Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 7 marca 2017, 16:36

Through the Breach (Malifaux) – szalony miks gatunków. 9 systemów RPG, które chcemy jako gry wideo

Spis treści

Through the Breach (Malifaux) – szalony miks gatunków

Ta propozycja jest swoistą „adaptacjocepcją”. Mowa o systemie RPG Through the Breach, który został ufundowany na portalu crowdfundingowym jako rozszerzenie marki Malifaux. Uniwersum ma swe źródło w grze figurkowej. Ta zaś umożliwiała stanięcie na czele jednego z gangów walczących o przejęcie kontroli w ruinach tytułowego państwa-miasta. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie przyjemne, oparte na zagrywaniu kart zasady i – to nas interesuje bardziej – znakomita koncepcja świata.

Malifaux to miks steampunku, weird fiction i wiktoriańskiej grozy osadzony w równoległym wymiarze, z którego można dostać się do naszych realiów przez odpowiedni portal. Para bucha z silników, magia wywiera wpływ na rzeczywistość, a my – dla przykładu – stajemy na czele zgrai demonów, którym przewodzi całkiem ponętnie wyrzeźbiona Lilith. Na jej posadkę dybie jednak zawistna konkurentka, a i inne piekielne pomioty mają coś do powiedzenia w tej sprawie. A to tylko przykład z jednej z licznych frakcji.

Za każdą figurką stoi jakaś mniejsza lub większa historyjka, budująca sieć zależności. To takie małe, ale wdzięczne cegiełki, które składają się na kompleksowe uniwersum, gdzie o władzę, dominację i dające moc kamienie dusz walczą rozmaite ugrupowania. Nekromanci, trzymająca łapę na zasobach Gildia, Neverborn (koszmary, zjawy, bestie), wariacje na temat stowarzyszeń okultystycznych i mafii – to tylko część atrakcji.

W rozwijającym te idee RPG Through the Breach wcielamy się w jednego ze Skazanych (Fated) – to kobiety i mężczyźni, którzy mieli możliwość poznać skrawek swego losu. To doświadczenie tak ich odmieniło, że wstępują na szczególną ścieżkę. Ruszają przez niesamowity i niebezpieczny świat Malifaux w celu odnalezienia odpowiedzi na swój temat. Każdy kolejny etap kampanii (gra sprzyja raczej długim scenariuszom) przybliża bohatera do poznania swego niezwykłego losu. Co czeka przy końcu drogi? Jak wpłynie to na naszą postać i otaczający ją świat?

Co ciekawe, RPG również korzysta z mechaniki karcianej, a nie kościanej, więc z dużym powodzeniem można by przenieść ją np. do jakiejś hybrydy strategii lub RPG i karcianki. Poza tym dostrzegam w marce potencjał na efektownego slashera ze świetnym klimatem lub strategię z elementami RPG, w której każdy żołnierz ma tożsamość i wpływ na historię – coś jak The Banner Saga, Jagged Alliance 2 lub Original War.

CIEKAWOSTKA

Świat Malifaux to skarbnica nawiązań do popkultury, dlatego nie powinien dziwić Was fakt, że w jednym szeregu stają postacie przypominające zawodników z Mortal Kombat oraz stwory z intrygujących, mniej znanych baśni czy biblijnych apokryfów. Fani znajdują ogromną frajdę w wyłapywaniu kolejnych smaczków budujących tło i dzielą się nimi ochoczo na forach i w facebookowych grupach.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Do 2023 roku szef działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grywasz w stołowe gry RPG?

Tak.
35,6%
Nie, ale kiedyś grywałem/grywałam.
31,7%
Nie.
32,8%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?
Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?

Granie w Wiedźmina 3 bez komputera ani konsoli? Tak, to możliwe! Wydrukowana karta postaci i dwie kości to wszystko, czego potrzeba do sesji RPG z podręcznikiem The Witcher TRPG. Ale czy ta zabawa na pewno jest tak łatwa i przyjemna, jak się wydaje?

Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo – część II
Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo – część II

W poprzedniej odsłonie zestawienia wymieniliśmy systemy RPG, które jeszcze nie pojawiły się na naszych monitorach i telewizorach. Tym razem idziemy dalej – obok systemów niezbadanych przypominamy te dawno nieodwiedzane.

Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG
Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG

Tak jak jeden skrajny biegun gatunku RPG wyznaczają hack’n’slashe, tak drugi stanowią taktyczne gry role playing – kładące nacisk na złożone, iście strategiczne walki w turach. Przed Wami ranking 25 najlepszych pozycji tego typu według naszej redakcji.