autor: Marek Czajor
Gry sportowe. W co zagrać na PlayStation 2? - cz. 2
Spis treści
Gry sportowe
Sport w wersji wirtualnej z pewnością nie poprawia naszej kondycji fizycznej, ale dostarcza emocji i wrażeń, a być może i wiedzy o danej dyscyplinie. Pozwala też na wirtualne uprawianie sportów, których w realnym życiu nie odważylibyśmy się tknąć. Stąd popularność na konsoli Sony nie tylko klasycznych rywalizacji, jak piłka nożna, koszykówka, hokej czy boks, ale również deskorolki czy snowboardu.
Fight Night Round 3 i inne z serii
Starsi z Was pamiętają zapewne Fight Night – najlepszy boks na Atari 800XL. Jeśli nie, to i tak niewielka strata, bowiem seria Fight Night na PS2 nie ma z tamtą produkcją nic wspólnego. EA Sports stworzyło coś, co nie jest może ultrarealistycznym symulatorem ringowych zmagań, ale z pewnością pozwala wczuć się w atmosferę zawodowego boksu. Z dotychczasowo wydanych części Fight Night Round 3 ma najwięcej atutów. W grze mamy do wyboru wiele opcji, w tym standardowe pojedynki, tryb kariery, a także 11 historycznych starć pomiędzy gigantami boksu. W trakcie zabawy spotykamy takie legendy jak Muhammad Ali, Joe Frazier, Sugar Ray Leonard czy Evander Holyfield. Grafika nawet dziś wzbudza zachwyt, rozgrywka przyciąga jak magnes, pozostaje więc tylko lać... najlepiej kumpla. I tylko smutek nas ogarnia, że tegoroczna, czwarta odsłona serii ukazała się tylko na konsolach nowszej generacji.
Dostępność: bardzo dobra (hipermarkety, sklepy z grami, sklepy internetowe, serwisy aukcyjne).
Tony Hawk’s Proving Ground i inne z serii
Chyba niewiele miniemy się z prawdą, jeśli wysnujemy teorię, że to gry z serii Tony Hawk’s spopularyzowały skateboarding w Polsce. Pierwsza część zadebiutowała 10 lat temu jeszcze na pierwszym PlayStation, potem przyszedł czas na kolejne odsłony i... tak już pozostało do dzisiaj. Temat chwycił, więc kolejne części mnożą się jak króliki. Ostatnia wydana na „czarnuli” gra z serii (bodaj ósma) – Tony Hawk’s Proving Ground – zawiera to co poprzednie plus parę nowinek (m.in. świeże tricki czy przyspieszacz ruchów). Tradycyjnie mamy tryb kariery, w którym tworzymy własnego skatera, wozimy go po różnych turniejach i zarabiamy kasę. Przeciwwagą jest tryb Hardcore, gdzie lekceważymy starty, jeżdżąc, gdzie chcemy i robiąc, co chcemy. Miejsca, w których możemy zademonstrować swoje umiejętności, ulokowane są w takich amerykańskich miastach jak Waszyngton, Baltimore czy Filadelfia. Aby zostać najlepszym, trzeba sporo potrenować, dlatego zarówno Tony Hawk’s Proving Ground, jak i pozostałe gry z serii to tytuły na długie tygodnie.
Dostępność: średnia (wybrane sklep internetowe, aukcje).