autor: Piotr Rusewicz
W co zagrać na PlayStation 2? - cz. 1
Przez minione dziewięć lat na platformę PlayStation 2 zostało przygotowanych mnóstwo gier. Opracowaliśmy dla Was specjalne zestawienie gier, na które warto zwrócić uwagę w przypadku tej konsoli.
Spis treści
PlayStation 2 ukazało się w 2000 roku, na zawsze zmieniając oblicze gier wideo. Platforma ta sprzedała się w ponad 130 milionach egzemplarzy, oferując tysiące elektroniczno-rozrywkowych produkcji najróżniejszej jakości. Stała się wręcz symbolem, często utożsamianym jednoznacznie ze słowem „konsola”. Niedawno Sony Computer Entertainment postanowiło po raz kolejny obniżyć cenę swojej maszynki oraz zrezygnować z narzucania cen na gry. Dzięki temu PS2 stało się de facto najatrakcyjniejszą ofertą dla osób pragnących wkroczyć w świat konsol za niewielkie pieniądze. Czy istotnie warto?
Oczywiście. PlayStation 2 pomimo przestarzałej już architektury sprzętowej czy braku nacisku na granie sieciowe jest wciąż jedną z najlepszych platform. Pozwala na odpalenie wielu produkcji nieco innych od tych znanych z najnowszych konsol i pecetów. Świetne przygodowe gry akcji, konwersje z automatów, platformówki czy wreszcie doskonałe tytuły imprezowe. Bez względu na hardware’owe preferencje warto zapoznać się z niesamowitą biblioteką, obejmującą tytuły z pełnego spektrum gatunkowego oraz pozycje prawdziwie ponadczasowe. Drugie PlayStation to zabawa najwyższej jakości. Tytuły skomplikowane i proste, łatwe i trudne, długie i krótkie. Przede wszystkim jednak – różnorodne.
Częstym problemem jest niestety dostępność gier. Dlatego wychodzimy z pomysłem listy pozycji dobrych, a zarazem będących w zasięgu klienta. Nie jest to zestawienie najlepszych gier ani żaden ranking jakości czy popularności. To lista stosunkowo łatwo dostępnych produkcji dla każdego początkującego lub pragnącego uzupełnić swoją biblioteczkę. Tytuły zostały pogrupowane gatunkowo, lecz bardzo ogólnie, bez pomniejszych podziałów i by uniknąć sporów, gdzie należałoby przypisać daną grę. Stąd właśnie pewne konieczne uproszczenia.
Patrząc na wymienione poniżej pozycje, można również zauważyć, że tak naprawdę mit wysokiej ceny gier konsolowych padł – wiele z nich kupicie za ok. 50 zł, a niektóre można dziś dostać w folii nawet poniżej 10 zł. Warto śledzić wyprzedaże oraz wszelkiego rodzaju promocje. Oczywiście nie wszystkie z podanych gier są tanie, jednak bez wątpienia warte swojej ceny. Przyjęliśmy ogólną trójstopniową klasyfikację dostępności danej produkcji na rynku:
Dostępność: bardzo dobra (hipermarkety, sklepy z grami, sklepy internetowe, serwisy aukcyjne).
Dostępność: średnia (wybrane sklep internetowe, serwisy aukcyjne).
Dostępność: słaba (serwisy aukcyjne).