uznana jedna z najlepszych modyfikacji do FS2020, a za enigmatyczną nazwą kryje się przeróbka istniejącego w grze samolotu pasażerskiego Airbus A320neo na wersję dużo bardziej realistyczną - lepiej odzwierciedlającą działanie instrumentów pokładowych i symylującą pracę większej ilości systemów. Generalnie zmienia znacznie uproszczoną wersję domyślnej maszyny do poziomu "study-level", co na pewno docenią bardziej zaawansowani wirtualni piloci i każdy, kto szuka jak największej immersji oraz wyzwania.
Zależnie od tego, kiedy ściągnięcie moda, możecie trafić na "nakładkę", czyli podmianę istniejącego w grze Airbusa A320neo na wersję A32NX lub wersję "samodzielną" (stand-alone), która jest docelowa dla twórców moda. Wtedy do wyboru w grze będą dwie maszyny, różniące się jedynie stopniem realizmu. Wersja "standalone" będzie (jest) dostępna w oficjalnym sklepiku Marketplace w menu gry bez żadnych opłat.
Ściągając go z oficjalnej strony twórców możemy wybrać pomiędzy wersjami:
- Stable - najlepiej przetestowana, z najmniejszą ilością ewentualnych błędów;
- Development Build - wersja developerska, zawiera więcej funkcjonalności i nowych mechanik, ale jeszcze nie do końca przetestowanych - coś w stylu wczesnego dostępu
- Experimental Build - jeszcze bardziej wczesna wersja, z autorskimi rozwiązaniami
A czego można oczekiwać po A32NX? Poprawek w modelu lotu i działaniu wielu systemów, jak choćby autopilota. Dłużej trzeba czekać na dostrojenie systemu nawigacji czy rozruch silników. Autorzy dodali także funkcjonalny tablet, pozwalający na szybki dostęp do wielu narzędzi, a także na integrację z aplikacjami zewnętrznymi, dzięki którym np. szybciej zaplanujemy lot. Poprawek doczekała się także oprawa wizualna samolotu - ulepszono m.in. oświetlenie, tekstury, dodano "skórki" popularnych przewoźników.
CJ4 by Working Title
- Cena: bezpłatny
CJ4 by Working Title to kolejne ulepszenie samolotu zawartego w grze - tym razem Cessny Citation CJ4. Autorzy wzięli na warsztat niedocięgnia w modelu lotu, autopilocie i komputerze pokładowym, znacznie poprawiając, a przede wszystkim urealniając działanie samolotu w wielu aspektach. To również mod przeznaczony raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, szukających większego wyzwania nie tyle w samym lataniu, a obsłudze skomplikowanych urządzeń pokładowych.
Bombardier CRJ 550/700 by Aerosoft
- Cena: 242 zł
Bombardier CRJ 550/700 to pierwszy samolot w MFS2020 na tzw. poziomie "study level", czyli wiernie odzwierciedlający oryginał, z większością działających instrumentów w kokpicie. Nie jest konwersją z innych symulatorów, tylko został stworzony od podstaw dla Microsoft Flight Simulatora. Ma to oczywisty wpływ na jego wysoką cenę, niemal tak dużą, jak standardowa wersja gry, ale CRJ 550/700 już na początku zebrał całkiem dobre opinie za jakość wykonania. Pomimo wydania, projekt nie jest skończony i cały czas będzie rozwijany.
T-45 Goshawk by IndiaFoxtEcho
- Cena: 138 zł
T-45 Goshawk to samolot szkolno treningowy używany przez amerykańską US Navy do szkolenia przyszłych pilotów operujących na lotniskowcach. Dodatek nie oferuje najwyższego poziomu realizmu każdego systemu, ale w porównaniu do w większości powolnych i ociężałych maszyn cywilnych z gry pozwala przemierzać mapę z o wiele większą prędkością i zwinnością. Podobne wrażenia oferuje włoski samolot tej samej klasy MB-399, zresztą od tego samego studia.
Spitfire L.F Mk IXc by FlyingIron Simulations
- Cena: 125zł
Słynny myśliwiec Spitfire w Microsoft Flight Simulator nie pozwala oczywiście na powietrzne walki czy ogólnie używanie działek, ale z pewnością jest bardzo klimatycznym dodatkiem. Oferuje świetnie wykonany kokpit i model zewnętrzny, na podstawie dokładnych skanów realnego egzemplarza. Z podobną dbałością odtworzono dźwięk i model lotu, a nawet typowe awarie, jakie przydarzały się wtedy lotnikom. W pakiecie jest też wariant z przyciętymi końcówkami skrzydeł.
Narzędzia i rozgrywka - lista modów
Pushback Helper
- Cena: bezpłatny
Pushback Helper to niewielka nakładka, która znacznie poprawia funkcje obsługi naziemnej, a zwłaszcza wypychania samolotu od bramki, do miejsca, w którym może zacząć kołowanie do pasa. W oryginalnej wersji służyły do tego komunikaty radiowe działające z małym opóźnieniem. Z modem można to robić dużo sprawniej, za pomocą kursorów na ekranie. Dodatkowo można też inicjować działanie innych funkcji obsługi naziemnej, jak przywołanie cysterny z paliwem czy rozwijanie "rękawa" do wpuszcza pasażerów na pokład.
Realistic Ground Vehicle Liveries
- Cena: bezpłatny
Mod zmienia defaultowe, neutralne tekstury pojazdów obsługi naziemnej na autenyczne oznaczenia z logotypami różnych firm i organizacji, które można oglądać na wielu międzynarodowych lotniskach. Dodaje to nieco immersji i realizmu podczas przygotowywania samolotu do lotu. Uwaga - tekstury pasują głównie do sprzętu używanego na europejskich lotniskach - nie amerykańskich.
Global AI Ship Traffic
- Cena: bezpłatny
Ten mod nie ma wpływu na samoloty i latanie, ale poprawia trochę immersję i realizm dodając mnóstwo typów statków i okrętów poruszających się po światowych szlakach wodnych. Lecąc nad oceanem nie będzie już pustki, tylko można zająć się wypatrywaniem ogromnych tankowców czy też okrętów marynarki wojennej. Wrażenie robi naprawdę duża różnorodność obiektów.
LukeAirTool - symulator pasażerów
- Cena: bezpłatny
Mała nakładka LukreAirTool pozwala zająć się czymś podczas wielogodzinnych lotów w samolotach pasażerskich. To w zasadzie symulator obsługi pokładowej, bo dzięki niemu można spełniać prośby pasażerów lub rozwiązywać ich problemy. Klikając odpowiednie przyciski dostarczymy im przekąskę, szklankę wody, a także powitamy pasażerów. W planach twórców jest moduł prowadzenia własnej linii lotniczej i generator zadań.
NeoFly - tryb kariery
- Cena: bezpłatny
NeoFly to zewnętrzna aplikacja, która pobiera dane o naszych lotach z Flight Simulatora. Intefejs jest bardzo złożony, ale gdy już opanujemy jej funkcje, dostajemy naprawdę potężny "kombajn" sprawiający, że każdy nasz lot ma jakiś sens i konkretny cel. W NeoFLy wcielamy się w pilota zaczynającego dopiero swoją karierę lub weterana, który ma dostęp do wszystkiego w trybie sandboksa. W tej pierwszej roli zarabiamy pieniądze, by kupować coraz lepsze samoloty, przewozimy towary i odblokowujemy kolejne typy misji. A trzeba przyznać, że twórcy przygotowali naprawdę sporo niespodzianek - od rozwożenia poczty, po misje ratunkowe i transport VIPów.